Menu

OneDrive s trezorem: Microsoft aktivuje novou funkci v cloudovém úložišti

02.10.2019 07:00 | Jiří Palyza + Přidat komentář
OneDrive s trezorem: Microsoft aktivuje novou funkci v cloudovém úložišti

OneDrive s trezorem: Microsoft aktivuje novou funkci v cloudovém úložišti | foto: CHIP

Online úložiště Microsoftu je nyní velmi populární. Je výrazně integrováno do Windows 10 a nabízí uživatelům předplatného Office 365 velkorysý 1 TB paměťové kapacity.

V tyto dny Microsoft rozšířil možnosti OneDrive o funkci trezoru. Online "pevný disk" OneDrive umožňuje přístup k vaším datům odkudkoliv a k tomu můžete zdarma využívat Office online zdarma. Dokumenty lze sdílet s ostatními uživateli, to samé platí i pro celé složky. Nyní se Microsoft soustředil na zabezpečení. Teprve v létě byly zahájeny testy nové funkce "osobního trezoru". Tato specifická složka v OneDrive má zvýšené zabezpečení. Nyní už se objevuje ve všech účtech OneDrive.

OneDrive velmi dobrý 
OneDrive je bezplatný online pevný disk od společnosti Microsoft a nástupce SkyDrive. stáhněte si

Trezor pro citlivá data

onedrive1

OneDrive Osobní trezor je speciálně zabezpečená oblast.

OneDrive je šifrovaná online paměť. Co ale mnoho uživatelů neví, nejde o šifrování typu end-to-end. Data jsou nejprve stažena na server Microsoftu a poté zašifrována. Pro vyšší úroveň zabezpečení nebyl OneDrive doposud vhodný. To by měl přinést nový osobní trezor, který se nově zobrazuje v účtech OneDrive jako ikona trezoru. Jde o klasickou složku, ale vybavenou dodatečným zabezpečením. Proto vyžaduje pro přístup druhý faktor.

Při pokusu o přístup ke chráněné složce je potřeba ověřit identitu. Jde to prostřednictvím SMS, mailu nebo volitelně prostřednictvím autentizační aplikace. Záleží na nastavení v účtu Microsoftu. V osobním trezoru lze ukládat všechny typy souborů, ale Microsoft jej doporučuje pro ukládání citlivých dat, jako jsou např. kopie osobních průkazů. Pokud jde o způsob ovládání, není žádný rozdíl v porovnání s ostatními složkami OneDrive. Při nečinnosti se trezor po 20 minutách pro zvýšení bezpečnosti automaticky zamkne. Pokud nepoužíváte některé z placených programů OneDrive, ale využíváte bezplatnou verzi, můžete do trezoru vložit jen tři soubory.

Dodatečná bezpečnostní opatření

onedrive2

Přístup do trezoru lze také chránit rozpoznáním obličeje.

Microsoft vybavil nový trezor dodatečnými funkcemi. Můžete tak prostřednictvím aplikací OneDrive přes "Scan a shoot" přímo do trezoru nahrávat naskenované dokumenty nebo pořízené fotografie. Synchronizace OneDrivu s Windows 10 automaticky zrcadlí data uchovaná v trezoru do složky šifrované Bitlockerem.

Dobrý, ale nikoliv perfektní

Více zabezpečení pro vlastní online úložiště, to zní dobře. Osobní trezor je lépe zabezpečen, než zbytek OneDrivu. Automaticky se uzavírá a obsah nelze náhodně sdílet. Co by však přineslo ještě více bezpečnosti, by bylo plnohodnotné šifrování typu end-to-end. To nabízí služby, jako např. Trezorit. Microsoft ale něco podobného nemá ani u startu funkce osobního trezoru. Proto byste si měli raději dvakrát promyslet, zda svá citlivá data skutečně serveru Microsoftu svěříte. Pro uživatele bezplatného účtu OneDrive Microsoft omezuje využití trezoru pouze na tři soubory, což činí službu zajímavou jen stěží.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.