Menu

Ovlivněno půl milionu uživatelů smartphonů Huawei: tyto aplikace raději hned smažte

12.04.2021 17:00 | Jiří Palyza + Přidat komentář
Ovlivněno půl milionu uživatelů smartphonů Huawei: tyto aplikace raději hned smažte

Ovlivněno půl milionu uživatelů smartphonů Huawei: tyto aplikace raději hned smažte | foto: Glen Bledsoe/Foter

Smartphony Huawei ohrožuje nebezpečný virus. Šíří se prostřednictvím některých aplikací ve vlastním obchodě výrobce. Pokud je máte na svém mobilu, doporučujeme je rychle odstranit.

V posledních měsících bylo údajně infikováno virem více než půl milionu smartphonů Huawei. Vyplývá to z analýzy serveru Dr. Web, který prověřil několik aplikací, nabízených na vlastní stahovací platformě výrobce Huawei – AppGallery. Podle výsledků analýzy, které jsou shrnuty v příspěvku Bleeping Computeru s názvem "Joker malware infects over 500,000 Huawei Android devices", se v některých z nabízených aplikací ukrývá známý malware Joker.

Jedná se o spyware, který špehuje zprávy, kontakty a další osobní a citlivá data majitelů smartphonů. Kromě toho také může bez vědomí uživatelů rezervovat prémiové služby, a tím jim připravit nepříjemné pasti v podobě finančních závazků. Tímto malwarem bylo v Huawei AppGallery infikováno celkem deset aplikací.

Které aplikace je dobré co nejrychleji vymazat

huaweijoker

Podle serveru Bleeping Computer bylo kvůli stažení infikovaných aplikací z Huawei Store zasaženo půl milionů zařízení výrobce. | Zdroj: Jean van der Meulen/Pixabay

 • Superkeyboard
 • Fun Color
 • Happy Color
 • Kamera MX
 • New 2021 Keyboard
 • Funney Meme-Emoji
 • Color RollingIcon
 • All-in-One-Messenger
 • Happy Tapping
 • BeautyPlus Camera

Tyto aplikace vykazují na Huawei AppGallery více než 530.000 stažení. Společnost Huawei už byla o této skutečnosti informována a aplikace z Galerie odstranila. Pokud máte některou z uvedených aplikací na svém telefonu instalovanou, raději ji co nejrychleji odstraňte. Poté je dobré na smartphonu spustit antivirovou kontrolu.

Nejde o žádný nový virus

Spyware Joker není v oblasti škodlivého kódu žádnou novinkou. Uživatele už trápí přibližně čtyři roky. Postiženi jím byli i další uživatelé mobilní platformy Android. Na začátku roku 2020 Google informoval, že od 2017 odstranil z Obchodu Play více než 1700 aplikací, které byly infikovány Jokerem. Nyní se zdá, že kyberzločinci, kteří jsou za spywarem, se zaměřují i na další platformy.

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

  Reakce na Many: nevím, proč bych měl být blázen. Podobné blbosti jako je ta skupinka vyjmenovaných prográmků se mě absolutně netýká. Mě stačí že to hodně dobře fotí, nemá problém s komunikací a jede mi banka. A na to mi P 40 bohatě stačí s brutální rezervou. Já jsem z toho telefonu nadšený. Co po něm chci dělá rychle, bez odmlouvání a ještě u toho stíhá být krásný. Když si vzpomenu na motoroly a třeba na to tchajwanské prokletí, co jsem měl, tak na něj nedám dopustit. A nepronásledují mě neustálé reklamy jako to bylo když to smrdělo googlem. Bohužel Nokia a Windows 10 v mobilu dnes nemají perspektivu. Neodešel bych od ní. Huawei je pro mě druhá nejlepší volba.

  Reagovat na komentář

  Huawei

  Reakce na Many: Tyhle výkřiky do tmy… Co je špatně na Huawei? Zranitelnost? V tom případě si uvědomte, že i vy a kdokoliv jiný s jakoukoliv značkou telefonu využíváte sítě ve velké míře zřízenou fa Huawei.

  Reagovat na komentář

  ..

  To jsou starosti… vzdelavat
  IT? ani omylem, radši kácet dříví…

  Reagovat na komentář

  Co takhle jablíčko?

  Jsem uživatelem iPhone a jablečných produktů a těchto problémů máme v iOS minimálně, nehledě na kvalitu a funkčnost systému a aplikací. Nevýhodou je vysoká pořizovací cena, která Vám ale po přečtení podobných diskuzí vlastně přijde adekvátní. No hate, pls.

  Reagovat na komentář

  Reakce na Yara Víta : Souhlasím, lidé bez základních IT schopností by opravdu měli používat Nokii 3310. Nebo se začít vzdělávat v IT. Mimoto, jen blázen dnes používá Huawei, natož stahovat aplikace z jeho storu.

  Reagovat na komentář

  Josef telefonista

  Jo máš pravdu, ale třeba já vůbec nevím o čem to mluvíš. Vlastně píšeš. Tak mi porad kde si mám stáhnout apku která se mi líbí a ještě bude OK? Pokud se nemůžu spolehnout na oficiální zdroje tak bude asi lepší si koupit nokiu 3310 a mám klid. Jenže v dnešní době by jsme my lidi prakticky bez mobilu s připojením na internet vymřeli.

  Reagovat na komentář

  Vlastninaplikace

  Reakce na Josef Telefonista:
  Josefe, tohle neni rada, ale machrovani. 99,9% svetove populace uzivajici smartphony nikdy nebude schopna si zkompilovat vlastni appku ze zdrojaku. A je to normalni.
  ty si take asi doma neodlevas motor auta z hliniku a nevyrabis karosérii nebo pracne nevyrabis z recyklovaných soucastek 4K televizi.
  Proste spolehame na to, ze cast nasich pitreb uspokoji orace nekoho jineho, co tomu rozumi.
  Takze si otevri vlastni aplikacni obchod a tam davej jen tebou kompilovane a fungujici aplikace.
  Tak pomuzes svetu.
  Reakce na Josef Telefonista:

  Reagovat na komentář

  Jenže

  V origo obchodě od Google je těch infikovaných aplikací hromada.

  Reagovat na komentář

  Jak odinstalovat omylem nahrané aplikace ?

  Hledal jsem aplikace, s off-line mapami s krokoměry nebo GPS, a nahrály se mi dvě aplikace, které asi nejsou úplné, žádají další a další nahrávání (to jsem už neprovádl) aplikací (Offline Maps and Driving Directions a Street View – Earth Map Live. Protože anglicky zbla neumím a samotný geniální mobil taky moc ovládat neumím, nevím, jak je vyhodit…

  Reagovat na komentář

  Stále stejný problém...

  Je to marný, je to marný, je to marný. Nestahujte aplikace z nedůvěryhodných zdrojů jako jsou nejrůznější „story“. Důvěryhodná aplikace nabízí otevřený kód, kompilátor a soubor aplikace s kontrolním součtem stejným po průchodu kompilátorem… Instalace ostatního SW je vysoce riziková.

  Reagovat na komentář

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.