Menu

Odpověď na říjnový update Windows 10: Ubuntu 20.10 běží na Raspberry Pi

23.10.2020 11:50 | Jiří Palyza + Přidat komentář
Odpověď na říjnový update Windows 10: Ubuntu 20.10 běží na Raspberry Pi

Odpověď na říjnový update Windows 10: Ubuntu 20.10 běží na Raspberry Pi | foto: Andrew Mason/Foter.com

Pokud jde o frekvenci updatů, Windows a Ubuntu mají velmi podobný koncept. Dvakrát ročně je k dispozici nová verze a vyzkoušet si ji můžete už dříve před oficiálním uvolněním. Na rozdíl od Windows 10 se ale Ubuntu striktně řídí vlastním plánem vydání.

Nyní je k dispozici ke stažení verze 20.10 s názvem "Groovy Gorilla". Za pozornost stojí novinka, že existuje i verze s grafickým rozhraním pro Raspberry Pi. Na rozdíl od Windows 10, kde jsme zvyklí spíš na číselné označování verzí, nyní 20H2, případně říjnová aktualizace, v případě Ubuntu bylo rozhodnuto pro "Groovy Gorilla". Nehledejte v tom žádný hlubší význam, jde jen o zpestření jinak strohých čísel.

Stáhněte si: Ubuntu

ubuntu-logo

Ubuntu 20.10

CHIP hodnotí Velmi dobrý

Nejnovější verze Linuxu Ubuntu 20.10 "Groovy Gorilla" je k dispozici k bezplatnému stažení.

Stáhněte si

 

Výhody
vhodné pro začátečníky
lze vyzkoušet bez nutnosti instalace
předem instalované užitečné programy

Ubuntu 20.10 pro Raspberry Pi

ubuntu1

Nejnovější verze Linuxu Ubuntu 20.10 běží v grafickém rozhraní i na Raspberry Pi 4. | Zdroj: Raspberry Pi Foundation

Hlavní zajímavostí nejsou ani tak nové funkce, ačkoliv je koncept malých vylepšení naprosto v pořádku. Určitě ale stojí za zmínku, že nový Ubuntu 20.10 nyní běží také na Raspberry Pi.

Ubuntu už dříve bylo možné zeštíhlit a spustit jej na Raspberry bez grafického uživatelského rozhraní v základní nebo serverové edici. V případě Ubuntu 20.10 ale vývojáři šli o důležitý krok kupředu. Na Raspi nyní běží plnohodnotný Ubuntu včetně desktopu. Protože to přeci jen vyžaduje určitý výpočetní výkon a 4, raději ale 8 GB RAM, je jasnou volbou Raspberry Pi 4.

Fandové mini počítače si s prvním vydáním desktopu pro Ubuntu na Raspberry budou velmi dobře rozumět. Cílem Ubuntu je připravit pro Raspi verzi LTS, což by se snad mělo podařit do roku 2022 (stávající verze je STR s devítiměsíční podporou do r. 2021). Jen pro upřesnění. Nejde o plnohodnotnou verzi Ubuntu pro klasická PC nebo notebooky, ale odpovídající kompilovanou verzi pro architekturu ARM.

Stáhněte si: Ubuntu pro Raspberry Pi

ubuntu-logo

Ubuntu pro Raspberry Pi 20.10

CHIP hodnotí Dobrý

Nejnovější sestava Ubuntu 20.10 "Groovy Gorilla" obsahuje desktop pro Raspberry Pi.

Stáhněte si

Live-test nebo prostřednictvím VirtualBoxu

ubuntu2

Test bez rizika: Ubuntu si lze vyzkoušet v live verzi bez nutnosti instalace nebo ve VirtualBoxu. | Zdroj: Debugpoint.com

Windows by se mohly u Ubuntu inspirovat. Zvlášť uživatelsky vstřícný je testovací režim. Uživatelé si stáhnou obraz Ubuntu a vytvoří si například bootovací USB, což jde ve Windows třeba pomocí Rufusu. Pak už lze Linux vyzkoušet v režimu live.

Ubuntu 20.10 lze také vyzkoušet ve virtuálním prostředí, což jde ve Windows prostřednictvím VirtualBoxu.

Přehled novinek Ubuntu 20.10

Update desktopu: Ubuntu 20.10 je dodáván s Gnome 3.38.1 a k jeho novinkám patří flexibilnější možnost uspořádání aplikací, což uživatelé mohou udělat zcela podle svého vkusu. Obecně nové grafické uspořádání lépe využívá prostor na obrazovce a ikony také vypadají lépe.

Možnost restartu: položka restartu byla v systémové nabídce skryta příliš dlouho. Nyní je přístupná v nabídce na horní liště, kam patří.

Funkce pro hotspot: notebook s Ubuntu 20.10 lze snadno nastavit jako hotspot. Co je velmi praktické, mobilní telefony lze jednoduše připojit prostřednicvím QR kódu.

Zobrazení stavu akumulátoru v procentech: co se týče zobrazení úrovně akumulátoru, vkus se liší. Některým uživatelům stačí přibližný údaj, jiní raději přesné vyjádření v procentech. Ubuntu nyní nabízí obě možnosti.

Přihlášení otiskem prstu: možnosti biometrického přihlášení byly v Ubuntu 20.10 opět rozšířeny.

Podpora Active Directory: funkce důležitá pro firmy, kde jsou provozována smíšená prostředí Windows a Linuxu. Instalační program nyní umožňuje integraci Ubuntu do adresářové služby Microsoft Active Directory.

Vylepšené skrolování: uživatelé prostředí Windows a Mac jsou docela rozmazleni integrovanými prohlížeči. Oproti tomu používání Firefoxu v Linuxu může být díky trhavému skrolování docela nervující. V Ubuntu 20.10 by to mělo být lepší.

Aktualizace softwaru: Ubuntu 20.10 také obsahuje další aktualizace, jakými jsou Kernel 5.8, Firefox 81.0.2 nebo LibreOffice 7.0.2. Aktualizace obdržely také vestavěné nástroje, například funkce pro snímky obrazovky.

Nové tapety: v každém vydání Ubuntu jsou nové tapety, snandardní pro verzi 20.10 je pozadí s gorilou, ale existují i další varianty.

Ubuntu 20.10 přináší především opravy chyb a drobná vylepšení detailů. Je skvělé, že existuje varianta s grafickým rozhraním pro mini počítač Raspberry Pi. Jeho fandové to jistě ocení.

mohlo by vás také zajímat: ideální pro přechod nebo drzý padělek – linuxfx wx je věrnou kopií windows 10

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.
Komerční sdělení