Menu

Programy pro Windows bez instalace: přenosné verze jsou praktické a zbytečně nezabírají místo

17.01.2022 16:00 | Jiří Palyza + Přidat komentář
Programy pro Windows bez instalace: přenosné verze jsou praktické a zbytečně nezabírají místo

Programy pro Windows bez instalace: přenosné verze jsou praktické a zbytečně nezabírají místo | foto: mohamed_hassan/Pixabay.com

Software pro Windows je ve většině případů potřeba instalovat tradiční metodou. Při instalaci se ale může leccos pokazit, navíc instalace vždy zasahuje do systému a v horším případě s sebou přinese i adware. Dobrou zprávou je, že oblíbené nástroje lze používat i v přenosné verzi.

Každá instalace programu do Windows systém nějakým způsobem ovlivní. Například iTunes během instalace provede přibližně 200 000 změn v registru, LibreOffice provede v souborovém systému více než 10 000 změn a pokud si nedáte pozor na příslušné zaškrtávací položky, další bezplatné programy, jako je například populární CrystalDiskInfo, s sebou v průběhu instalace mohou do počítače propašovat i adware. Dobrou zprávou je, že většina nejčastěji stahovaných aplikací je nyní k dispozici v přenosné verzi, kterou nemusíte instalovat. A tyto verze mají ještě více výhod.

Přenosné nástroje včetně vlastní spouštěcí nabídky

portableappsplatform

Platforma Portable Apps nabízí vlastní spouštěcí nabídku, kam si jde ukládat používané programy. Ty lze také umístit do cloudu – pro jejich spouštění je pak ale nutná synchronizace na lokální disk. | Zdroj: Portable Apps Platform

V průběhu let vývojáři zjistili, že při požadavku spuštění některého programu uživatelé nechtějí pokaždé klikat do správce souborů. Platforma Portable Apps přináší větší pohodlí. Kombinuje nabídku přenosných nástrojů s vlastní spouštěcí nabídkou, podobnou tlačítku Start ve Windows.

Nemusíte se tedy v Průzkumníku už proklikávat na USB disk a do adresářů programů, ani spouštět programy bez instalace kliknutím v nabídce Start. Na začátku používání je spouštěcí nabídka přenosných nástrojů hezky prázdná, programy si ale můžete postupně přidávat z rozsáhlého seznamu. Nastavují se postupně, a poté se zobrazí ve spouštěcí nabídce. Pokud ale chcete, můžete přenosné programy nejprve spustit, a poté je přidat ručně.

portableplattform-logo

PortableApps Plattform 20.0 Final

CHIP hodnotí Velmi dobrý

Pomocí nástroje můžete získat nejlepší přenosné programy do počítače nebo na USB flash disk prostřednictvím obchodu s aplikacemi. Stačí k tomu jen několik kliknutí.

Portableapps.com

 

Instalace přenosných nástrojů do cloudu

portableplattform2

Dropbox: přenosné nástroje lze prostřednictvím cloudového úložiště používat na různých počítačích. Jen je nutná synchronizace na lokální disk, protože online spouštění není možné. | Zdroj: Portable Apps Platform

Dalším způsobem používání přenosných programů může být také využití praktičnosti cloudu a do budoucna nechat USB klíčenku doma. Přenosné nástroje můžete jednoduše nainstalovat například do služby Dropbox nebo jiného cloudového úložiště a používat je kdekoli. Problémem je, že Dropbox a podobné služby zakazují spouštění programů z online úložiště. Nejde tedy jednoduše kopírovat programy do online složky v Dropboxu a odtud je provozovat. Microsoft to dovoluje jen u některých systémových nástrojů.

Lze ale využít postup, kdy se přenosné nástroje umístí do složky, která se lokálně synchronizuje se službou Dropbox nebo jiným cloudovým úložištěm. Pokud pak přejdete k jinému počítači, stačí na něm spustit klienta Dropboxu a nejprve synchronizovat obsah na pevný disk. Poté už můžete své oblíbené nástroje opět používat.

Používat přenosné verze je praktické

Pokud nechcete, aby se programy příliš zakořenily v systému Windows, jejich přenosné verze jsou často lepší volbou. Nemusíte se tak starat o otravné zástupce nebo položky automatického spouštění.

Spouštění nástrojů přímo z USB flash disku je také vhodné pro použití na počítačích, kde není možnost plného přístupu s právy správce. Nejlepšího výkonu ale dosáhnete, když bude software umístěn přímo na pevném disku.

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Nemusíte se obávat, váš e-mail ochráníme. Postupujeme podle těchto zásad a obchodních podmínek. Budeme vás pravidelně informovat o novinkách ve světě počítačů a technologií. Díky newsletteru snadno vyhodnotíme, jestli jsme se vám trefili do vkusu.
Komerční sdělení