Menu
CHIP Speedtest

Novinka pro uživatele Androidu: Google upozorní na bezpečnostní slabiny

12.10.2020 08:40 | Jiří Palyza + Přidat komentář
Novinka pro uživatele Androidu: Google upozorní na bezpečnostní slabiny

Novinka pro uživatele Androidu: Google upozorní na bezpečnostní slabiny | foto: Google/APVI

Google představil novou stránku, na které lze snadno najít informace o bezpečnostních mezerách u jednotlivých smartphonů. Navíc je do budoucna plánovaná funkce, která by před problémy se zabezpečením varovala formou vyskakovacích oken přímo v aplikacích.

Na rozdíl od Apple poskytuje Google svůj operační systém Android pro řadu výrobců smartphonů. Není proto možné nabídnout jednotné řešení pro všechna zařízení, jak to jde v případě iOS. Jednotliví výrobci musí software na svých zařízeních přizpůsobit tak, aby na nich bylo možné instalovat nejnovější funkční a bezpečnostní aktualizace. Výsledkem je, že mnoho uživatelů dostává důležité aktualizace na svá zařízení pouze každé čtvrtletí nebo dokonce až jednou za půl roku.

I když jsou naistalovány nejnovější opravy, neznamená to, že jsou nutně záplatovány všechny bezpečnostní díry. Případné slabiny musí řešit sami výrobci. Pro uživatele doposud neexistoval způsob, jak zjistit, zda je jejich zařízení zranitelné a kde jsou jeho slabá místa. Google to chce nyní změnit a spouští iniciativu "Android Partner Vulnerability Initiative".

V rámci iniciativy bude vytvářen a aktualizován seznam bezpečnostních chyb v příslušných verzích Androidu u jednotlivých výrobců. Uváděni jsou nejen výrobci smartphonů, ale také dílčího hardwaru, jako například procesorů. Na základě uvedeného stavu u konkrétních položek mohou uživatelé rychle zjistit, zda jsou problémy stále nové nebo už opravené. Seznam je uvedený na webové stránce.

Google: tato funkce by měla zvýšit bezpečnost aplikací pro Android

androidvulnerabilityinitiative1

V budoucnu by uživatelé měli být informováni o bezpečnostních problémech prostřednictvím vyskakovacího okna. | Zdroj: blog Google

Další zajímavou novinku v oblasti služeb uživatelům Androidu Google připravuje také v oblasti bezpečnosti. Pokud bude zjištěno vážné bezpečnostní riziko účtu, v budoucnu na to upozorní vyskakovací okno přímo v aplikacích Google. Klepnutím na něj se zobrazí podrobnější popis problému včetně doporučených kroků k jeho odstranění.

Podle informací je v příštích několika týdnech plánováno postupné uvolňování bezpečnostní funkce pro všechny aplikace Google, ale prozatím jen pro omezené množství uživatelů. Na začátku roku 2021 by už funkce měla být přístupná v mnohem širším měřítku.

Google používá velmi podobnou funkcionalitu už od roku 2015. Pokud se objeví možný problém s účtem, jsou uživatelé informováni prostřednictvím push oznámení.

mohlo by vás také zajímat: android 12 – google odhaluje možnosti nového mobilního operačního systému

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.