Menu

„Privátní režim“ browserů není bezpečný

17.10.2010 18:00 | Redakce Chip + Přidat komentář
„Privátní režim“ browserů není bezpečný

„Privátní režim“ browserů není bezpečný | foto: CHIP

Říká se tomu „soukromý režim“, „private browsing“ nebo ještě jinak, s privátní sférou to však evidentně nemá nic společného. A s bezpečností očividně také ne...

 Výrobci browserů sice slibují: Kdo využívá „privátní“ režim, ten nezanechá v lokálním počítači sebemenší stopy po svém počínání. Studenti Stanfordovy univerzity však nyní zjistili, že to tak docela není pravda. Browser a jeho doplňky ukládají v počítači webové stopy, které může kdokoli načíst. Nejpilnější je zde Flash plug-in. Nezáleží na tom, v jakém režimu browser navštíví webovou stránku; je-li pro ni nutný Flash plug-in, uloží příslušnou URL do vlastní historie. Háček je v tom, že výrobci prohlížečů na tuto činnost nemají žádný vliv. Toto nastavení určuje jedině Adobe, výrobce Flashe. Konfigurační rozhraní pro plug-in totiž chybí. Druhým velkým povídálkem je podle studentů „pop-up blocker“ browserů. Zde jsou surfovací programy prostě špatně naprogramovány, neboť změní-li uživatel v soukromém režimu nastavení blokování reklam nebo přidá stránku do seznamu výjimek blokování, ta se objeví i v normálním režimu. Kromě toho existuje několik adresářů, které browser jednoduše zapomene vymazat, jakmile uživatel režim opustí. Ostatní uživatelé tak mohou bez velkých potíží tajné počínání „privátního“ surfaře vysledovat.
Výmaz nemožný: Pomůže změna browseru
Nastavení Flash plug-inu lze vyvolat prostřednictvím speciální Flash stránky podpory (www.macromedia.com/support/). Kdo chce mít naprostou jistotu, ten by měl pro privátní procházení internetu spouštět browser z USB paměti, například Firefox Portable Edition (portableapps.com). Více se o této problematice dočtete v příštím Chipu.

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Nemusíte se obávat, váš e-mail ochráníme. Postupujeme podle těchto zásad a obchodních podmínek. Budeme vás pravidelně informovat o novinkách ve světě počítačů a technologií. Díky newsletteru snadno vyhodnotíme, jestli jsme se vám trefili do vkusu.
Komerční sdělení