Menu

Pro bezpečné vánoční nakupování

10.12.2012 09:20 | Redakce Chip + Přidat komentář
Pro bezpečné vánoční nakupování

Pro bezpečné vánoční nakupování | foto: CHIP

Vánoční nákupy jsou v plném proudu a maloobchodníci nabízejí svým zákazníkům zajímavé a výhodné nabídky. Kyberzločinci se také připravili a nabízejí lákavé podvody. Pokud nepřijmete nezbytná opatření, mohou být vaše vánoční svátky neradostné.

Pokud plánujete nakupovat na internetu, přečtěte si následující seznam doporučení, které vám pomohou vyvarovat se typickým a méně častým bezpečnostním hrozbám.

  • Ujistěte se, že se jedná o skutečné nabídky od obchodníků. Při klikání na odkazy nabídek, které jste dostali e-mailem, buďte obezřetní, a to i v případech, kdy se zdá, že se jedná o velké společnosti. Škodlivé odkazy by mohly napadnout váš počítač malwarem nebo vás přesměrovat na phishingovou stránku a ukrást vaše informace. Jedním ze způsobů, jak si nabídku ověřit, je jít přímo na internetové stránky dané společnosti.
  • Nakupujte pouze ze zabezpečených stránek. Při platbě on-line si ověřte, že se pohybujete na stránkách se zabezpečením pomocí SSL (webová adresa musí začínat https:// s ikonou visacího zámku vedle ní). Webové stránky zabezpečené pomocí SSL během transakce šifrují citlivé informace, jako jsou například čísla kreditních karet. Můžete také kliknout na ikonu zámku a ověřit si tak identitu vlastníka certifikátu.
  • Nenaleťte na falešnou výhru. Neodpovídejte na e-maily nebo zprávy, které gratulují k výhře v soutěži nebo loterie, ačkoli jste se ničeho takového neúčastnili. Tyto typy podvodů běžně kolují v e-mailech, ale nyní pronikají i do mobilních telefonů. Tyto mobilní podvody v podobě textových zpráv se nazývají smishing a vyzývají uživatele k zadání pětimístného kódu nebo slova a mohou vést k nechtěným SMS poplatkům či předplatným. Takovouto zprávu jednoduše smažte.

 

  • Aktualizujte si svůj prohlížeč. Ujistěte se, že váš webový prohlížeč je aktualizován a vy používáte jeho nejnovější verzi. To může zabránit internetovým podvodníkům, kteří využívají zranitelností ve starších verzích prohlížečů během předvánočních nákupů. I když to nemusí být vždy pohodlné pro další práci, můžete zvážit vypnutí Javy. Tím sice obětujete funkčnost některých webových stránek, ale můžete předejít potenciálním útokům, které by mohly infikovat váš počítač.
  • Používejte virtuální kreditní karty. Zvažte použití "virtuálních platebních karet" pro on-line nakupování místo vaší běžné kreditní nebo debetní karty. Jedná se o dočasné nebo jednorázové číslice vydané bankami nebo společnostmi vydávající kreditní karty, buď zdarma, nebo za malý poplatek. Virtuální kreditní karty bývají na jednorázové použití nebo obsahují jen omezenou částku, takže pokud internetoví podvodníci získají její číslo karty, váš běžný bankovní účet není ohrožen.
  • Zařiďte si další e-mail. Abyste mohli nakupovat, vyžadují maloobchodní prodejci e-mailovou adresu pro zřízení účtu. Pro tyto účely si založte nový samostatný e-mail. Tím můžete snížit riziko útoků internetových podvodníků na váš e-mail, který dennodenně používáte. Vaše osobní údaje budou ve větším bezpečí.
  • Aktualizujte si svůj bezpečnostní software. Vždy se ujistěte, že je váš bezpečnostní software spuštěn a zaktualizován. Existuje široká škála bezplatných bezpečnostních řešení, jako například antivirus a firewall ZoneAlarm. Váš bezpečnostní software musí mít minimálně antivirový program  a obousměrný firewall. Bez této minimální ochrany jste lehce vystavení online útokům.

 

Sečteno a podtrženo: internetoví podvodníci využívají vánočních svátků a zaměřují se na nakupující uživatele internetu. Pokud budete dodržovat několik základních opatření, budete moci v klidu využívat on-line obchody všech druhů i v letošním roce. Příjemné nakupování!

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Nemusíte se obávat, váš e-mail ochráníme. Postupujeme podle těchto zásad a obchodních podmínek. Budeme vás pravidelně informovat o novinkách ve světě počítačů a technologií. Díky newsletteru snadno vyhodnotíme, jestli jsme se vám trefili do vkusu.
Komerční sdělení