Menu

Překvapivý návrat: známý výrobce jde na trh s novým smartphonem

18.01.2022 09:30 | Jiří Palyza + Přidat komentář
Překvapivý návrat: známý výrobce jde na trh s novým smartphonem

Překvapivý návrat: známý výrobce jde na trh s novým smartphonem | foto: Randy Lu/Unsplash

Poté, co před několika měsíci oznámil svůj konec v segmentu smartphonů, svého času velmi známý výrobce BlackBerry se vrací s novým zařízením. Jak byli jeho uživatelé vždy zvyklí, bude opět osazeno fyzickou klávesnicí.

Značka BlackBerry má za sebou už několik neúspěchů. Díky své odolnosti a houževnatosti se vždy dokázala postavit zpět na nohy. Zatím se jí ale nepodařilo přesvědčit dostatek uživatelů, než na kolik byla zvyklá z doby svých začátků.

V roce 2022 uvede firma BlackBerry na trh smartphone s podporou 5G a ikonickou hardwarovou klávesnicí, který by snad mohl přesvědčit bývalé fanoušky značky k opětovnému návratu. Bude ale ještě někdo v roce 2022 skutečně potřebovat smartphone s fyzickou klávesnicí?

Telefony BlackBerry se vrací už potřetí, tentokrát jako výsledek spolupráce s texaskou technologickou společností OnwardMobility. Toto partnerství už bylo oznámeno v roce 2020, a to krátce před ukončením předchozí dohody společnosti BlackBerry s TCL.

BlackBerry se hlásí ke slovu: poprvé po třech letech nový smartphone

blackberry

Výrobce smartphonů BlackBerry se v roce 2022 přihlásí s novým zařízením. | Zdroj: ArtificialOG/Pixabay.com

Společnost OnwardMobility oznámila, že v průběhu roku 2022 uvede na trh nový smartphone BlackBerry s mobilním systémem Android a podporou 5G, který bude určen pro firemní zákazníky. Bude vybaven známou hardwarovou klávesnicí. Zařízení mělo být představeno už v roce 2021, ale firma to nestihla s odvoláním na různé problémy. Psal o tom server NikkeiAsia ve svém příspěvku "Foxconn and US startup work on BlackBerry's return to Asia".

Fanoušky ale OnwardMobility ujistil, že není nic ztraceno a uvedení telefonu se plánuje na rok 2022. Poslední telefon BlackBerry byl s označením Key2 LE uveden v srpnu 2018. Další podrobnosti o zařízení by měly být oznámeny brzy.

Toto oznámení přichází krátce poté, co společnost BlackBerry oznámila konec životního cyklu klasických zařízení BlackBerry 7 až 10.

Nový model BlackBerry bude opět vybaven hardwarovou klávesnicí

Značka BlackBerry ještě není zcela mrtvá, ale to, co z ní zbylo, je v oblasti chytrých telefonů pouhým střípkem její bývalé slávy a tržní identity. Jednou z věcí, kterou se bude plánovaný telefon BlackBerry se systémem Android odlišovat, je fyzická klávesnice. Bude to ale stačit k přilákání dostatečného množství uživatelů, kteří si už zvykli na softwarové klávesnice drtivé většiny současných modelů? Jsou jisté pochyby.

Chystané zařízení se pravděpodobně hitem nestane a fyzická klávesnice už je na smartphonech překonaná. Kvůli hardwarovým klávesnicím byly smartphony tlustší. Telefony s klávesnicí v designu podobném BlackBerry nenabízejí zrovna ideální zážitek z přehrávání multimédií a prohlížení webu. Klávesy jsou malé a bez dalších možností, oproti tomu softwarové klávesnice jsou všestranné a navíc nabízejí doplňkové funkce, jako například psaní jednou rukou nebo ovládání gesty.

Fyzické klávesnice také znamenají kompromis z hlediska velikosti displeje smartphonu s podivným poměrem stran. Některé společnosti toto vyřešily vysouvací klávesnicí, je to ale za cenu větší tloušťky těla smartphonu.

Dá se navázat na předchozí úspěchy?

I přesto, že softwarové klávesnice nejsou úplně bez chyb, jejich výhody výrazně převažují nad nevýhodami. Proto mnohé uživatele pravděpodobně už ani nenapadne, že by se mohli vrátit k fyzické klávesnici.

Pravděpodobně je tedy trh se zařízeními s hardwarovou klávesnicí velmi malý a tvoří jej především uživatelé, kteří stále chtějí používat to, co nejlépe znají, jsou na to zvyklí, a proto preferují. Anebo ti, kdo si chtějí ještě zkusit pocit nostalgie z rané éry fyzických klávesnic smartphonů.

Jaký je tedy závěr. Uživatelé se už nemusejí na telefony s fyzickou klávesnicí vázat. To nejlepší z obou světů mohou snadno získat jednoduchým připojením USB klávesnice k dotykovému smartphonu s Androidem, a to aniž by byli omezeni nějakými zásadními kompromisy.

Jen velmi málo výrobců stále sází na klasické klávesnice u mobilů

blackberry1

Zda se společnosti BlackBerry podaří navázat na dřívější úspěchy jejího konceptu zůstává otázkou. | Zdroj: user1462590383/Pixabay.com

Fyzické klávesnice už mají období své slávy za sebou a od dob příchodu dotykových displejů se do současného světa už nehodí. V současné době vyrábí telefony s klasickou klávesnicí už jen několik společností, jako například Planet Computer, která na veletrhu CES 2022 představila Astro Slide 5G s klávesnicí. Londýnská společnost Fxtec na veletrhu MWC 2019 představila model Pro1, jehož nástupce Pro1 X bude uveden na trh v roce 2022.

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

  Rok 2022 neví někdo zda BB přijde s novinkou a sní i podpora?

  Zdravím,
  Jak sklání fanoušci BB řešíte nyní bez podpory a čekáte na novinku a zda bude podpora..nebo nějaké větší informace než že podpora skončila?
  Používám BB jen roky..není jediná věc o má konkurencí pro mě.. pasport byl a je stále pro mě top..jako všechny BlackBerry které jsem kdy měla..nyní úplně pro mě šíleně..přejít na jiný telefon..díky za radu

  Reagovat na komentář

  No nevím, ale co se týče výhod, resp. skrytých funkcí hw klávesnice se autor trošku plete. Klávesové zkratky a kombinace ctrl+X+V+C jsou podle mě bezkonkurenční. Další věcí jsou BBHub a kancelářské nástroje. V žádném jiném telefonu nenapisete rychleji mail nebo nevytvorite tabulku. Kdo tvrdí opak, nikdy to nezkusil. Androidem šlo sice BB hodně dolů, ale pořád mají(měli) hodně co nabídnout. Na nový model čekám 3 roky, tak snad letos…

  Reagovat na komentář

  Lepší by bylo s původním systém

  Dlouhé roky jsem měl blackberry a bylo super ale pak android stal za hovno

  Reagovat na komentář

  Já na BlackBerry nedám dopustit, díky jejich HW klávesnici. Moje práce je založena na komunikaci přes SMS a e-mail. Proto je pro mě velice důležitá HW klávesnice. V nějakých modelech tato klávesnice funguje jako touchpad. V zimě nemusím sundavat rukavice, abych něco napsal.

  Reagovat na komentář

  Unihertz Titan

  Porovnejte s unihertz Titan

  Reagovat na komentář

  Reakce na Ventero: Co člověk, to názor. Myslím, že většina by s Vámi asi nesouhlasila. I když asi nejste sám, co preferuje BlackBerry s hardwarovou klávesnicí, nebude Vás takových zákazníků už moc, když se společnost rozhodla, že ze světa smartphonů odejde. Řekl bych, že jsou za tím propady prodejů. Já jsem si kdysi na klávesnici na dotykové ploše taky nerad zvykal, ale zvykl, a dnes bych už asi neměnil. Všechno řídí prodeje výrobců smartfonů a tedy zájem lidí. Provázanost internetu, telefonování, videotelefonování, chatování, fotografie,.. a dalších možností využití nových a dokonalejších technologií jasně určuje, jak bude vypadat ideální „smartfon“. Ať se Vám to líbí nebo ne, bude to už spíš malý tablet, který zvítězí. A vše ostatní je věcí kompromisů. Většině nabízených možností využití smartfonu dnes vyhovuje velký dotykový dispej. Těm, kteří používají hlavně klasické telefonování, klasické chatování, sms, apod,… pořád společnosti nabízejí menší přístroje. A že se BlackBerry vrací asi vypovídá o tom, že nezanedbatelný zájem zatím je, a že lidi co harwarovou klávesnici mají rádi si nechtějí zvykat. A myslím, že pokud Vás bude pořád dost, oni Vám ji budou vyrábět. Kšeft je kšeft.

  Reagovat na komentář

  Nějaké ale tu je ..

  Autor to vidí asi dobře – lidé jsou omezení a proto se jim daří cpát čímdál horší a méně kvalitní věci. Nicméně velké výhody tu jsou, pokud je klávesnice vysouvací na šířku mobilu. Pokud píši na sw klávesnici a abych mohl psát obouruč a rychleji, tak mám tel. na šířku a klávesnice mi pak zabírá 2/3 displeje – takže psaný text vidím tak 2 řádky a pokaždé, když se chci mrknout na nějaký kontext, který potřebuji, tak musím sw klávesnici deaktivovat a opětovně vyvolat. A to není zrovna ergonomické.
  A co se týče té tloušťky, tak bych to také viděl jinak – telefon je sice často hodně tenký, ale pak tam vyčnívající a tím více zranitelná část optiky pro foťák na straně jedné a co mi je platný super tenký mobil, když je v ostatních dvou rozměrech jako kráva, nikam se nevejde, je tak opět zranitelnější na poškození zalomením, (zvláště když vymletá mládež, která si ho nekoupí za své, ho nosí v zadní kapse kalhot)a ještě se špatně drží a nepohodlně se ovládá – větší riziko pádů. Prostě ergonomicky všechno naruby. Ale to výrobcům a servisům vyhovuje.
  A min. 20% zákazníků volá po menších modelech, jenom tupý výrobci je nechtějí vyslyšet. Ať je mobil klidně tlustší, ale menší – pak je pohodlnější i skladnější – a to inteligentní uživatel ocení.
  Ale chytrých je pomálu – hloupost a mimóznost vládne světem ..

  Reagovat na komentář

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.
Komerční sdělení