Menu

Nemáte je v mobilu? Chytré telefony v nebezpečí, virus objeven v 16 aplikacích

28.10.2022 15:00 | Jakub Fišer + Přidat komentář
Nemáte je v mobilu? Chytré telefony v nebezpečí, virus objeven v 16 aplikacích

Nemáte je v mobilu? Chytré telefony v nebezpečí, virus objeven v 16 aplikacích | foto: Mikhail Nilov / Pexels

Kyberbezpečnostní firma McAfee, která provozuje stejnojmenný antivirový program, zjistila virus u 16 aplikací volně dostupných v Google Play pro telefony s Androidem. Experti radí jediné: okamžitě aplikace smažte!

Google Play Store, obchod s aplikacemi na operační platformě Android, má sloužit k tomu, aby vás ochránil před nebezpečím, malwary a hackery, kteří se snaží dostat do vašeho smartphonu či tabletu prostřednictvím podvodné aplikace. Google dokonce vyvinul vlastní “firewall” jménem Play Protect. Ale i mistr tesař se někdy utne…

Hrozba přímo v Google Play

Experti z McAfee v nové zprávě upozorňují, že v Google Play se pohybovalo hned 16 aplikací se skrytou hrozbou v podobě malwaru. Tyto trojské koně však nekradli uživatelům data, jako to má ve zvyku třeba nechvalně proslulý trojan Joker.

Malware objevený v 16 aplikacích společností McAfee totiž na pozadí otevírá odkazy a kliká na weby v prohlížeči, pochopitelně bez vědomí majitele. Nijak zásadně tak neškodí, v mžiku však váš smartphone přetvoří na “klikací farmu”.

I to ale má svůj negativní dopad. Kvůli tomu, že zařízení prakticky pracuje neustále (na pozadí – bez vědomí uživatele), dochází k extrémně rychlému vybíjení baterie. Pokud máte nový telefon, relativně rychle si uvědomíte, že je něco v nepořádku. Avšak pokud máte telefon starý, budete to přikládat nefunkční baterii a problém nejspíš nebudete nijak zásadně řešit.

O jaké nebezpečné aplikace jde?

 • High-Speed Camera (com.hantor.CozyCamera)
 • Smart Task Manager (com.james.SmartTaskManager)
 • Flashlight+ (kr.caramel.flash_plus)
 • 달력메모장 (com.smh.memocalendar)
 • K-Dictionary (com.joysoft.wordBook)
 • BusanBus (com.kmshack.BusanBus)
 • Flashlight+ (com.candlencom.candleprotest)
 • Quick Note (com.movinapp.quicknote)
 • Currency Converter (com.smartwho.SmartCurrencyConverter)
 • Joycode (com.joysoft.barcode)
 • EzDica (com.joysoft.ezdica)
 • Instagram Profile Downloader (com.schedulezero.instapp)
 • Ez Notes (com.meek.tingboard)
 • 손전등 (com.candlencom.flashlite)
 • 계산기 (com.doubleline.calcul)
 • Flashlight+ (com.dev.imagevault)

Google již dal podnět k tomu, aby všech 16 podvodných aplikací bylo smazáno. Vy je však stále můžete mít v telefonu. Pokud je v paměti vašeho smartphonu najdete, okamžitě je odstraňte.

Zdroj: McAfee, BGR

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

  Pro atomy přehlížíme subatomární částice

  OS či SW telefonů i PC jsou pro člověka nepochybně důležité. Mnohem poučnější by pro mě byly informace o virech, nesoucích se mimo tyto fyzické platformy.

  Reagovat na komentář

  Něco se mi na článku nezdá.

  Nepochybuji, že odborník, píšící do CHIP je veden upřímnou snahou o varování uživatelů před vlivem různých hrozeb a virů či jiných udělátek v OS či SW mobilních telefonů, nedejbože i PC, ovšem jedna věc na článku mne opravdu zaráží. Má to co dočinění s právě ještě spící dobou covidovou, stejně jako s varováním matinky svému uřícenému děcku.
  Pejorativně řečeno, příkazy typu „Nechejte se očkovat“, či „Neskákej uhřátý do studené vody“ mají obdobný NARATIV (nově používaný pojem zneužitelný pro páchání dobra, ale i zla na jedincích prostřednictvím tzv. zodpovědných dohližitelů, či cenzorů), jako použití příkazu „IHNED TO SMAŽ“ v případě obyčejného nevyžádaného mailu.

  Domnívám se, že ono doporučení by mohlo znít třeba – zvažte, zda upravíte svůj výběr používaných aplikací a těmnto dáte vale.
  (Když již tak rovnou nečiní oprávněné autority, bdící a čnící nad internetem i uživateli – samozřejmě až po řádném zjištění a prokázání škodlivých kódů.)

  Jinak je takový článek dalším z prudících, i když snad dobře míněný.
  Pro vysvětlenou – předpokládám, že si uživatel instaluje aplikace jen z ověřených zdrojů, tedy z Webstore či Google Play, či jiných oficiálních distribucí, které by, pokud jsou takto zaštítěny značkou by měly být odborně vedené, zkoušené i bezpečné. Takže je to opravdu tak, nebo se jedná o trik k zanesení kódů do zařízení, které již mají být nahrazeny a ona státní a jiná vrátka jsou již otevřena jinde ?

  Reagovat na komentář

  2022

  stejně je google v mobilu „pozastaví“ a jsou nefunkční–bez toho aby se vás ZEPTAL… uživateli zbyde je jen odinstalovat…

  Reagovat na komentář

  2022

  stejně je google v mobilu „pozastaví“ a jsou nefunkční–bez toho aby se vás ZEPTAL… uživateli zbyde je jen odinstalovat…

  Reagovat na komentář

  2022

  stejně je google v mobilu „pozastaví“ a jsou nefunkční–bez toho aby se vás ZEPTAL… uživateli zbyde je jen odinstalovat…

  Reagovat na komentář

  Experti?

  ,,„Experti radí jediné: okamžitě aplikace smažte!“

  Co je to za experty, když radí složité a zdlouhavé mazání, když stačí obyčejná rychlá odinstalace?
  Mazat aplikace stejně jen tak leckdo nedokáže.

  Reagovat na komentář

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Nemusíte se obávat, váš e-mail ochráníme. Postupujeme podle těchto zásad a obchodních podmínek. Budeme vás pravidelně informovat o novinkách ve světě počítačů a technologií. Díky newsletteru snadno vyhodnotíme, jestli jsme se vám trefili do vkusu.
Komerční sdělení