Menu

Neviditelná výstava

02.10.2017 10:46 | Pavel Trousil + Přidat komentář
Neviditelná výstava

Neviditelná výstava | foto: CHIP

Před skoro 50 lety se v Brně konala jedna z prvních světových výstav počítačem generovaného umění, o kterou se postaral umělec a kurátor Jiří Valoch. Filozofická fakulta Masarykovy univerzity ji od příštího týdne připomene technologicky unikátní formou. 

Díla, která byla v tehdejší době zcela průkopnická, budou prezentována ve virtuální realitě a návštěvník je bude vnímat skrze speciální brýle. Výstava s názvem Computer Graphic Re-visited má vernisáž v Domě umění města Brna ve čtvrtek 5. října v 17 hodin, přístupná bude od 3. do 6. října.

Původní výstava Computer Graphic byla jednou z prvních prezentací počítačového umění vůbec a první výstavou umění tvořeného počítačem v celém východním bloku. Především inženýři a vědci tehdy objevovali možnosti, které jim nová počítačová technika dávala. Tvůrci psali programy, které zpracovaly počítače a následně byly s pomocí plotterů převáděny na papír v podobě grafiky.

Část umělecké veřejnosti proti takové tvorbě nejdříve ostře vystupovala, měli obavy, že stroje nahradí člověka i v poslední oblasti, kde dosud dominoval, tedy v umění. Tvůrci proto volili názvy jako artificiální umění nebo u nás v případě počítačem generované poezie označení parapoezie,“ přiblížila spoluautorka výstavy Jana Horáková z filozofické fakulty.

Aktuální výstava bude technologicky stejně unikátní jako její předobraz z roku 1968. Jako součást své diplomové práce ji udělal student oboru Teorie interaktivních médií Jiří Mucha. Díky podpoře fakulty a mnoha dalších subjektů vytvořil přesnou virtuální kopii vstupního prostoru Domu umění, do kterého zasadil část z tehdy prezentovaných děl.

Při vstupu do prostoru galerie bude vidět jen skříňka s brýlemi a projektor. Aby mohl návštěvník díla vnímat, musí si nasadit speciální brýle. Technologie mu pak umožní vnoření a pohyb ve virtuálním prostoru, ne jen samotné dívání. Výkonný počítač totiž zajišťuje, že se obraz v brýlích přizpůsobuje pohybu člověka v reálném čase. Ostatní návštěvníci navíc budou moci díky projekci na zeď sledovat, jak se virtuální výstavou pohybuje.

Výstava, která bude v Domě umění přístupná od 3. do 6. října se koná jako součást doprovodného programu mezinárodní konference HaPoC4 o historii a filozofii programování. V březnu příštího roku, na kdy připadá přesně 50leté výročí, by měla být prezentována znovu a na delší dobu.

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Nemusíte se obávat, váš e-mail ochráníme. Postupujeme podle těchto zásad a obchodních podmínek. Budeme vás pravidelně informovat o novinkách ve světě počítačů a technologií. Díky newsletteru snadno vyhodnotíme, jestli jsme se vám trefili do vkusu.




Komerční sdělení