Menu

OnePlus byl oficiálně představen: měli by se Samsung a další výrobci pevněji chytit své židle?

05.01.2023 12:00 | Jiří Palyza + Přidat komentář
OnePlus byl oficiálně představen: měli by se Samsung a další výrobci pevněji chytit své židle?

OnePlus byl oficiálně představen: měli by se Samsung a další výrobci pevněji chytit své židle? | foto: OnePlus

Po několika informačních únicích a zaručených zprávách čínský výrobce konečně představil novou řadu svého vlajkového smartphonu. Stal se tak jedním z prvních výrobců, kteří zkraje roku představili svůj nosný model.

K představení novinky došlo na domácí půdě, tedy v Číně. Vlajkový telefon výrobce tentokrát nenese označení "Pro", ale přesto má znaky špičkového zařízení.

Není překvapením, že je zařízení vybaveno nejnovější čipovou sadou Qualcomm. Navíc disponuje špičkovými snímači fotoaparátu a rychlou pamětí.

OnePlus 11: detailní specifikace novinky

oneplus11-1

Jen s mírně inovovaným designem, nicméně technicky na výši – nový model OnePlus 11 | Zdroj: OnePlus

Pokud nechcete v současnosti sáhnout po některé z novinek z řady Google Pixel nebo modelu z bohatého výběru Galaxy od jihokorejského Samsungu, anebo je vám líto utrácet za občas přemrštěné ceny iPhonů, nemusí být sázka na nový OnePlus vůbec špatnou volbou. Někdejší startup v poslední dekádě stále roste, a i když loňský model zrovna žebříčky prodejů nestrhal, patřil OnePlus k oblíbené volbě pro nadšence Androidu a dokonce jej vzali pod svá křídla někteří operátoři, kteří jím obohatili svou nabídku.

S novým rokem je OnePlus jednou z prvních společností, která představila svůj nosný model pro rok 2023. OnePlus 11 5G zajímavým způsobem navazuje na modely 10T. S mírně osvěženým designem, novým procesorem a dalšími zajímavostmi má jistě co nabídnout.

Jako zobrazovací jednotku výrobce zvolil QHD+ AMOLED displej s velikostí úhlopříčky 6,7" a frekvencí obrazu 1-120 Hz. Odolné sklo Corning Gorilla Glass Victus ochrání při nechtěných pádech na nejcitlivější část.

O výkon se stará nejnovější procesor z produkce Qualcommu – Snapdragon 8 Gen 2 s osmi jádry a podporou grafického čipu Adreno 740 GPU. Paměti bude mít pro svou činnost dostatek, k dispozici budou verze s 12 GB RAM a 256 GB interního úložiště, nebo 16 GB RAM a 256/512 GB úložiště.

Ačkoliv focení nebylo pro OnePlus prioritou, za posledních pár let se v této oblasti velmi zlepšil. Svůj lví podíl na tom má spolupráce se značkou Hasselblad, což se mimo jiné projevuje i v barevném ladění pořizovaných snímků, které je mezi moderními smartphony poměrně unikátní.

oneplus11-2

Předchozí model OnePlus10 nebyl přijatý zrovna pozitivně a sklidil řadu kritiky. Uvidíme, zda se novinkou čínskému výrobci podaří uživatele přesvědčit. | Zdroj: OnePlus

Z hlediska hardwaru je zadní fotoaparát složen ze tří objektivů. Hlavním snímačem je Sony 50 Mpx, který doplňují ultra-širokoúhlý objektiv se 48 Mpx senzorem a 32Mpx teleobjektiv s dvojnásobným optickým přiblížením.

Ve srovnání se smartphony od Samsungu a Googlu je optický zoom poměrně slabý, ale pomoci by mohla softwarová podpora. Ta bude pro řadu fotoaparátů modelu 11 pravděpodobně rozhodující.

OnePlus nepatřil z hlediska updatů operačního systému zrovna mezi sprintery, nicméně Android 13 letos nechybí. Pro region Číny je doplněn nadstavbou ColorOS13, pro zbytek světa OxygenOS 13. Ba co víc, díky novému plánu aktualizací bude OnePlus 11 velmi pravděpodobně prvním zařízením výrobce, které obdrží čtyři hlavní aktualizace OS spolu s pětiletou podporou bezpečnostních záplat. Jeho majitelé se tak teoreticky mohou dočkat Androidu 17 v roce 2028.

Pro nabíjení akumulátoru s kapacitou 5000 mAh bude přiložen SuperVOOC adaptér s výkonem 100 W.

Co se týče cen, to bude ještě otázka. Zatím jsou ceny ohlášené pro zahraničí a z nich se dá jen usuzovat, jakou cestou se vydají distributoři na domácím trhu. Každopádně dá se očekávat, že cenové relace se podle výbavy budou pohybovat do 25 tisíc Kč.

Suma sumárum jde podle technických specifikací o špičkové zařízení. Jeho předchůdce s označením 10 zrovna příliš dobrou pověst nezískal, kritika jej nešetří a ani na trhu se žádný velký úspěch nekonal. O to zajímavější bude sledovat, jak trh přijme letošní novinku, se kterou si čínský OnePlus docela věří.

Zdroj: Android Police

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Nemusíte se obávat, váš e-mail ochráníme. Postupujeme podle těchto zásad a obchodních podmínek. Budeme vás pravidelně informovat o novinkách ve světě počítačů a technologií. Díky newsletteru snadno vyhodnotíme, jestli jsme se vám trefili do vkusu.
Komerční sdělení