Tři zásadní rady: jak bezpečně stahovat aplikace do telefonu
Aplikace jsou to, co dělá váš smartphone chytrým. Zároveň je ale důležité držet se základních…
Google Mapy vás mohou zbavit pokuty: přitom speciální funkci skoro nikdo nepoužívá | foto: cottonbro / Pexels
Aplikace map a navigací, kupříkladu Mapy Google, používáme všichni hlavně pro to, aby nám pomohly dostat se z bodu A do bodu B. Málokdo ale ví, že stačí zapnout jednu funkci a v případě nejvyšší potřeby se na ni můžete odkázat třeba i u soudu.
V aplikaci Google Map ve vašem telefonu existuje funkce zvaná Timeline, tedy časová osa. Díky tomu, že váš telefon přesně ví, kde se pohybujete, může do mapy zakreslovat návštěvy různých koutů světa, ale třeba i jenom města ve vaší zemi. Každý rok se tak můžete podívat, kde všude jste byli a zavzpomínat, co jste kde viděli.
Jenomže tato jednoduchá vychytávka vám kolikrát může pomoci dopídit se spravedlnosti. Ilustruje to případ Jamieho Chalmerse, který sdělil svůj příběh britskému serveru Daily Mirror. K jeho 21. narozeninám obdržel Jamie dopis od policie, podle které stál na placeném parkovišti o tři hodiny víc, než by dle pravidel měl a tudíž mu náležela pokuta 100 liber (skoro 3 tisíce korun).
Chalmers se ale okamžitě ohradil, na tomto parkovišti totiž nikdy nestál. Rozhodl se tak konat a do správního řízení zaslal kopii své časové osy dle Google Map. Ta bere data z jeho telefonu, který má mladík v jeho letech velmi pravděpodobně u sebe takřka neustále.
Historie polohy jednoznačně ukázala, že muž osudného dne skutečně za volantem seděl, ovšem kolem parkoviště pouze projížděl, zajel na příjezdovou cestu (odtud má policie foto jeho auta), pak se ale vrátil, dal přednost na křižovatce (další fotka od policie) a odjel pryč. V žádném případě tak nestál na parkovacím místě tři a více hodin, jak tvrdí obžaloba.
Příběh má dobrý konec, protože správní orgán skutečně uznal, že muž v inkriminovaný moment na parkovišti nestál (a už vůbec ne tři a více hodin), tudíž byla obvinění stažena a pokuta se nekoná. Chalmers však doporučuje i dalším uživatelům, aby si tuto funkci v Mapách Google zapnuli. Ve výchozím stavu je totiž vypnutá.
Pokud nemáte strach o svá osobní data, klidně si funkci zapněte. Učiníte tak po otevření aplikace > v pravém horním rohu zvolte vaši profilovou fotku pro otevření nastavení > Nastavení polohy Google > Služby pro zajišť. polohy > Historie polohy Google. Každý měsíc vám tak bude do e-mailu chodit Timeline, tedy časová osa s daty o vaší poloze.
Zdroj: Daily Mirror, PhoneArena
Aplikace jsou to, co dělá váš smartphone chytrým. Zároveň je ale důležité držet se základních…
Pokud vám na systémovém disku začíná docházet volné místo a nemáte už jinou možnost, jak…
Společně s Windows 8.1 uvedl Microsoft také nový typ pohotovostního režimu, kdy se počítač…
Windows Defender si dokáže udržet svou pozici i mezi placenými antivirovými řešeními a pro…
Hádanky, hlavolamy a optické klamy jsou novým internetovým trendem. Šíří se na sociálních…
Koncern Meta, mateřská společnost Facebooku, musí spolknout hořkou pilulku. Poprvé od svého…
Umělá inteligence Googlu umí na základě zadaného textu vygenerovat odpovídající obrázek. A to…
Společnost Meta stojící za sociální sítí Facebook opět ukázala bizarní dvojí metr. Na jedné…