Menu

Nové SUV Škoda Karoq: digitální panel a široká konektivita

29.04.2017 12:53 | Milan Loucký + Přidat komentář
Nové SUV Škoda Karoq: digitální panel a široká konektivita

Nové SUV Škoda Karoq: digitální panel a široká konektivita | foto: CHIP

Jako blesk z čistého nebe na trh přichází kompaktní SUV Škoda Karoq. Jméno pochází z jazyka Aleuťanů, kmene původních obyvatel, žijících na ostrově u jižního pobřeží Aljašky.

Jménem nového kompaktního SUV se Škoda přibližuje psané podobě jména Škoda Kodiaq, čímž vzniká jednotný systém názvů pro existující a budoucí modely kategorie SUV. Škoda Karoq se veřejnosti poprvé představí 18. května ve Stockholmu.

„Škoda Karoq je zcela nově vyvinuté SUV, které bude ve všech dimenzích definovat nová měřítka pro naši značku a ve své třídě. S tímto modelem do třídy kompaktních SUV přinášíme jak charakteristické přednosti vozů značky Škoda, tak i emocionální designový jazyk,“ říká předseda představenstva společnosti Škoda Auto Bernhard Maier.

Inspiraci pro jméno Škoda Karoq dali – stejně jako tomu bylo už u modelu Škoda Kodiaq – obyvatelé ostrova Kodiak. Odlehlé souostroví, které leží u jižního pobřeží Aljašky na 57. stupni severní šířky a na 153. stupni západní délky, fascinuje svou divokou nedotčenou přírodou. Tamní původní obyvatelé z kmene Aleuťanů ve svém jazyce označují automobily slovem „kaa‘raq“. „Ruq“ znamená šíp, který je i ústředním motivem loga značky Škoda, vyjadřujícím dynamiku značky. Z kombinace obou slov pak vzniklo jméno nového kompaktního SUV značky – Škoda Karoq.

Škoda Karoq nabízí velký prostor v interiéru i velký zavazadlový prostor, nové asistenční systémy, Full LED světlomety a vůbec poprvé ve voze značky Škoda také digitální přístrojový panel. Na výběr je pět motorů s výkony od 85 kW (115 k) do 140 kW (190 k), z nichž čtyři jsou nové. Systém druhé řady sedadel VarioFlex nebo Virtuální pedál, usnadňující otevření zadního výklopného víka, jsou jen dvě z mnoha promyšlených řešení v novém kompaktním SUV.

Délka nového modelu činí 4382 mm, šířka 1841 mm a výška 1605 mm. Rozvor náprav je 2638 mm (u verze s pohonem všech kol 2630 mm). Zvětšené rozměry karoserie jdou ku prospěchu cestujícím. Prostor před koleny cestujících na zadních sedadlech činí 69 mm.

Zavazadlový prostor má v pětimístném uspořádání interiéru základní objem 521 l. Při sklopených zadních sedadlech vzroste objem pro zavazadla na 1630 l. S volitelně dodávaným systémem zadních sedadel VarioFlex je základní velikost prostoru pro zavazadla variabilní a pohybuje se od 479 do 588 l. Maximální využitelný objem zavazadlového prostoru při dvoumístné konfiguraci a po vyjmutí sedadel činí 1810 l.

Špičková konektivita

Infotainment vychází z druhé generace koncernové modulární infotainmentové stavebnice. Nabízí moderní funkce a rozhraní a je vybaven kapacitními dotykovými displeji. Vrcholné systémy Columbus a Amundsen pak disponují funkcí WLAN-hotspot. Pro infotainment Columbus je v nabídce na přání LTE modul, který umožňuje internetové připojení na bázi v současnosti nejrychlejšího mobilního standardu. S ním mohou být pasažéři připojeni k internetu.

Nové mobilní on-line služby Škoda Connect odpovídají rychlostnímu standardu LTE a jsou rozdělené do dvou kategorií: Infotainment Online sloužící pro informace a navigaci a služby Care Connect, které pomáhají při poruchách a v nouzi. Tlačítko nouzového volání eCall, které v Evropě bude předepsaným standardem až od roku 2018, je součástí sériové výbavy v rámci služby Care Connect již dnes. Další on-line služby fungují prostřednictvím aplikace Škoda Connect App. S nimi lze vůz na dálku kontrolovat, konfigurovat a třeba také najít pomocí chytrého telefonu.

Platforma SmartLink se standardy Apple CarPlay, Android Auto a MirrorLink je součástí volitelné nabídky k základnímu infotainment systému Swing. Pro vyšší infotainment systémy je SmartLink součástí sériové výbavy. Phonebox s indukčním nabíjením připojuje chytrý telefon k anténě vozidla a současně jej bezdrátově nabíjí.

Asistenční systémy

Ve voze Škoda Karoq je k dispozici škála asistenčních systémů. K novým komfortním systémům patří například Park Assist, Lane Assist nebo Traffic Jam Assist. K vyšší úrovni bezpečnosti přispívají systémy Blind Spot Detect, Front Assist s prediktivní ochranou chodců nebo Emergency Assist. Škoda Karoq je připravena táhnout přívěs až do hmotnosti dvou tun. Pokud je přívěs připojen, převezme při pomalém couvání řízení asistent pro jízdu s přívěsem. K dispozici jsou i další asistenční systémy. Udržují dostatečný odstup před následovanými vozidly, ulehčují řidiči přejíždění z pruhu do pruhu nebo ho naopak v jízdním pruhu udržují, upozorňují na důležité dopravní značky a asistují při parkování.

Poprvé ve voze značky Škoda bude k dispozici tzv. Digital Instrument Panel, který řidiči vozu Škoda Karoq umožňuje nastavit některé z uspořádání velkoplošného displeje v přístrojovém štítu.

Škoda Karoq nabízí od výbavy Ambition volitelně Full LED světlomety s čirou optikou. V interiéru vytváří odpovídající světelnou atmosféru nové LED-ambientní osvětlení v dekoračních lištách dveří a palubní desky, které lze nastavit v některém z deseti odstínů.

Silné motory, agilní podvozek

Novinkou v nabídce pohonných jednotek jsou zážehové a dva vznětové motory. Motorovou paletu tvoří pět pohonných jednotek se zdvihovými objemy 1,0, 1,5, 1,6 a 2,0 litru. Výkonové spektrum sahá od 85 kW (115 k) do 140 kW (190 k). Všechny agregáty jsou přeplňované turbodmychadlem a mají přímé vstřikování paliva, systém Start-Stop a rekuperaci brzdné energie. Plní emisní normu EU 6. S výjimkou nejsilnějšího vznětového motoru jsou všechny agregáty dodávány buď s šestistupňovou manuální převodovkou nebo sedmistupňovou převodovkou DSG. Motor 2,0 TDI o výkonu 140 kW (190 k) je dodáván výhradně s pohonem všech kol a novou sedmistupňovou převodovkou DSG. Nový motor 1,5 TSI je vybaven systémem Active Cylinder Management Technology, tj. funkcí odpojování dvou válců, které v určitých provozních režimech přispívá k významné úspoře paliva.

Podvozek ukazuje své kvality i mimo zpevněné silnice. Od výbavového stupně Ambition je k dispozici také volba jízdního profilu v režimech Normal, Sport, Eco, Individual a Snow (ve verzi 4×4). Režim Offroad u verze s pohonem všech kol jízdní vlastnosti mimo zpevněné silnice dále zlepšuje.

Strategie 2025

V rámci Strategie Škoda 2025 bude značka v následujících letech rozšiřovat modelovou paletu o nové modely. V centru pozornosti přitom je zejména rozšíření nabídky modelů SUV. Model Škoda Kodiaq vstoupil nedávno na trh jako nové velké SUV značky. Model Škoda Karoq představuje další milník. Uvedení na trh je naplánováno na druhou polovinu roku 2017.

 

 

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Nemusíte se obávat, váš e-mail ochráníme. Postupujeme podle těchto zásad a obchodních podmínek. Budeme vás pravidelně informovat o novinkách ve světě počítačů a technologií. Díky newsletteru snadno vyhodnotíme, jestli jsme se vám trefili do vkusu.
Komerční sdělení