Menu

Na dark web uniklo 1,2 milionu platebních karet, jsou mezi nimi i české: je ta vaše v bezpečí?

13.10.2022 07:00 | Jakub Fišer + Přidat komentář
Na dark web uniklo 1,2 milionu platebních karet, jsou mezi nimi i české: je ta vaše v bezpečí?

Na dark web uniklo 1,2 milionu platebních karet, jsou mezi nimi i české: je ta vaše v bezpečí? | foto: Anna Shvets / Pexels

Nový únik citlivých údajů se týká platebních karet a jsou do něj bohužel zapojeny i ty s českými majiteli. Dark web nyní odhalil údaje k 1,2 milionu platebních karet, z nichž celá třetina je stále aktivní.

Na temných zákoutích dark webu najdete stránku BidenCash, nelegální tržiště s kompletními údaji k platebním kartám. Nyní se tam objevila pořádná várka nových uniklých platebních karet. Dohromady jich je 1 221 551, přičemž zhruba 350 tisíc z nich je stále aktivních a lze s nimi tedy platit (pokud budeme předpokládat, že na nich jsou nějaké peníze).

Milion ukradených platebních karet

Podvodníci se zmocnili platebních karet, kterým nejčastěji končí platnost mezi lety 2023 a 2026. Nejvíc jich je z USA, najdeme tam ale i kreditky z Indie, Bolívie, Dánska a bohužel také České republiky. Přesný počet českých občanů, kteří jsou v bezprostředním ohrožení, však neznáme.

Seznam ukradených kreditních karet obsahuje následující údaje:

 • Číslo karty
 • Datum vypršení platnosti
 • Číslo CVV (třímístný zadní kód)
 • Celé jméno držitele
 • Název banky
 • Typ karty, stav, popřípadě třída karty (běžná, zlatá, platinová)
 • Adresa držitele
 • E-mailová adresa
 • SSN (americké číslo sociální zabezpečení)
 • Telefonní číslo 

Samotné tržiště BidenCash vzniklo v létě 2022 a nenajdete jej pouze na dark webu. Přímo v Google vyhledávači má adresu, která vás pomocí pár kroků přesměruje na “ono místo” na dark web. Internetoví šmejdi většinou údaje k platebním kartám získávají díky vychytralým malwarům, phishingu či podvodům na internetovým bazarech, před kterými průběžně varujeme nejen my, ale i kyberbezpečnostní společnost D3Lab.

Jak se nejlépe chránit před krádeží platební karty? Své údaje, jako je číslo karty, datum expirace, PIN nebo CVV kód nikomu neříkejte. Pokud nakupujete přes internet, nejbezpečnější je vždy platit dobírkou. Věrohodným obchodům můžete své číslo karty svěřit. Rozhodně ale nenaleťte podvodníkům, kteří se za “věrohodné obchody” jen vydávají.

Zdroj: D3Lab, Bleeping Computer 

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

  Ubožák

  Reakce na Josef Svoboda:
  Tak ty jsi ubožáček. Pan NIKDO, bez IQ, který píše Rusko se dvěma S, aby si někdo nemyslel, že je zaprodanec. Bohužel jsi obyčejný zaprodanec. A počítám, že nosíš minimálně žluté a modré oblečení, a že jsi stopro očkovaný proti Covidu, tou vakcínou pro ovce.

  Reagovat na komentář

  Vymytý mozek

  Reakce na Josef Svoboda: no ty máš tedy mozek opravdu vymytý!

  Reagovat na komentář

  Co to sem taháte?

  Pane Bože, do čeho si dal duši.

  Reagovat na komentář

  Kapitalismus?

  Reakce na Luboš: Kdo není spokojen se “zahnívajícím kapitalismem”, může se svobodně odstěhovat do ruSSka, Číny nebo na Kubu (v Severní Korei asi internet ani nemají, určitě ne pro běžné smrtelníky). Ale rozmyslete si to, protože z těchto zřejmě lepších alternativ Vás zpět do toho zahnívajícího systému nemusí pustit, nebo můžete taky skončit v koncentráku (Čína, Severní Korea) nebo bez výcviku na Ukrajině v boji s vymyšlenými nacisty (nebo co se zrovna vládci vylíhne v hlavě, aby vysvětlil agresi a vraždění nevinných civilistů i svých mladíků, kteří nestačili utéct — ruSSko).

  Reagovat na komentář

  Tak je v bezpečí?

  Tak je ta moje v bezpečí nebo ne? Přečetl jsem článek a nějak jsem se to nedozvěděl… Jako naznačuje nadpis… Achjo Chip. :D

  Reagovat na komentář

  Tak je v bezpečí?

  Tak je ta moje v bezpečí nebo ne? Přečetl jsem článek a nějak jsem se to nedozvěděl… Jako naznačuje nadpis… Achjo Chip. :D

  Reagovat na komentář

  samozřejmě

  Zneužití karty by v tomto případě mělo být plně refundovano, protože banky jsou 1. pojištěny, 2. vybírají nekřesťanské poplatky od obchodníků.

  Reagovat na komentář

  Virtuální karta

  Banky nabízí i virtuální kartu. Pro placení na pochybných místech ideální. Údaje karty nutné k placení se totiž mění s každou transakcí.

  Reagovat na komentář

  Může se stát ale to, že ty ukradené údaje platební karty mohou být k ničemu, pokud někdo funguje tak, že má ten uživatel kartu většinu času pro internetové transakce zamčenou a odemyká ji jen, když bude zrovna platit.

  Reagovat na komentář

  Zahnívající systém

  Toto je možné jen v kapitalismu. Podle zákonů je držení platebního prstředku, a tedy i údajů schopných provést platby trestným činem neoprávněného přisvojení platebních prostředků (§249b tr. zák.) se sazbou za jednotlivý případ 2 roky NEPO. Zde je tak činěno hromadně, organizovaně, a bez velkého zájmu těch, kteří by to měli řešit (Interpol, Europol, finanční ochrana zemí atd.).
  Prý nemají lidi, čili knechty.

  Reagovat na komentář

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Nemusíte se obávat, váš e-mail ochráníme. Postupujeme podle těchto zásad a obchodních podmínek. Budeme vás pravidelně informovat o novinkách ve světě počítačů a technologií. Díky newsletteru snadno vyhodnotíme, jestli jsme se vám trefili do vkusu.
Komerční sdělení