Nedostatek DRAM zasáhl i OLED displeje
Nedostatek operačních pamětí DRAM se v prvním čtvrtletí 2026 výrazně promítl na trhu se smartphony. Výrobci kvůli horší dostupnosti komponent a slabší poptávce přibrzdili výrobu, což zasáhlo i dodávky OLED displejů. Podle společnosti UBI Research se v Q1 2026 dodalo 190 milionů OLED panelů pro telefony, meziročně o 12 % méně a proti předchozímu čtvrtletí dokonce o 20 % méně. Pokles ukazuje, že problémy kolem pamětí nezasáhly jen jednu část výroby, ale celý dodavatelský řetězec.
DRAM patří mezi základní součásti moderních telefonů a její nedostatek komplikuje plánování výroby i řízení skladových zásob. Výrobci proto začali objednávat opatrněji nejen paměti, ale i další komponenty včetně displejů. Propad o pětinu oproti závěru roku 2025 zároveň naznačuje výrazné zpomalení trhu. Firmy se snaží vyhnout přebytkům na skladech a omezují riziko, což se promítá do celkového tempa výroby smartphonů.
Pro zákazníky to může znamenat horší dostupnost některých konfigurací telefonů, nikoli však zastavení výroby. Data spíše ukazují na korekci trhu po silnějším závěru roku 2025. Největší výrobci navíc pokračují ve výrobě a zároveň hledají cesty, jak snížit rostoucí náklady na komponenty.
Samsung zvažuje levnější OLED displeje od BOE
Největším dodavatelem OLED panelů pro smartphony zůstává Samsung se 44% podílem na trhu. Díky rozsahu výroby dokáže firma lépe zvládat výkyvy poptávky než menší konkurenti. Na druhém místě je čínská společnost BOE se 16% podílem, která podle analytiků těží hlavně z nižších cen panelů.
Právě tlak na náklady má být jedním z důvodů, proč Samsung údajně zvažuje využití OLED panelů od společnosti BOE i u budoucích telefonů řady Galaxy. Spekuluje se například o základním modelu Galaxy S27. Výrobci telefonů dnes při výběru dodavatelů neřeší jen cenu, ale i spolehlivost výroby, kvalitu panelů a schopnost dodržet objem dodávek.
Třetí příčku drží společnost LG s 9% podílem na trhu. UBI Research očekává, že by si firma mohla během roku polepšit díky novým objednávkám OLED panelů pro iPhony. Situace tak ukazuje, že výrobci telefonů stále více hledají rovnováhu mezi cenou komponent, dostupností a dlouhodobou stabilitou dodávek.