Menu

Office zcela bez Microsoftu: praktická bezplatná alternativa

26.01.2022 17:00 | Jiří Palyza + Přidat komentář
Office zcela bez Microsoftu: praktická bezplatná alternativa

Office zcela bez Microsoftu: praktická bezplatná alternativa | foto: ds_30/Pixabay

V pracovní oblasti je v případě potřeby sady kancelářských aplikací stále první volbou Microsoft Office. Pro soukromý počítač je ale často zbytečné za něj utrácet. A to ať už v podobě předplatného nebo jednorázového nákupu. Jednou z bezplatných alternativ se může stát OnlyOffice 7.

Každý, kdo používá počítač jako pracovní nástroj, často nemá z hlediska kompatibility jinou možnost, než sáhnout po Microsoft Office nebo Microsoft 365. Pro soukromé osoby se cenové relace pohybují okolo šesti tisíc za boxovou verzi MS Office 2021 pro domácnosti a podnikatele, nebo roční poplatek 2699 Kč v případě varianty Microsoft 365 pro rodiny. To jsou peníze, které se ale dají snadno ušetřit.

Verze kancelářské sady OnlyOffice Desktop je volně dostupná, navíc v režimu open source. Sada obsahuje tři základní moduly: textové dokumenty, tabulky a prezentace. Kromě toho je také k dispozici editor formulářů.

OnlyOffice: používání v offline režimu nebo přímo v prohlížeči

onlyofficejpg

Prostředí kancelářské sady podporuje i tmavý režim. Uživatelé zvyklí na prostředí kanceláře Microsoftu se v programech OnlyOffice snadno orientují. | Zdroj: OnlyOffice

Před instalací alternativní sady OnlyOffice se většina uživatelů zajímá o to, zda jsou dokumenty kompatibilní i s programy společnosti Microsoft. Ano: OnlyOffice bez problémů pracuje s formáty DOCX, XLSX, PPTX i mnoha dalšími formáty dokumentů.

Co je praktické, OnlyOffice lze instalovat nejen jako desktopovou aplikaci, ale lze jej také používat i přímo v prohlížeči. Můžete tak pohodlně pracovat i na dalších počítačích, aniž byste si museli nosit dokumenty s sebou na USB flash disku, nebo si je posílat e-mailem.

Po instalaci si můžete vytvořit bezplatný cloud, nebo se přihlásit pomocí stávajících účtů na jiných službách. Poté už v cloudu uvidíte několik vzorových dokumentů. S aplikací OnlyOffice můžete také propojit další cloudové služby, například Disk Google, Dropbox nebo OneDrive.

Alternativy k Wordu, Excelu a PowerPointu

onlyoffice-1

Uživatelské rozhraní softwaru na první pohled vypadá velmi podobně, jako rozhraní Office 365. | Zdroj: OnlyOffice

Nejpoužívanějšími programy kancelářského balíku Microsoftu jsou zřejmě Word, Excel a PowerPoint. A podobně i OnlyOffice nabízí tyto tři hlavní moduly. Grafická rozhraní nástrojů silně připomínají špičku od Microsoftu, což z uživatelského pohledu znamená, že se v nástrojích velmi rychle zorientujete a snadno najdete nejdůležitější funkce.

Celkově je sada o něco chudší a obejde se bez mnoha detailních funkcí, možností a okras. Různé šablony formulářů jsou praktické, pomocí nich můžete rychle vytvářet interaktivní soubory.

Tabulky jsou obdobou aplikace Excel a můžete v nich provádět různé výpočty spolu s grafickou prezentací výsledků. Zajímavé je, že všechny aktuálně otevřené dokumenty, bez ohledu na jejich typ, najdete uspořádané v několika kartách v horní části obrazovky. Díky tomu můžete v prostředí sady pracovat produktivně, aniž byste museli přepínat mezi několika programy a programovými okny.

Výběr je veliký

Úspěšné alternativy kancelářských sad, ke kterým patří i LibreOffice nebo OpenOffice, existují už dlouho, tak proč tedy znovu vynalézat už objevené. OnlyOffice existuje už od roku 2009 a jeho přístup cloudového řešení je docela lákavý. Nakonec ale o výběru konkrétního nástroje vždy rozhoduje osobní vkus anebo okolnosti. V každém případě patří OnlyOffice k zajímavé alternativě nejpoužívanější sady od Microsoftu a případný přechod k jeho řešení by pro nikoho neměl být obtížný.

Pokud byste si chtěli sadu vyzkoušet, najdete ji na webové stránce https://www.onlyoffice.com/cs/.

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

  formátování textu

  Reakce na Emil: 10× rychlejší a pohodlnější v LibreOffice než v MSOffice o vložených obektech ani nemluvě.

  Reagovat na komentář

  kompatibilita

  Reakce na Dex: jak chcete u uzavřených formátů… x dodržet 100% kompatibilitu, když jsou stale uzavřené. Mívám opačný problém, otevřít starý doc/rtf dokument v novém MS office (vzniklý ve starším MS)… ostatni to zvládnou on nikoliv....... a poznámkový blok by v tomto sotva ziskal alespoň čitelný text

  Reagovat na komentář

  otevřené formáty jsou základ

  Není žádný rozumný důvod používat docx, xlsx atd., ale zejména je dnes drzost nutit k tomu ostatní. Přijde-li mi návrh smlouvy v doc(x) nebo podklady (specifikace) v xls(x), vím o autorovi své: Hulvát.
  Slušný člověk nepředjímá, zda partner má win, iOS, linux, nebo na cestách pracuje třeba na tabletu s Androidem, a prostě používá standardizované otevřené formáty. Pak mu není nic po tom (pane Emile, pane Dexi), zda dokument vznikl v MS Office, OpenOffice, OfficeLibre, nebo čemkoli jiném.
  To, že někteří úředníci a učitelé nic než Windows a MS Office nezvládají mozkovou kapacitou lze řešit exportem do .pdf , to i oni zvládnou (mé děti tak odevzdávají prezentace, které učitelky vyžadují v PowerPointu).

  Reagovat na komentář

  Propojení s Dropbox nebo Onedrive je kde?

  Může mi autor článku ukázat, kde našel možnost připojit uvedená řešení? Nebo program ani spuštěný neměl a jen hádá, že dnes je to samozřejmost? Protože tady evidentně ne.

  Reagovat na komentář

  Placená reklama

  Taková „recenze“ je k ničemu.
  Chybí jediný konkrétní údaj:
  např. Nabízí cloud? Jak velký?
  Umí pracovat s XSLX soubory?
  Jak je na tom s vybavením funkcem, případně makry?
  Celkově „recenze“ působí, jako by ji nepsal odborný redaktor, ale BFU. Od Chipu jsem čekal víc, než jen radost z existence alternativního kancelářského balíku.

  Reagovat na komentář

  A co kontrola pravopisu?

  Dělám poměrně hodně překlepů a chyby nevidím, v angličtině je google nebo grammarly, ale v češtině je to bída. MS Word je celkem slušný, i zde je co zlepšovat.

  Reagovat na komentář

  Otvírání dokumentů OnlyOffice v MS Office

  Zajímalo by mě jak by vypadal docx vytvořený v OnlyOffice po otevření ve Wordu. Na open-source kancelářské balíky jsem zanevřel před lety v momentě kdy jsem export docx z OpenOffice otevřel ve Wordu 2007. Rozbité formátování, nepoužitelné, okamžitě to šlo pryč.

  Reagovat na komentář

  Reakce na Daniel: Koukám, že asi máte přehled, možná byste mi mohl i poradit. Naposledy tak před 5 lety jsem používal OpenOffice, ale problém byl výkon – zpracovat tabulku o několika desítkách sloupců a několika desítkách tisíc řádků byl prostě problém. Jsou některé bezplatné alternativy v tomhle srovnatelné s MS Excel?

  Reagovat na komentář

  xOffice VS. Wordpad

  Reakce na Emil: Wordpad sice už dávno není „ten druhý Notepad“ a blíží se Word 6.0.
  Ale ty konkurenční neMS Office maji i tabulkáč, prezentační software a často i databázový program. To Wordpad nemá. Na evidenci knížek doma v knihovničce (cca 30 m) nepotřebuji MS Office Professional za drahé peníze, stačí databáze třeba z Libreoffice. Na výpočty není nutný Excel (mimochodem velmi mizerně použitelný vzhledem k polopřekladu).
  I zde platí Parettovo pravidlo, že 80 % lidí využívá 20 % funkcí – a těch 80 % lidí si i v profi sféře vystačí s jiným Office zadarmo nebo za desetinu. I MS už ví, že open document nemůže vzhledem k počtu jeho uživatelů ignorovat.

  Reagovat na komentář

  Reakce na Emil: Nesmysl, takový libreoffice je oproti wordpadu funkčně úplně jinde a oproti ms office mu chybí akorát ty cloudové funkce, které mají až pak nějaké na něm postavené placené programy. Pokud tohle člověk nevyužije, pak tam vesměs nic neschází. U fyzických věcí je problém, že samotná výroba jednoho kusu něco stojí, zato nakopírovat nějaký software tisíckrát nestojí nic.

  Reagovat na komentář

  onlyoffice7

  Ano, může být dobrý, ale to podstatné mu chybí, a to poštovní klient Outlook.

  Reagovat na komentář

  Pseudooffice

  Plagiáty MS Office jsou vhodné snad jen pro uživatele, který by si v zásadě vystačil s Wordpadem ve Windows. Pro vážnou práci jsou tyhle projekty nadšených poloamatérů k nepotřebě. Bohudík ani například dřevorubec se nespolehne na nářadí “zadarmo”.

  Reagovat na komentář

  Je to opravdu dobré

  Tuhle Lotyšskou alternativu sleduji už dlouho a je opravdu dobrá i když občas zlobila kompatibilita. Výborná je multiplatforma (Win, Lin, Mac, And) a implementace OCR z obrázku. Super je komunikace s vývojáři, kteří po vzájemné komunikaci, během krátké doby opravili bug v linuxové verzi.
  Též sleduji německý SoftMaker – také je multiplatforma a také je vydařený. Zbytek za to nestojí – ještě je hodně schopný čínský WPS, ale to je obrovský balík a naposledy neměl podporu svobodného formátu ODF. Nicméně zatím měl nejlepší výsledky pokaždé LibreOffice. OpenOffice ještě není mrtvý, ale je vždy hodně pozadu a jeho samostatný vývoj, dle mě nemá moc smysl.

  Reagovat na komentář

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Nemusíte se obávat, váš e-mail ochráníme. Postupujeme podle těchto zásad a obchodních podmínek. Budeme vás pravidelně informovat o novinkách ve světě počítačů a technologií. Díky newsletteru snadno vyhodnotíme, jestli jsme se vám trefili do vkusu.
Komerční sdělení