Menu

Prohlížeč Edge posílá Microsoftu navštívené stránky

23.07.2019 17:26 | Pavel Trousil + Přidat komentář
Prohlížeč Edge posílá Microsoftu navštívené stránky

Prohlížeč Edge posílá Microsoftu navštívené stránky | foto: CHIP

Internetový prohlížeč Edge měl nahradit Internet Explorer a znovu získat Microsoftu ztracený podíl na trhu na úkor Chromu a Firefoxu. Příliš se ale neprosadil a teď se ještě přišlo na bezpečnostní problém - pravděpodobně přeposílá všechny navštívené URL adresy společnosti Microsoft.

Microsoft měl ještě v dobách Internet Exploreru největší podíl na trhu internetových prohlížečů. Po uvedení systému Windows 10 ale Microsoft přešel na prohlížeč Edge, který měl být rychlejší, elegantnější a oblíbený. Místo tohoto ho většina uživatelů použila jen jednou a to pro instalaci konkurenčního Chromu, nebo Firefoxu.

edge4(1)-nahled

A nyní je tu další důvod, proč Edge nepoužívat. Před několika dny totiž uživatel Twitteru zjistil, že prohlížeč odesílá do Redmondu úplné URL adresy navštívených stránek a uživatelské jméno. Proč? Microsoft Edge totiž používá ochranu SmartScreen, kdy se kontrolují navštívené weby proti malwaru. To je v zásadě užitečné, ale na rozdíl od Firefoxu nejsou webové stránky šifrovány pomocí hashovací funkce a lze je snadno přečíst. To dokazuje experiment uživatele Twitteru.

 edge3(1)(1)-nahled

Řešení: vypněte SmartScreen pro Edge

Pokud jsou všechna data webových stránek a ID účtu (SID) skutečně zaznamenána, může to samozřejmě leccos napovídat o jednotlivých uživatelích a v řadě případů může jít o citlivé údaje. Microsoft přitom tvrdí, že jde o anonymní statistiku. Ti, kteří Edge používají, mohou samozřejmě přejít na alternativní prohlížeče, jako třeba Firefox, u kterého jsou filtry škodlivého softwaru mnohem bezpečnější, protože používají hashovací funkce. Pokud nechcete na jiný prohlížeč přejít, můžete SmartScreen vypnout. Pokud tak chcete učinit, v nastavení systému Windows přejděte do části „Aktualizace a zabezpečení“, kde vlevo najdete položku „Zabezpečení Windows“. Dále klikněte na „Řízení aplikací a prohlížečů“, kde máte v části „Filtr SmartScreen pro Microsoft Edge“ možnost tuto funkci vypnout.

edge2(1)-nahled

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.