Menu

Může vás to přijít opravdu draho: pozor na falešnou zprávu, která vyskakuje ve Windows

11.01.2023 09:25 | Jiří Palyza + Přidat komentář
Může vás to přijít opravdu draho: pozor na falešnou zprávu, která vyskakuje ve Windows

Může vás to přijít opravdu draho: pozor na falešnou zprávu, která vyskakuje ve Windows | foto: Michael Geiger/Unsplash

Kybernetičtí zločinci se v těchto dnech snaží od uživatelů získat osobní údaje a následně i peníze prostřednictvím falešného varovného hlášení. Objevuje se ve Windows a tváří se, že jde o bezpečnostní upozornění od Windows Defenderu.

Uživatelům se v těchto dnech začíná ve Windows objevovat falešná varování. Nepřicházejí e-mailem, ale objevují se přímo v prostředí systému. Náhle se otevře vyskakující okno s varováním, které působí dojmem Windows Defenderu. Zpráva zní nebezpečně: "Threat Detected: DOSAttack Spyware". Zjištěna hrozba, DOS útok spyware. Dále se můžete dozvědět, že "access to this PC has been blocked for security reason", tedy že přístup k tomuto počítači byl zablokován z bezpečnostních důvodů. Také byste měli kontaktovat podporu pro Windows na uvedeném telefonním čísle. Tato zpráva je ale podvrh a počítač je i nadále plně funkční.

Falešná zpráva se zobrazuje jako pop-up okno na infikovaných webových stránkách. Funguje to podobně, jako reklama. Působí zde ale moment překvapení. Varovná zpráva o údajném napadení počítače vzbudí velkou pozornost a uživatele může i vyděsit. Což je přesně cílem. V podstatě se ale jedná pouze o podvodnou reklamu.

Falešné varování Windows Defenderu: nikdy nevolejte na zobrazené telefonní číslo

edge

V těchto dnech koluje internetem hrozba falešné vyskakovací zprávy ve Windows. Objevuje se na zmanipulovaných webových stránkách. Při opakovaném zobrazování je dobré vyčistit cache prohlížeče. Lze tak snadno učinit prostřednictvím položky Historie. | Zdroj: Microsoft Edge/Nastavení

Pokud by se vám takové hlášení zobrazilo (může být i podobné, varující například před napadením trojským koněm), v žádném případě nevolejte na zobrazené telefonní číslo. Pop-up okno lze zavřít známou kombinací kláves [Alt]+[F4]. Případně můžete počítač vypnout. Pokud by se to už nedařilo softwarově z prostředí Windows, můžete počítač vypnout prostřednictvím tlačítka.

Pokud by se vám zpráva objevovala opakovaně, vymažte cache paměť prohlížeče, soubory cookies i historii prohlížení. V prohlížečích na bázi Chromia to snadno najdete po stisku [Ctrl]+[H] a v zobrazené nabídce po kliknutí na symbol tří vodorovných teček vpravo nahoře volba "Vymazat údaje o procházení" (příklad pro Edge). V Chromu se po stisku [Ctrl]+[H] objevíte přímo na kartě "Historie" a zde vlevo zvolíte "Vymazat údaje o prohlížení". Pak už si jen vyberete, co vše chcete vymazat a jak daleko do historie.

Antivirovou kontrolu počítače můžete provést prostřednictvím nástroje Zabezpečení Windows. V případě nouze lze prohlížeč také restartovat.

Číslo uvedené ve vyskakovacím okně není od Microsoftu, ale od podvodníků, kteří se vydávají za jeho zaměstnance. Jejich cílem je získat vaše data a peníze. Falešní zaměstnanci vám budou tvrdit, že vaše zařízení bylo infikováno malwarem a nabízejí společné řešení problému. Pokud byste souhlasili, obdržíte pokyn, abyste do svého počítače instalovali software pro vzdálenou údržbu. Zločinci tak chtějí získat přístup k vašemu počítači, a tak například odchytávat hesla k bankovním aplikacím a další údaje soukromého charakteru.

Zdroj: PCriskCybernews

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

  K reakci výše – patrně neumíte číst v článku se jasně píše: „… které působí dojmem Windows Defenderu“

  Reagovat na komentář

  Ten popis je ale blbost

  To je ale strasnej popis, jenom mate nezkusene uzivatele a nabizi nefunkcni reseni problemu.

  1, varovani nepochazi z defenderu ale weboveho prohlizece. Nema s defenderem nic spolecneho krome toho ze vypada podobne.
  2, nevim proc by mel probha uzival vypinat pocitac kdyz mu vyskoci popup okno prohlizece, uz vidim vystrasene ovce co se kvuli tomu budou bat pc zas zapnout
  3, Taky nevim co si tento „expert“ slibuje od vycisteni webove cache. Mozna rovnou vyhodit PC ne asi?
  4, CHIP by mel sve ctenare vzdelavat a ne strasit a dezinformovat.. Ale asi jina doba, CHIP se stava dalsim informacnim ODPADEM a jejich nekteri redaktori -ti s automatickym prekladacem a s neznalosti z oboru se stavaji naozaj kokoty..

  Reagovat na komentář

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Nemusíte se obávat, váš e-mail ochráníme. Postupujeme podle těchto zásad a obchodních podmínek. Budeme vás pravidelně informovat o novinkách ve světě počítačů a technologií. Díky newsletteru snadno vyhodnotíme, jestli jsme se vám trefili do vkusu.
Komerční sdělení