Menu

Netflix by měl sdílení účtů umožnit i nadále: riskuje odchod předplatitelů k jiné službě

28.11.2022 12:30 | Jiří Palyza + Přidat komentář
Netflix by měl sdílení účtů umožnit i nadále: riskuje odchod předplatitelů k jiné službě

Netflix by měl sdílení účtů umožnit i nadále: riskuje odchod předplatitelů k jiné službě | foto: David Balev/Unsplash

Pro mnohé uživatele je sdílení účtu na Netflixu součást každodenní zábavy. Ve skutečnosti je ale povoleno pouze v rámci vlastní domácnosti. Do budoucna chce provozovatel zpřísnit tresty za nelegální sdílení, což ale není dobrý nápad.

Je veřejným tajemstvím, že mnoho uživatelů Netflixu sdílí účty, které jim nepatří. Podle Amerického institutu pro výzkum trhu, Magid, poskytuje své přístupové údaje alespoň jedné osobě každý třetí uživatel streamovací služby.

Legální je to pouze v případě, kdy tato osoba žije ve stejné domácnosti. Tak to alespoň stojí v podmínkách Netflixu. Nicméně provozovatel to prozatím příliš nekontroluje.

Podle informací v dopisu akcionářům, který Netflix zveřejnil při příležitosti oznámení čtvrtletních výsledků, chce streamovací gigant od jara 2023 proti sdílení účtů zakročit mnohem přísněji. Neupřesňuje ale, jakým způsobem a v jakých zemích.

Netflix chce nelegální sdílení účtů výrazně omezit

netflixsharing

Opatření proti nelegálnímu sdílení účtů už služba testuje v Jižní Americe. | Zdroj: Marques Kaspbrak/Unsplash

V Jižní Americe už Netflix testuje opatření, která mají neoprávněné sdílení hesel ukončit. Tam je uživatelský účet přiřazen k primárnímu domovskému účtu. Pokud se uživatel přihlásí mimo tento "domovský" účet, je informován, že si může za poplatek zřídit nový "domov". Takový typ účtu v tuto chvíli stojí 2,99 USD.

Podobná opatření by Netflix mohl zavést i v Evropě. Přísnějším trestáním předávání hesel k účtům si ale Netflix příliš nepomáhá. Netflix je i bez toho dražší kvůli navýšení cen předplatného čili tímto krokem cenu ještě dále zvyšuje.

Navíc si takovými opatřeními tak trochu protiřečí. Už v roce 2017 se na oficiálním účtu Netflixu na Twitteru objevil příspěvek, který hlásal "Láska znamená sdílet své heslo...". Že by svou pozici přehodnotil?

Netflix může kvůli zpřísnění přicházet o příjmy: riskuje odchod předplatitelů

espn

| Zdroj: Tech Daily/Unsplash

Streamovací gigant tak samozřejmě přichází o příjmy od neplatičů, kteří raději použijí účet švagra své bývalé přítelkyně, než aby si pořídili vlastní předplatné.

Další věc je, zda by si takoví uživatelé vůbec předplatné zaplatili, pokud už by nemohli používat účty jiných abonentů.

Nedávno koncern představil typ předplatného s reklamou. Je levnější, než standardní odběr služby, ale uživatelé musejí čas od času skousnout zobrazování reklamních spotů. Každý, kdo se přidá k takovému účtu, se samozřejmě reklamě nevyhne. Pro Netflix jde o vykazovaného diváka, tedy argument pro prodej reklamního prostoru za vysokou cenu. To by ale mohlo skončit. Pokud budou sdílení uživatelé vyhozeni, nedostanou vlastní účet a tím fakticky klesne reklamní sledovanost.

Netflix by se mohl o své uživatele více starat

To, že chce Netflix svůj příjem postavit na různých zdrojích, je pochopitelné a logické. Přísnější kontrola nelegálního sdílení účtů, stejně jako reklamní předplatné, by mělo podpořit další růst streamovací platformy.

Přísnější kontrola účtů ale může být důvodem k tomu, že se současní uživatelé od Netflixu odvrátí. Ne každý "parazit", který nyní těží z účtu jiného uživatele, dostane vlastní účet.

Možná to nakonec povede k odchodu k jiným službám. A že jich není málo: Disney+, Voyo, Amazon Prime Video a další streamovací platformy už nabízejí dostatek alternativ.

Zdroj: DigitaltrendsMagid

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.