Menu

Nový Firefox je zde: verze 89 dostala kompletně nový design

07.06.2021 07:00 | Jiří Palyza + Přidat komentář
Nový Firefox je zde: verze 89 dostala kompletně nový design

Nový Firefox je zde: verze 89 dostala kompletně nový design | foto: Alexas_Fotos/Pixabay

Na novém designu prohlížeče Firefox se pod kódovým označením Proton pracovalo dlouho. Nyní je konečně tady: Firefox 89 si už můžete stáhnout v novém vzhledu. Byly přepracovány karty, panel nástrojů a nabídka. Optických inovací si všimnete i v malých detailech.

Firefox 89 je připraven. Nová verze prohlížeče je skutečně atraktivní, protože přichází s přepracovaným designem. Pod názvem Proton se Mozilla velmi dlouho věnovala novému vzhledu nejdůležitějších součástí Firefoxu a vizuálně upravila hlavní nabídku, karty a panel nástrojů.

V kombinaci s různými vestavěnými motivy vypadá Firefox díky aktualizaci opravdu moderně. Ovládání ale zůstává jednoduché, tak jak jsme u prohlížeče zvyklí.

Firefox Proton: optické změny prohlížeče

firefox89-1

Záložky karet jsou se zaoblenými rohy, mírně odsazené a širší. | Zdroj: Firefox 89

Žádný strach: Firefox zůstává tím, čím vždy byl, i po optických úpravách. V některých bodech se prohlížeč ale přeci jen mění.

Plovoucí karty: plovoucí objekty jsou "in", alespoň pokud jde o design uživatelského rozhraní. Firefox tento efekt aplikuje na záložky karet, přičemž mezi řádkem adresy URL a kartou zůstane malá mezera, přes kterou prosvítá motiv prohlížeče. To vyvolává dojem, že karty jsou plovoucí. Kromě inovovaného vzhledu má zaoblený design pomoci snadněji identifikovat a přesouvat aktivní karty.

Zjednodušený panel nástrojů: co není nezbytně nutné, jde pryč. Firefox v novém designu Protonu také zmenšuje panel nástrojů.

Zeštíhlená nabídka: obsah nabídky byl podle Mozilly také jinak přeskupen a seřazen podle priorit. Vzdálenosti mezi položkami jsou větší, ale dodatečné ikony byly vynechány.

Méně rozptylování: Mozilla také omezuje počet varování a oznámení prohlížeče. Vše, co není skutečně nutné, je odpojeno a uživatele dále neobtěžuje.

Další novinky ve Firefoxu 89

firefox89-2

Nová podoba nabídky prohlížeče působí vzdušněji a dřívější ikony jsou pryč. | Zdroj: Firefox 89

Firefox 89 se zaměřuje především na Proton design. Pokud chcete proniknout hlouběji do změn v novém uživatelském rozhraní, můžete se také podívat do dokumentace na wiki. K dispozici je také několik dalších nových funkcí:

Režim soukromí: v soukromých oknech Firefoxu nyní funguje také ochrana proti souborům cookie napříč stránkami. Dříve byla tato funkce dostupná pouze s nastavením »Strict« při sledování aktivity.

SmartBlock v2: aby blokování sledovacích internetových stránek nezpůsobilo jejich nepoužitelnost, používá Firefox funkci SmartBlock. Ta je aktualizována na verzi 2.

macOS: verze Firefoxu 89 pro Mac obsahuje mnoho menších inovací, například vylepšený celoobrazovkový režim, optimalizaci barev pro sRGB a podporu funkce Smart Zoom.

Příjemná obměna

Díky Protonu Mozilla přichází s rozumným obnovením designu Firefoxu a používá jej také k vyčištění prohlížeče. Není to revoluce, ale prohlížeč získal charakteristický rukopis.

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.
Komerční sdělení