Menu

Ovládací panely Windows brzy minulostí? Microsoft mění další funkci

12.01.2021 12:30 | Jiří Palyza + Přidat komentář
Ovládací panely Windows brzy minulostí? Microsoft mění další funkci

Ovládací panely Windows brzy minulostí? Microsoft mění další funkci | foto: StockSnap/Pixabay, Windows 10

Microsoft už po nějakou dobu pracuje na modernizaci nebo výměně starších součástí systému Windows 10. Týká se to i Ovládacích panelů, což je velmi oblíbená klasika operačního systému. Microsoft z nich vyjmul další funkci.

Windows 10 už mají za sebou pětiletou existenci, ale mnoho částí operačního systému je podstatně starších. Microsoft v poslední době aktivně pracuje na tom, aby Windows konečně změnil. Staré nástroje, z nichž některé jsou ve Windows zabudovány už desítky let, jsou redesignovány, upraveny a znovu nasazeny v modernizované sestavě.

To uživatelům v postupných krocích poskytuje modernější a přehlednější operační systém. Změny se často provádějí na úkor profesionálních funkcí. Novější nastavení se vyznačuje snadným používáním, ale některé funkce musí pryč. To ovlivňuje náročnější uživatele a profesionály, kteří musejí v mnoha ohledech ustoupit: obzvlášť se to týká ovládání systému.

Přemístění do části Nastavení: Správa úložných prostorů

virtualpartition

Prostory úložiště lze nyní také vytvořit a spravovat v aplikaci Nastavení. Ve stávající verzi W10 klasická ukázka mixu nového a starého designu. | Zdroj: Windows 10

Nejnovější změna se týká Správy prostor úložiště a lze ji poprvé najít v náhledu Windows, publikovaném v lednu 2021. Položka "Prostory úložišť", známá z Ovládacích panelů, se nedávno po aktualizaci objevila v modernější podobě aplikace pro Nastavení systému Windows 10. Funkce umožňuje, aby bylo více úložných zařízení, připojených k počítači, virtuálně sloučeno do jediného fondu a považováno za jediný prostor úložiště.

Nové rozhraní se nachází v Nastavení Windows (tlačítko Start/Nastavení) a zvolení položky Systém. V zobrazeném okně je v levém seznamu uvedena položka Úložiště. V nově otevřeném okně nabídky lze Spravovat prostory úložiště a Vytvořit nový fond a prostor úložiště. Zatím je změna viditelná pouze ve Windows Preview a není jasné, kdy bude distribuována všem uživatelům.

Zobrazení informací o systému z Ovládacího panelu

system

Alespoň klasické zobrazení o systému lze stále načíst. | Zdroj: Windows 10

Microsoft už v říjnové aktualizaci Windows 10 změnil to, že volba položky Systém v Nastavení už nevede na Ovládací panely, ale na Nastavení Windows v modernějším pojetí. Mnohým uživatelům je to lhostejné, ale někteří považují za špatný krok to, že pokud vysloveně zobrazíte Ovládací panely a zde zvolíte Systém, dostanete se do Nastavení.

Klasické zobrazení Systém si ale stále můžete obnovit. Chcete-li si to nastavit, klikněte pravým tlačítkem myši na plochu Windows 10 a zvolte "Nový/Zástupce". Do zobrazeného okna "Vytvořit zástupce" vložte do editovatelného pole s názvem "Zadejte umístění položky" příkaz "explorer shell:::{BB06C0E4-D293-4f75-8A90-CB05B6477EEE}" a klikněte na tlačítko "Další". Můžete si zvolit jméno zástupce, například Systém, a proces dokončit. Nyní máte na ploše novou ikonu, která poklepáním otevře klasické zobrazení Systém známé z Ovládacích panelů.

Brzy bude ale i tato metoda minulostí, jak uvádí server Windows Latest. V nejnovějších sestavách operačního systému v programu Insider Microsoft blokuje podobné metody, vedoucí k návratům ke starším komponentám Windows. To zatím neplatí pro všechny uživatele, ale podobné změny Microsoft pravděpodobně v budoucnu zavede všude. Pokud chcete provést dlouhodobější změnu a nemáte chuť používat nové Nastavení, důstojnou náhradu za Ovládací panely můžete najít v pomocných nástrojích, ke kterým patří například AIDA64.

Stáhněte si: AIDA64

aida64-logo

AIDA64 6.32.5600

CHIP hodnotí Dobrý

Shareware AIDA64 analyzuje váš systém a zobrazuje jak instalovaný software, tak vestavěný hardware.

Stáhněte si

Další staveniště: Aplikace a funkce

apps-func

Zobrazení instalovaných aplikací v Ovládacích panelech (vlevo) bude zcela nahrazeno oknem Aplikace a funkce (vpravo). | Zdroj: Windows 10

Windows Preview 21H1 dále pokračuje v outsourcingu funkcí z Ovládacích panelů. Místo toho, aby uživatelé klikali na Programy/Programy a funkce v Ovládacích panelech, kdy se zobrazil známý seznam programů, přesměrovávají Windows 10 uživatele na Aplikace a funkce v Nastavení. V budoucnu bude pravděpodobně vyřazena další důležitá součást Ovládacích panelů. Kdy se ale změna dotkne více uživatelů, není doposud známé.

Naléhavě nutné, ale stále obtížné

Skutečnost, že Microsoft modernizuje starodávné součásti operačního systému, jako jsou například Nástroje pro správu disku a nechce udržovat dva různé nástroje pro nastavení, je pochopitelné a také si to jistě přeje mnoho uživatelů. Problémem však může být skutečnost, že při přesunu může dojít ke ztrátě funkcí.

Mnoho profesionálů to poté řeší tak, že používají nástroje třetích stran. Pak se nelze divit, že nástroje napodobující staré funkce Windows jsou tolik populární. V tomto ohledu by měl být Microsoft opatrnější, aby veškerou modernizací a zjednodušováním neodrazoval tradiční uživatele.

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.