Menu

Profesionální nástroj obchází hardwarová omezení: jak dostat více z grafické karty a monitoru

16.11.2021 16:35 | Jiří Palyza + Přidat komentář
Profesionální nástroj obchází hardwarová omezení: jak dostat více z grafické karty a monitoru

Profesionální nástroj obchází hardwarová omezení: jak dostat více z grafické karty a monitoru | foto: Alienware/Unsplash

Pomocí bezplatného programu "Custom Resolution Utility" můžete ručně změnit grafické nastavení monitoru nebo grafické karty, a dosáhnout tak například vyššího rozlišení.

Ať už se jedná o hraní her, streamování videí nebo prostě každodenní práci na počítači, je mnoho příležitostí, kdy se vysoké rozlišení obrazovky a rychlá obnovovací frekvence vyplatí. Někdy však grafická karta a monitor nespolupracují tak efektivně, jak by mohly. Výsledkem je nižší rozlišení, než jakého lze prakticky dosáhnout.

Přesně tím se zabývá nástroj Custom Resolution Utility, který nabízí možnosti pro vlastní experimenty s nastavením monitoru a dosažení lepšího rozlišení nebo obnovovací frekvence.

cru-logo

Custom Resolution Utility (CRU) 1.5.1

CHIP hodnotí Dobrý

Software nabízí možnosti přetaktování grafické karty a monitoru. Můžete si tak vyzkoušet, zda lze z vašeho hardwaru dostat ještě více.

monitortests.com/forum/Thread-Custom-Resolution-Utility-CRU

 

Custom Resolution Utility: ladící nástroj umožňuje přetaktování monitoru

cru

| Zdroj: Custom Resolution Utility

Pomocí programu můžete přetaktovat monitor a ručně změnit například jeho rozlišení nebo obnovovací frekvenci. Kromě různých standardních rozlišení můžete nastavit i jiné detailní hodnoty. Nástroj přepisuje EDID soubor, který popisuje vlastnosti monitoru, přímo v registru.

Nástroj tak obchází hardwarový zámek, zabudovaný v souboru EDID, a umožňuje volné experimenty s nastavením. Vzhledem ke skutečnosti, že při tomto procesu můžete monitor také snadno přetaktovat, zvlášť nezkušení uživatelé by měli dbát zvýšené opatrnosti, aby nedošlo k nevratnému poškození zařízení. Pomocí nastavení reset-all, které je součástí souboru ke stažení, můžete všechny změněné režimy zobrazení resetovat. Manuální změny rozlišení anebo obnovovací frekvence zůstávají zásahem do systému.

Silný nástroj pro přetaktování monitoru

Pokud chcete vyzkoušet hranice možností svého monitoru, můžete to vyzkoušet pomocí ladícího nástroje CRU. V každém případě je ale na místě opatrnost a nesnažit se o dosažení nesplnitelného. Pomocí nástroje se dá optimalizovat grafické zobrazení a jistě dosáhnout vyšší obnovovací frekvence. Určitě by ale bylo utopické snažit se z HD monitoru dostat rozlišení 4K.

Uživatelé, kteří rádi experimentují a chtějí ze své grafické karty a monitoru dostat více, si jej mohou s opatrným přístupem vyzkoušet. Program je také vhodný pro hráče, kterým pomůže, pokud to jejich hardware umožní, dosáhnout plynulejšího hraní.

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.
Komerční sdělení