Menu

Pozor na doplňky do Google Chrome: některé vám kradou soukromí o ohrožují vaše data

01.09.2022 13:30 | Jakub Fišer + Přidat komentář
Pozor na doplňky do Google Chrome: některé vám kradou soukromí o ohrožují vaše data

Pozor na doplňky do Google Chrome: některé vám kradou soukromí o ohrožují vaše data | foto: Firmbee.com / Unsplash

Google Chrome patří stabilně k nejpoužívanějším webovým prohlížečům – a to na PC, tabletech i mobilech. Za vše mluví součet uživatelů z roku 2020, který hovoří o 2,5 miliardách. Velká část těchto lidí však používá rozšíření pro Google Chrome zcela neuváženě. A pak zaplatí vysokou cenu…

Řeč je o několika doplňcích a rozšířeních pro prohlížeč Chrome, před kterými varuje kyberbezpečnostní firma McAfee. Některé doplňky totiž cíleně sledují uživatele, ohrožují jejich soukromí na internetu a přispívají k něčemu, čemu říkáme cílená/personalizovaná reklama. Je tak logické, že data, která o vás nasbírají (kupříkladu na které stránky chodíte a co sledujete za obsah), pak prodávají dál firmám, které se na personalizovanou reklamu specializují.

Chrome a nebezpečné doplňky

Tyto závadné doplňky většinou zvídaví uživatelé stáhnou někde po internetu, v minulosti však byly dostupné také na oficiálním Google Chrome Web Store. Dohromady jde o doplňky, které zaznamenaly nemalý počet 1,4 milionu stažení. Které to jsou?

 • Netflix Party – 800 000 stažení
 • Netflix Party 2 – 300 000 stažení
 • Full Page Screenshot Capture – 200 000 stažení
 • FlipShope – 80 000 stažení
 • AutoBuy Flash Sales – 20 000 stažení

Co ale tyto rozšíření dělají (ergo proč jsou tak úspěšné) a k čemu vlastně slouží? Tak kupříkladu Netflix Party 1 i 2 jsou nástroje pro synchronizované sledování pořadů a filmů na streamovacích platformách. V těchto dnech je nahradila aplikace Teleparty, která tuto funkci synchronizovaného sledování rozšiřuje i na HBO Max, Amazon Prime, Disney+, ale třeba i YouTube.

Dalším oblíbeným doplňkem, který byl zneužit útočníky, je Full Page Screenshot Capture, který se, jak název napovídá, stará o to, abyste mohli pořídit screenshot celé webové stránky, bez nutnosti obrázek kouskovat scrollováním. Pokud zmíněné doplňky používáte, doporučujeme je odstranit, nebo alespoň ověřit jejich bezpečnost přímo u Googlu.

Zdroj: Google Chrome, McAfee

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

  Obezřetnost i při připojování je namístě

  Problém Chrome a PC Chromium spočívá zejména v otevřené možnosti provést útok, pokud je PC připojen při práci na net. Pochopitelně, časová oblast delší dává i větší možnost napadení. jak ručním, tak strojovým útokem. V tom případě, pro držitele PC typů, kde nejsou záplaty, je dobrým řešením i nepravidelnost v připojení a omezení jeho délky, vč. zabezpečení modemu, routeru či wifi, a používání monitoringu činností (spuštěním modu sledování využití prostředků) a eventuálně i specifickým dohledem.
  Daleko větší bezpečnostní díry se skrývají v OS, a to všech značek.

  Reagovat na komentář

  to by ve neměl být problém

  Ten, komu vadí sledování a ztráta soukromí, by především neměl používat chrome.
  Uživatel chrome je buď se sledováním smířený a soukromí ho nezajíma, anebo je to totální bfú, který problému vůbec nerozumí. V obou případech by mu mělo být jedno, že ho sledují nějaké doplňky.

  Reagovat na komentář

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Nemusíte se obávat, váš e-mail ochráníme. Postupujeme podle těchto zásad a obchodních podmínek. Budeme vás pravidelně informovat o novinkách ve světě počítačů a technologií. Díky newsletteru snadno vyhodnotíme, jestli jsme se vám trefili do vkusu.
Komerční sdělení