Menu

Objevení chyb v RAM: zátěžový test prověří operační paměť vašeho systému

05.08.2021 17:00 | Jiří Palyza + Přidat komentář
Objevení chyb v RAM: zátěžový test prověří operační paměť vašeho systému

Objevení chyb v RAM: zátěžový test prověří operační paměť vašeho systému | foto: Michael Dziedzic/Unsplash

Nestává se to příliš často, ale když se v paměti RAM vyskytují chyby, mohou uživatele přivést k šílenství. Malý nástroj MemTest86 podrobí paměť RAM zátěžovému testu a nedostatky odhalí. Nyní byl MemTest86 vydán v nové verzi 9.2 s mnoha novými funkcemi.

Pády do modrých obrazovek Windows, chyby programu, ztráta dat: chyby v operační paměti se mohou projevovat různými způsoby, a tím znepříjemňovat uživatelům činnosti na počítači. Problém je, že bez speciálních nástrojů je zjištění chyb RAM velmi obtížné. Často totiž nelze znovu najít postup, který chyby vyvolá. Pokud máte podezření na chyby paměti RAM, lze si vzít na pomoc bezplatný nástroj MemTest86.

memtest86-logo

MemTest86 v9.2 Final #1000

CHIP hodnotí Dobrý

Prostřednictvím bezplatného nástroje si můžete zkontrolovat funkci operační paměti svého počítače.

https://www.memtest86.com/

 

Otestování RAM z USB flash disku

memtest86-0

MemTest86 obsahuje vlastní nástroj pro spouštění z USB flash disku. | Zdroj: MemTest86

Způsop práce s benchmarkem je jednoduchý: po stažení si rozbalíte archiv ZIP a poté jej zapíšete na USB flash disk. Z něj poté spustíte PC nebo notebook a program při procesu spouštění zabudovanou paměť RAM zkontroluje. To může na první pohled působit komplikovaně, ale má to tu výhodu, že můžete provést kontrolu operační paměti aniž by se spustily Windows. Prostředí Windows ale budete potřebovat předtím pro vytvoření bootovatelného USB flash disku. K tomu stačí starší odložený model, protože nebudete potřebovat více, než 256 MB kapacity paměti.

Ze staženého balíku spustíte soubor »imageUSB.exe« a v horní části okna vyberete připojený USB flash disk, na který by se měl benchmark přenést. Pozor na to, že při vytváření bootovatelného USB disku budou všechna uložená data ztracena. Zbylá nastavení už provede samotný program, uživatel už jen potvrdí zápis stiskem tlačítka »Write«. Po několika minutách je MemTest86 připraven ke spuštění z USB flash disku.

MemTest86 se spustí automaticky

memtest86-1

Kromě automatického spuštění zátěžového testu je také možné vybrat z nabídky konkrétní testovací procedury. | Zdroj: PassMark Software/MemTest86

V podstatě stačí jen počítač spustit z připraveného bootovacího USB flash disku. Zbytek už proběhne automaticky. Aktuální verze podporuje pouze UEFI. Pokud stále používáte BIOS, můžete si stáhnout starší verzi benchmarku 4.3.7. Ta je k dispozici nejen pro USB flash disky, ale také pro spouštění z CD-ROM nebo floppy.

Pokud je MemTest86 spuštěn automaticky a neprovedete žádná speciální nastavení, provede se standardní test, který odhalí možné chyby RAM. V případě vašeho zájmu si můžete vybrat typy testů, které si prostřednictvím hlavní nabídky spustíte sami. Nenechte se odradit tím, že na mnoha systémech nefunguje ovládání myší. V prostředí programu se můžete snadno pohybovat i pomocí kurzorových kláves nebo písmen. Například písmenem »T« vyvoláte nabídku testů a »R« spustí RAM benchmark.

Dobré znát

V praxi se defekty RAM nevyskytují příliš často, ale každý, kdo řeší na první pohled nevysvětlitelný problém s počítačem, by měl o MemTestu vědět. Bez velkého úsilí prozradí, zda je paměťový modul RAM v pořádku či nikoliv.

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Nemusíte se obávat, váš e-mail ochráníme. Postupujeme podle těchto zásad a obchodních podmínek. Budeme vás pravidelně informovat o novinkách ve světě počítačů a technologií. Díky newsletteru snadno vyhodnotíme, jestli jsme se vám trefili do vkusu.
Komerční sdělení