Menu

Pozor na aplikace od Meta: Facebook, Instagram i Messenger vám ničí baterii

30.01.2023 12:30 | Jakub Fišer + Přidat komentář
Pozor na aplikace od Meta: Facebook, Instagram i Messenger vám ničí baterii

Pozor na aplikace od Meta: Facebook, Instagram i Messenger vám ničí baterii | foto: Brett Jordan / Unsplash

Aplikace od americké firmy Meta prý mohou ohrožovat fungování vašeho mobilního telefonu. Rozpovídal se o tom bývalý zaměstnanec Meta George Hayward. Jak vážný tento problém je?

George Hayward tvrdí, že od října 2019 do listopadu 2022 byl zaměstnancem společnosti Meta, konkrétně se měl starat o vývoj aplikace Facebook Messenger. Se svými nadřízenými se nyní soudí kvůli tomu, že byl zbaven práce v nesouladu se zákoníkem práce. Jinými slovy, podle něj byl vyhozen kvůli neuposlechnutí příkazu, který je ale dle jeho mínění nelegální a může někomu ublížit.

Aplikace vám vysají baterii

Oč jde? Hayward nechtěl, aby aplikace bez vědomí uživatelů provozovaly tzv. negativní testování. Jde o funkci, kterou u aplikací využívají zejména vývojáři. V rámci negativního testování aplikace funguje na pozadí, tedy i když není zapnutá, a skrytě testuje nové či připravované funkce. Zároveň vývojáři takhle testují, jak rychle jejich aplikace běží, kolik dat zvládne obstarat a tak podobně.

Proč ale hovoříme o „negativním“ testování? Tato tajná funkce totiž celkem hodně ždíme baterii. U nového smartphonu nebo tabletu si toho možná nevšimnete. U starších zařízeních, kde už akumulátor není v té nejlepší kondici, může být rychlé vybíjení velkým problémem, který může urychlit degradaci baterie a tudíž i její postupné ničení.

Hayward však upozorňuje, že nejde jen o to. „Řekl jsem manažerovi, že tohle může někomu ublížit a on řekl, že i když ublížíme několika jednotlivcům, můžeme pomoci tisícům dalších,“ uvedl propuštěný zaměstnanec.

V obžalobě společnosti Meta dále Hayward se svým právním zástupcem Danem Kaiserem uvádí: „Vybíjení baterie něčího mobilního telefonu ohrožuje lidi, zejména za okolností, kdy potřebují komunikovat s ostatními, mimo jiné s policií nebo tísňovou linkou.“

Facebook Messenger, na kterém Hayward pracoval, je jednou z nejpoužívanějších aplikací na světě a jde o druhou nejoblíbenější chatovací aplikaci – hned za WhatsAppem. 1,3 miliardy aktivních uživatelů každý měsíc pošle každý den přes 100 miliard zpráv.

Zdroj: New York Post, bloggingwizard

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Nemusíte se obávat, váš e-mail ochráníme. Postupujeme podle těchto zásad a obchodních podmínek. Budeme vás pravidelně informovat o novinkách ve světě počítačů a technologií. Díky newsletteru snadno vyhodnotíme, jestli jsme se vám trefili do vkusu.




Komerční sdělení