Tip pro Windows 10: pozdržené vypnutí počítače
Možná se vám už také stalo, že jste kliknuli na tlačítko pro vypnutí počítače, ale hned jste…
Na problémy s Windows: nástroj provede automatické opravy | foto: CHIP
Problémy s Windows mohou mít různý charakter a často je obtížné najít příčinu. Díky tomu může být pro méně zkušené uživatele komplikované znovu uvést Windows do provozu a vzniklé nedostatky odstranit.
V takových situacích může pomoci bezplatný nástroj, na němž nejkomplikovanější je jeho název: All in One – System Rescue Toolkit. Zbytek už je docela v pohodě, protože výrobce chtěl nabídnout opravné řešení, které mohou použít k navrácení Windows k normální funkci i běžní uživatelé. Klasické kolekce nástrojů mohou často selhávat, protože je potřeba vědět, kde začít a jak opravné nástroje použít.
Nástroj System Rescue Toolkit se pokouší této úlohy zhostit bez zásahu uživatele. Stačí spustit soubor exe, nástroj se rozběhne a pokusí se Windows opravit. Pozor, vzhledem k tomu, že při opravách může docházet k restartům, je dobré před spuštěním programu zálohovat všechna důležitá data.
Bezplatný nástroj Windows „All in One - System Rescue Toolkit“ zahrnuje několik funkcí pro opravu systému Windows.
Po spuštění nástroj upozorní na skutečnost, že během oprav může dojít k restartům systému, ale také ke spuštění jeho reinstalace. Uživatel to musí výslovně povolit a poté se už automaticky pracující systém spustí. Nástroj provede řadu testů, opravných kroků a kontrol, např. CPU, RAM, pevných disků, systémových souborů Windows a konfigurace sítě. Pokud nalezne chyby, pokusí se je automaticky opravit.
Program běží poměrně dlouho, na ploše se zobrazuje hrubý ukazatel jeho průběhu.
Nástroj není úplně rychlý, může klidně běžet hodinu i dvě v závislosti na počtu nalezených chyb a potřebách jejich oprav. Poté může mnoho problémů s Windows zmizet. Nástroj ale neopraví všechny problémy automaticky. V takových případech si uživatelé musí pomoci sami a k tomu je už potřeba více technických znalostí. Proces spuštění nástroje ale není zbytečný, i když nedojde jeho prostřednictvím k opravě všech chyb, z logovacích souborů bude možné čerpat užitečné informace pro další postup.
Možnost automatické opravy Windows zní skvěle a v některých případech nástroj funguje opravdu dobře. Všechny problémy Windows ale pod kontrolu nedostane. Dobrou praxí v podobných případech je kromě použití speciálních nástrojů také vytváření aktuálních backupů a bodů obnov, které jsou nejrychlejší cestou návratu k funkčnímu systému v případě problému. Vhodné je k tomu použít například externí zálohovací disk.
Možná se vám už také stalo, že jste kliknuli na tlačítko pro vypnutí počítače, ale hned jste…
Funkci »Microsoft Print to PDF«, která umožňuje prakticky z jakékoli aplikace s podporou…
Nástroj DISM (Deployment Image Servicing and Management) z výbavy Windows 10 lze použít k…
Držení smartphonu v jedné ruce a přibližování či oddalování zobrazení v Mapách Google může…