Menu

Nová hra Hogwarts Legacy: hráči ji milují, kritici odsuzují údajný antisemitismus

13.02.2023 16:00 | Jakub Fišer + Přidat komentář
Nová hra Hogwarts Legacy: hráči ji milují, kritici odsuzují údajný antisemitismus

Nová hra Hogwarts Legacy: hráči ji milují, kritici odsuzují údajný antisemitismus | foto: Avalanche Software / Hogwarts Legacy press kit

Videoherní svět se v únoru znovu vrátil do Bradavic. Škola čar a kouzel ze světa knižní a filmové série o Harrym Potterovi se zhmotnila v novém RPG Hogwarts Legacy, které vyšlo na PlayStation 5, Xbox Series X|S a PC. Jak si hra zatím vede?

Hogwarts Legacy v recenzích

Přijetí hráčů a zprvu i recenzentů stran herních novinářů působilo jako velké překvapení. Hráči mluví o výborné hře s otevřeným světem, poutavým příběhem a znamenitou hratelností. To samé potvrzují i odborníci, přidávají navíc i pochvalu za to, jak de facto debutující vývojáři svůj nelehký úkol splnili. 

V Hogwarts Legacy se v kůži studenta bradavického školy, konkrétně 5. ročníku, vydáte prozkoumávat hrad i více-či-méně přilehlé okolí. Sbíráte zkušenosti, učíte se nová kouzla, pečujete o kouzelné tvory a dokonce můžete i létat; nejen na koštěti.

Objevují se však i negativní ohlasy. Ty se nejčastěji opírají o grafickou stránku, která by prý mohla na konzolích i PC vypadat o něco lépe. Největším problémem je pak technický stav a optimalizace na PC. Zatímco hráči na konzolích mohou být v klidu, PC pařmeni hlásí problémy – hra jim nejde zapnout, když už ano, tak hapruje snímková frekvence a objevují se nepěkné grafické glitche.

| Zdroj: Hogwarts Legacy / YouTube

Údajné antisemitské metafory

Velmi specifický názor sdělila prostřednictvím své recenze Jaina Greyové ze serveru WIRED. Ta udělila na číselné škále od 1 do 10 nejnižší možnou známku, přestože ve světě padaly takové známky, jako 8 z 10, 9 z 10 nebo i 10 z 10.

V závěru své recenze shrnula svůj názor takto: „Příběh má kořeny v antisemitských metaforách. Hratelnost je zastaralá. Grafika jako by byla o několik generací pozadu. Všechny postavy jsou jednorozměrné. Hra se nedrží zavedeného lore nastaveného knihami. Každá postava působí jako neznačková verze postav, které známe a máme rádi. Není tu žádný smysl pro místo. Žádné kouzlo, žádné srdce.“ 

Ani v celé recenzi ostrými výrazy nešetří. Ostře se trefuje do autorky knižní předlohy J. K. Rowlingové, která svými konzervativními výroky pobuřuje zejména LGBTQ+ společnost. Mimo jiné Greyová hovoří o tom, že příběh vychází z antisemitismu.

A původní knižní série skutečně nese několik metafor založených na genocidě židovského obyvatelstva během holokaustu, nicméně ani kniha, ani film a ani hra holokaust nijak neglorifikuje. V tomto ohledu je hra poměrně inklusivní, nabízí například vedlejší transgender postavu. 

Zdroj: WIRED, Steam, Metacritic

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

    Víme víme !!!
    Je to trubka co dodat ??!!
    A její příznivci a ta pošahaná LGBTQ+ komunita úchylů to je k zblytí !!!

    Reagovat na komentář

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Nemusíte se obávat, váš e-mail ochráníme. Postupujeme podle těchto zásad a obchodních podmínek. Budeme vás pravidelně informovat o novinkách ve světě počítačů a technologií. Díky newsletteru snadno vyhodnotíme, jestli jsme se vám trefili do vkusu.
Komerční sdělení