Menu

Obezřetně u podvržených mailů od Microsoftu: zprávy mohou obsahovat viry

20.10.2020 17:30 | Jiří Palyza + Přidat komentář
Obezřetně u podvržených mailů od Microsoftu: zprávy mohou obsahovat viry

Obezřetně u podvržených mailů od Microsoftu: zprávy mohou obsahovat viry | foto: Infosec Images/Foter.com

Hesla, čísla platebních karet a další osobní a citlivá data jsou stále častěji terčem phishingových útoků. Virové skenery by měly takové útoky blokovat, ale důležitá je i pozornost a obezřetnost uživatelů.

Při kybernetických útocích je často vstupní branou infiltrace škodlivého kódu do počítače oběti e-mail. Útočníci často používají zmanipulované hlavičky odesílatele zpráv, kde se často mohou objevovat názvy známých společností anebo kolegů. Na špičku seznamu manipulovaných se v současnosti začíná dostávat Microsoft. Je to pravděpodobně rozšířenou činností na domácích pracovištích a souvisejícím využíváním sdílených nástrojů redmondského koncernu. Je proto důležité věnovat zvláštní pozornost doručeným zprávám, souvisejících s aplikacemi Microsoft Word, Excel a dalšími z kancelářské sady Office.

Experti z organizace AV-Comparatives se v testu zaměřili na ochranu antivirových skenerů před phishingovými weby. Jako referenční vzorek bylo použito celkem 505 z nich. Ve druhém kroku byly antiviry testovány na 500 čistých stránkách internetového bankovnictví. Výsledek: antivirové programy by uživatele neměly otravovat zbytečnými falešnými poplachy.

Nejlepší ochrana před phishingem je od Trend Micro

Podle výsledků srovnání AV Comparatives poskytuje nejlepší ochranu před phishingem program Trend Micro Internet Security, který se ve srovnávacím testu Chipu umístil na čtvrtém místě. Míra rozpoznání škodlivého kódu byla u tohoto programu 95 %. U vzorku pěti set čistých webů ale nebyly zaznamenány žádné falešné poplachy.

trendmicro-logo

Trend Micro Internet Security 17.0

CHIP hodnotí Velmi dobrý

Komplexní antivirová ochrana pro činnosti v prostředí internetu.

Stáhněte si

Nejlepší bezplatná ochrana

avastfreeav

Jako nejlepší vyšlo z testu bezplatné řešení od Avastu. | Zdroj: Avast

Jako ochrana proti phishingu funguje relativně dobře i bezplatné řešení, dosáhlo ale o něco horších výsledků, než v předchozím roce: Avast Free Antivirus zablokoval 86 % phishingových stránek z testovacího vzorku a nedetekoval ani jeden falešně pozitivní výsledek. Loni se mu podařilo blokovat až 94 procent stránek. Stejných výsledků dosáhl i AVG Antivirus Free od stejného výrobce, který využívá totožnou technologii.

avast-logo

Avast Offline Installer

CHIP hodnotí Velmi dobrý

Offline instalační program antivirového nástroje Avast Antivirus Free umožňuje instalaci antivirové ochrany před připojením počítače online.

Stáhněte si
avg-logo

AVG AntiVirus Free

CHIP hodnotí Velmi dobrý

Vhodná bezplatná antivirová ochrana s plnohodnotnými funkcemi.

Stáhněte si

Další pořadí v testu

microsoftmail2

Také antivirus Kaspersky dokáže ochránit před phishingem. | Zdroj: Kaspersky

V anti-phishingovém testu od AV Comparatives byly zastoupeny i další čtyři virové skenery. A dopadly takto:

Název programu Úspěšnost blokací | Počet falešných detekcí
Bitdefender Internet Security 94 % | 0
Avira Antivirus Pro 91 % | 0
Kaspersky Internet Security 90 % | 0
F-Secure Safe 85 % | 0

 

Zůstaňte ostražití

Test ukazuje, že antivirové programy odvádějí dobrou práci a dobře blokují také sofistikované phishingové útoky. Co je ale také jednoznačné: žádný antivirový software neposkytuje dokonalou ochranu. Pro uživatele z toho jednoznačně vyplývá, že hlavní zodpovědnost je na něm a jeho úsudku, zda se v konkrétních případech jedná o podvodné stránky či nikoliv.

mohlo by vás také zajímat: srovnávací žebříček antivirových programů pro windows

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Nemusíte se obávat, váš e-mail ochráníme. Postupujeme podle těchto zásad a obchodních podmínek. Budeme vás pravidelně informovat o novinkách ve světě počítačů a technologií. Díky newsletteru snadno vyhodnotíme, jestli jsme se vám trefili do vkusu.
Komerční sdělení