Tip pro WhatsApp: kontrola, kdo zprávu skutečně přečetl
Messenger WhatsApp má mnoho funkcí pro zjednodušení komunikace. Mimo jiné si v něm můžete…
Před skoro 50 lety se v Brně konala jedna z prvních světových výstav počítačem generovaného umění, o kterou se postaral umělec a kurátor Jiří Valoch. Filozofická fakulta Masarykovy univerzity ji od příštího týdne připomene technologicky unikátní formou.
Díla, která byla v tehdejší době zcela průkopnická, budou prezentována ve virtuální realitě a návštěvník je bude vnímat skrze speciální brýle. Výstava s názvem Computer Graphic Re-visited má vernisáž v Domě umění města Brna ve čtvrtek 5. října v 17 hodin, přístupná bude od 3. do 6. října.
Původní výstava Computer Graphic byla jednou z prvních prezentací počítačového umění vůbec a první výstavou umění tvořeného počítačem v celém východním bloku. Především inženýři a vědci tehdy objevovali možnosti, které jim nová počítačová technika dávala. Tvůrci psali programy, které zpracovaly počítače a následně byly s pomocí plotterů převáděny na papír v podobě grafiky.
„Část umělecké veřejnosti proti takové tvorbě nejdříve ostře vystupovala, měli obavy, že stroje nahradí člověka i v poslední oblasti, kde dosud dominoval, tedy v umění. Tvůrci proto volili názvy jako artificiální umění nebo u nás v případě počítačem generované poezie označení parapoezie,“ přiblížila spoluautorka výstavy Jana Horáková z filozofické fakulty.
Aktuální výstava bude technologicky stejně unikátní jako její předobraz z roku 1968. Jako součást své diplomové práce ji udělal student oboru Teorie interaktivních médií Jiří Mucha. Díky podpoře fakulty a mnoha dalších subjektů vytvořil přesnou virtuální kopii vstupního prostoru Domu umění, do kterého zasadil část z tehdy prezentovaných děl.
Při vstupu do prostoru galerie bude vidět jen skříňka s brýlemi a projektor. Aby mohl návštěvník díla vnímat, musí si nasadit speciální brýle. Technologie mu pak umožní vnoření a pohyb ve virtuálním prostoru, ne jen samotné dívání. Výkonný počítač totiž zajišťuje, že se obraz v brýlích přizpůsobuje pohybu člověka v reálném čase. Ostatní návštěvníci navíc budou moci díky projekci na zeď sledovat, jak se virtuální výstavou pohybuje.
Výstava, která bude v Domě umění přístupná od 3. do 6. října se koná jako součást doprovodného programu mezinárodní konference HaPoC4 o historii a filozofii programování. V březnu příštího roku, na kdy připadá přesně 50leté výročí, by měla být prezentována znovu a na delší dobu.
Messenger WhatsApp má mnoho funkcí pro zjednodušení komunikace. Mimo jiné si v něm můžete…
Sada freewarových systémových utilit Microsoft PowerToys zjednodušuje v mnoha směrech…
Ukážeme vám zajímavý trik a specifický nástroj, který vám umožní rychle zjistit, které…
Filmová klasika, která není nikde jinde k dispozici: na webu digitální knihovny archive.org…
FBI varuje před stále častějším používáním umělé inteligence k vytváření falešných videí,…
Vypadá to, že asistentka Cortana, se kterou se mohli setkávat uživatelé Windows, půjde ještě…
PowerVia je název nové technologie výroby čipů Intelu. Tato technologie přidává separátní…
Německý úřad pro ochranu osobních údajů chce podniknout kroky po úniku dat v Tesle. Podle…