Menu

Otec všech Linuxů: tentokrát se Debian trefil do černého

17.08.2021 12:00 | Jiří Palyza + Přidat komentář
Otec všech Linuxů: tentokrát se Debian trefil do černého

Otec všech Linuxů: tentokrát se Debian trefil do černého | foto: 2023583/Pixabay

Pod kódovým označením Bullseye byl vydán Linux Debian 11. Uživatelům přináší mnoho užitečných novinek, oprav chyb a aktualizací zabezpečení.

Po více než dvou letech vývoje byla vydána jedenáctá verze systému Linux Debian 11 s kódovým označením "Bullseye". Jedná se o verzi LTS, se kterou uživatelé získávají podporu na dalších pět let.

Jedná se o první verzi Debianu, jehož linuxové jádro podporuje také souborový systém exFAT. Softwarový balíček exfatprogs poskytuje uživatelům potřebné nástroje pro vytváření nebo správu datových médií se souborovým systémem, jako jsou například USB flash disky.

Vyzkoušejte si: Linux Debian

debian-logo

Debian 11 (bullseye)

CHIP hodnotí Velmi dobrý

Stabilní, dobře otestovaný systém. Je vybaven aktuálním softwarem, různými uživatelskými prostředími a jednoduchým instalačním programem. Atraktivní pro začátečníky.

www.debian.org

Debian 11: jaké jsou největší novinky od verze 10

Vývojáři vložili do této verze mnoho úsilí: bylo přidáno více než 11 000 nových softwarových balíčků, ale aby se systém zeštíhlil, bylo zároveň odstraněno 9500 zastaralých balíčků. Další praktickou funkcí je nová sada ipp-usb, která umožňuje na tiskárnách USB tisknout bez ovladače. Konfigurace se provádí automaticky.

Kromě toho byla opravena řada chyb a jako vždy byly odstraněny i potenciální bezpečnostní mezery. Veškeré informace o rozsáhlých změnách naleznete v oficiálních poznámkách k vydání od výrobce (https://www.debian.org/releases/stable/amd64/release-notes/).

Debian 11 Bullseye

Linux Debian 11 je k dispozici ke stažení zdarma. Systém běží ve výchozím nastavení s rozhraním Gnome, ale k dispozici jsou i další varianty s grafickými rozhraními KDE, XFCE a dalšími. Více detailů o před pár dny uvedené nové verzi Debianu se můžete také dočíst v blogu "Debian 11 Bullseye vydán" na stránce www.debian.org/News/2021/20210814.

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

    Názor na Debian 11

    Dobrý den, já jsem si zkusil debian na PC, ale Debian mě nepotěšil, protože mi na PC dělal grafické chyby a nedovolil mě si tam cokoli nainstalovat. Ale jestli vám to funguje tak to máte super.

    Reagovat na komentář

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Nemusíte se obávat, váš e-mail ochráníme. Postupujeme podle těchto zásad a obchodních podmínek. Budeme vás pravidelně informovat o novinkách ve světě počítačů a technologií. Díky newsletteru snadno vyhodnotíme, jestli jsme se vám trefili do vkusu.
Komerční sdělení