Menu

Používat starý telefon se nevyplácí: vystavujete se obrovské bezpečnostní hrozbě!

03.10.2022 13:00 | Jakub Fišer + Přidat komentář
Používat starý telefon se nevyplácí: vystavujete se obrovské bezpečnostní hrozbě!

Používat starý telefon se nevyplácí: vystavujete se obrovské bezpečnostní hrozbě! | foto: NordWood Themes / Unsplash

Asi každý bychom chtěli žít ve světě, kde si stačí koupit jeden telefon a ten vám vydrží do konce života. Bohužel, takhle to nefunguje a všechna elektronika časem degraduje. A to mluvíme nejen o hardwaru, ale pochopitelně i o softwaru.

Fakt, že se vám po 4 až 5 letech začne opotřebovat váš telefon po stránce designu, displeje, reproduktoru nebo třeba baterie, bohužel nelze nijak ovlivnit – maximálně příkladnou péčí a čas od času i návštěvou servisu. Velké riziko však představuje i softwarová zastaralost, kdy váš telefon již vypadl z podpory výrobce a jeho životní cyklus je de facto u konce.

Nejenže v tuto chvíli přicházíte o příval nových funkcí, přicházíte taktéž o příval bezpečnostních aktualizací. A to může být velký problém, přesně na uživatele zastaralých telefonů totiž internetový útočníci cílí nejvíce.

Nepoužívejte zastaralý telefon, radí experti

Před používáním smartphonu se zastaralým operačním systémem upozorňují experti z několika bezpečnostních společností: “Zastaralé telefony jsou plné neopravených chyb, které hackeři záměrně vyhledávají a zneužívají,” uvedlo na dotaz The Sun tiskové oddělení Kaspersky.

“Nákup novějšího podporovaného telefonu vám pomůže chránit se před únikem dat. Bezpečnostní záplaty obsažené v těchto aktualizacích jsou pro zabezpečení vašeho telefonu klíčové,” doplňuje ještě Kaspersky s tím, že právě z tohoto důvodu je také důležité udržovat operační systém aktuální, pakliže máte tu možnost.

Důraz na aktualizace by měli mít uživatelé Androidu i iPhonu, byť právě u jablečných telefonů trvá ukončení podpory někdy i 5 let (u Androidu po 1 až 4 letech). Možná právě kvůli tomu jsou ale uživatelé iPhonů v nebezpečí – podporu totiž mají tak dlouho, že už ani neví, kdy jim skončí a tak přijdou o klíčovou obezřetnost.

Zdroj: MUO, The Suns

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

  Změňte titulek na : Staré telefony jsou OK, ale všechny "Chytré" telefony jsou nebezpečné, jen o těch novějších se to ještě neví !

  Reakce na Martin: Naprosto s vámi souhlasím, taky jeden podobný nenapadnutelný Mobilní telefon vlastním, a má zvláštní vlastnost, kterou jsem velmi dlouho hledal.
  Neumí přeposlat SMS, a nelze pomocí spec. SMS měnit jeho nastavení.

  Reagovat na komentář

  Souhlas s Tera

  Reakce na Tera:

  Přesně. Souhlasím s Tera. Kapitalismus a materialismus je zhoubou planety. Nejen, že na lidi takto výrobci tlačí, myslím na ty, kteří nejsou schopni logicky uvažovat, ale spousta lidí je prostě tak hloupá, že i bez takového nátlaku bude prostě kupovat každou chvíli něco nového a nepotřebného, a je jim u zádele, co za odpad tím vzniká. Nemyslí ani trochu na budoucnost téhle planety. Sobci, kterým jde hlavně o to mít pro sebe.

  Reagovat na komentář

  Množství bezpečnostních děr s časem nenarůstá

  Množství bezpečnostních děr u zastarávajícího SW nenarůstá, jen se objevují, tedy i nové telefony je mají, jen se o nich neví.

  Reagovat na komentář

  Souhlas s Tera

  Reakce na Tera: Absolutní souhlas s příspěvkem Tera | 04.10.2022 11:44

  Reagovat na komentář

  Nokia 3310

  Ať mi někdo ukáže jak lze hacknout Nokii 3310 :D – krádež fotek nemožná, krádež zpráv těžká i když to připojíte k počítači (musíte umět s RS-232 → TTL kabelem, terminálem a příkazy AT) :D

  Jo, se starým androidem, nebo jablkem asi ok, ale telefony co nemají operační systém, ale prosté firmware nikdo nehackne :)

  Reagovat na komentář

  Reakce na Zdeněk : Neptej se a běž si koupit nový mobil :-)

  Reagovat na komentář

  apel na hloupé lidi

  Starý tlačítkový mobil sice nemůže do Bankingu, ale pro změnu operátor, potažmo ani hacker nemohou k vám ( odposlech ani vodeo ) co je pro vás zajimavější ?
  Rychle pryč s nimi, abychom vás mohli mít pěkně pod kontrolou. U tl. mobilu stačilo vyndat baterii a NIKDO nemohl nic odposlouchávat. Zamyslete se, proč se nyní vyrábějí mobily, u kterých baterie nejde vyjmout ? Můžete být nyní odposloucháváni i když je mobil vypnutý. Proč asi ?
  Rada pro Frikulíny: ( vždycky FREE, stále COOL a nezapomenout být nikdy IN )
  Nejlépe každý rok nový mobil, tak o bás budeme vědět vždy a vše …

  Reagovat na komentář

  Co mi hrozí experti?

  s mým mobilem Nokia C2? Nevolám, na co se vykecávat, zopár smsek ročně, mám ho jako foťák, platba 200 Kč/ročně. Když potřeba volat, tak přes internet. Ale i tak, jsem bdělý a ostražitý!!!

  Reagovat na komentář

  Mnoho Android telefonů na trhu má garantované aktualizace minimálně 5 let od data uvedení. A narozdíl od iPhonů na nich pak můžete provozovat i jiný operační systém s podporou komunity.

  Reagovat na komentář

  Mluvíte mi z duše

  Reakce na Tera: Naprostý souhlas, mluvíte mi z duše, lépe bych to neřekl!
  Reakce na Tera:

  Reagovat na komentář

  Jasně, „donutíme“ lidi kupovat pořád nové a nové mobily, třeba každé 3 měsíce, protože jim prostě nedudeme dodávat aktualizace zabezpečení, a každého půl roku vydáme novou verzi Androidu, a pro ty starší nebudou apky fungovat. Myslím, že je na čase, aby se tohle řešilo systémově, legislativou, a aby byla zavedena zákonná povinnost výrobců dodávat aktualizace systému i zabezpečení minimálně po dobu 10 let, stejně, jako musejí výrobci např. bílé techniky zajistit dostupnost servisu a náhradních dílů. Není absolutně důvod „vyhazovat“ plně funkční zařízení jen proto, že se někomu nechce ho podporovat víc než rok nebo dva, a že chce prodávat stále další nové modely… Tenhle systém záměrného a vynuceného extrémního plýtvání zdroji i penězi prostě musí přestat! Auta, televize, počítače, mobily, velké i malé spotřebiče, to vše, a mnohem víc, by mělo mít možnost fungovat a sloužit tak dlouho, jak je to jen technicky možné, bez tlaku na výměnu za nové, a stejně tak by měla být poskytována podpora oprav a repasí… Nemůžeme donekonečna plýtvat vzácnými zdroji, často těženými extrémně neekologickými metodami, a následně přepravovanými 3× dokola planety loděmi, jen proto, že výrobci chtějí větší zisk… A recyklace je jen poslední, a velmi neúčinnou, tečkou v koloběhu…

  Reagovat na komentář

  Jauvaj ouvej

  „internetový útočníci“
  To si pisatel neumí zkontrolovat pravopis?

  Reagovat na komentář

  Tak tak , nedavno jsem získal Nikia 6110 . je to úžasný stroj :-)

  Reagovat na komentář

  Tak i toto ma svoje ale

  Má stará tlačítková Nokia je 100% bezpečná.

  Reagovat na komentář

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Nemusíte se obávat, váš e-mail ochráníme. Postupujeme podle těchto zásad a obchodních podmínek. Budeme vás pravidelně informovat o novinkách ve světě počítačů a technologií. Díky newsletteru snadno vyhodnotíme, jestli jsme se vám trefili do vkusu.
Komerční sdělení