Menu
CHIP Speedtest

Šok pro Huawei: nové top smartphony už nebudou mít licencovaný Android

30.08.2019 07:00 | Jiří Palyza
Šok pro Huawei: nové top smartphony už nebudou mít licencovaný Android

Obchodní embargo mezi USA a Čínou přineslo pro Huawei druhé prodloužení lhůty pro licencovaný Android na jejích zařízeních. Pro současně distribuovanou techniku už zjevně vypršela.

Na září ohlášený Huawei Mate 30 už vysoce pravděpodobně nebude prodáván s platnou licencí Androidu. V důsledku obchodního embarga mezi USA a Čínou byla Huawei zpočátku poskytnuta 90denní ochranná lhůta, v průběhu které mohla práce pokračovat beze změny jako dříve. Tato lhůta byla 19. srpna prodloužena o další tři měsíce. Vypadalo to, že navzdory mediálnímu humbuku z obchodní války mezi oběma mocnostmi čínský gigant vyvázne nakonec lehce.
Dalo se tedy předpokládat, že na září ohlášený hi-end smartphone Huawei Mate 30 (Pro) bude při uvedení na trh vybaven licencovaným Androidem.

Podle nedávné zprávy agentury Reuters to však vypadá, že Huawei má vážný problém. Podle vyjádření mluvčího Googlu licence Androidu platí pro už prodávané smartphony Huawei. U mobilních telefonů, které budou teprve uvolněny, však nebylo možné je v průběhu embarga vybavit licencovaným Androidem.

Jednoduše řečeno, pokud by Huawei Mate 30 a 30 Pro byly skutečně uvedeny na trh v druhé polovině září, nemohly by obsahovat služby Google jako Mapy nebo Obchod Google Play.

Nový telefon Huawei bez licence pro Android? I takové důsledku mohou hrozit.

huawei-veletrh

Pokud se aktuální zprávy potvrdí, s uvedením Mate 30 (Pro) by mohl být problém.

Pro celý koncern to může mít vážné důsledky. Nezávislý analytik Richard Windsor i další odborníci se shodují, že pokud nebudou služby Google na zařízeních ani instalovány ani podporovány, nikdo si nové modely nebude kupovat. Obchodní ban měl doposud na Huawei velmi negativní dopad na trzích mimo Čínu. Namísto 24,9 % podílu na evropském trhu v prvním čtvrtletí roku 2019 to bylo ve čtvrtletí druhém pouze 19,3 %.

Ještě minulý týden se představitelé Huawei o budoucnosti Androidu na jejích smartphonech vyjadřovali mnohem pozitivněji. Senior vice president Vincent Pang během novinářského briefingu oznámil, že "nové telefony Huawei poběží na Androidu", "chceme pro Huawei smartphony udržovat jednotný standard, systém a technologii".

V případě pochybností společnost může nabídnout variantu Androidu bez licence Googlu nebo nasadit čerstvě představený Harmony OS. Existují však pochybnosti, zda je systém připraven k nasazení. Hovořilo se o tom, že Harmony OS nebyl vyvinut pro smartphony, ale především pro zařízení kategorie internetu věcí.

Situace kolem Huawei, Google a obchodního sporu mezi USA a Čínou zůstává i nadále nejasná a velmi matoucí. A to i měsíce po prvních informacích poskytnutých odborné veřejnosti.


Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.Komerční sdělení