Menu

Péče o oči nejen na domácím pracovišti: v čem spočívá trik 20-20-20

21.01.2021 10:00 | Jiří Palyza + Přidat komentář
Péče o oči nejen na domácím pracovišti: v čem spočívá trik 20-20-20

Péče o oči nejen na domácím pracovišti: v čem spočívá trik 20-20-20 | foto: PublicDomainPictures/Pixabay, 202020

Vědci stále nejsou jednotní v názoru, zda dlouhodobé sledování obrazovky může způsobit vážnější poškození zraku, ale jedna věc je jistá: je vyčerpávající a proto může vést k únavě a podráždění očí. Abyste se tomuto problému vyhnuli, existuje pravidlo 20-20-20.

Dlouhé sledování obrazovky ať už v domácí kanceláři nebo na pracovišti namáhá nejen záda a krční páteř, ale i oči. A právě proti únavě očí existuje trik. Je známý také jako pravidlo 20-20-20, které popisuje systém procvičování očí, působící proti jejich přetížení a zajišťující pravidelné mrkání. To výrazně klesá, pokud se na monitor díváte upřeně po delší dobu. Důsledkem mohou být suché a podrážděné oči.

Trik spočívá v tom, že každých 20 minut je potřeba se zadívat na objekt vzdálený nejméně 20 stop po dobu alespoň 20 sekund. Vzdálenosti 20 stop odpovídá zhruba šest metrů. Pokud si chcete pravidlo vyzkoušet, podpoří vás v tom aplikace pro Windows 10 a včas vám jeho dodržování připomene.

202020-logo

202020 – aplikace pro Windows 10 1.0.31

CHIP hodnotí Dobrá

Pomocí bezplatné aplikace se můžete lépe starat o svoje oči při dlouhodobější práci na počítači a sledování monitoru nebo displeje.

Stáhněte si

 

Výhody
aplikace s otevřeným zdrojovým kódem
možnost individuálního nastavení

Pravidlo 20-20-20: program pomáhá šetřit vaše oči

202020

Aplikace pro Windows 10 s názvem 202020 umožní přesné nastavení časovače, který připomene přestávku na odpočinek očí. | Zdroj: 202020/Windows 10

Abyste se kromě práce nemuseli ještě věnovat sledování času pro provádění očních přestávek, postará se o to aplikace 202020. Zde si můžete nastavit, v jakých časových intervalech si chcete udělat přestávku pro odpočinek očí a jak dlouho by měla trvat.

Ve výchozím nastavení je v programu vše nastaveno podle pravidla. Po dvaceti minutách se ozve zvukový signál pro zahájení oční přestávky a druhý zazní po dvaceti sekundách, kdy bude možné opět pokračovat. Postup se opakuje dokud je nástroj aktivován.

Ochrana očí, ale nezapomínejte ani na krk a záda

I ten nejmenší trik pro ochranu našeho zdraví se míjí účinkem, pokud je jeho provádění příliš komplikované. Díky aplikaci 202020 je úsilí minimální a vše běží na pozadí. Tak můžete svým očím dopřát krátkou přestávku, aniž byste byli zcela vytrženi z pracovního režimu.

Aplikace se dá využít i k dalšímu připomínání, například pravidlu 40-15-5. To doporučuje po 40 minutách trvalého sezení především u notebooku (skloněná hlava, namáhaný krk a pletence kolem lopatek) pokračovat 15 minut v činnosti vestoje, a poté si dát pětiminutovou přestávku při chůzi.

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Nemusíte se obávat, váš e-mail ochráníme. Postupujeme podle těchto zásad a obchodních podmínek. Budeme vás pravidelně informovat o novinkách ve světě počítačů a technologií. Díky newsletteru snadno vyhodnotíme, jestli jsme se vám trefili do vkusu.
Komerční sdělení