Menu

Průkopník Nokia: důležitá technologie 5G by se měla používat také v sítích 4G

28.02.2020 09:20 | Jiří Palyza + Přidat komentář
Průkopník Nokia: důležitá technologie 5G by se měla používat také v sítích 4G

Průkopník Nokia: důležitá technologie 5G by se měla používat také v sítích 4G | foto: CHIP

Jako první poskytovatel nabízí Nokia pro uživatele sítí 4G technologickou inovaci, tzv. network slicing, který byl doposud k dispozici pouze v sítích 5G.

Technologie umožňuje vytvářet nezávislé síťové vrstvy, které mohou být lépe přizpůsobeny příslušným požadavkům aplikací a služeb, což vede k efektivnějšímu využití výkonu. Finský poskytovatel síťových služeb, Nokia, poskytne důležitou technickou inovaci sítí páté generace v sítích LTE (4G). Jako první poskytovatel infrastruktury bude "Network Slicing" nyní nabízet také ve 4G; to Nokia oznámila ve středu ve finském Espoo. Operátorům by tato novinka měla umožnit maximalizaci pokrytí sítě pro nové mobilní služby.

Technologie "Network slicing" umožňuje mobilní síť rozdělit do specializovaných segmentů (virtuálních sítí), aby byla lépe schopna vyhovět nejrůznějším požadavkům na rychlost a kapacitu dat. Jednotlivé vrstvy se přizpůsobí požadavkům konkrétní aplikace. Např. v případě poskytování služeb v oblasti automobilového provozu technologie může nabídnout širokopásmovou síťovou vrstvu cestujícím pro streamování videa, zatímco jiná vrstva bude zajišťovat datový tok ve zvláště citlivém režimu pro dosažení maximální dostupnosti síťových funkcí potřebných pro řízení vozidla.

Network slicing: dosud použitelný pouze v čistých 5G sítích

nokia1

Přinese Nokia praktické inovace i do sítí 4G?

Technologie Network Slicingu byla dříve určena pouze pro čisté sítě 5G, nikoliv pro smíšený provoz 4G a 5G. Nokia nyní objasnila, že využití virtuálních sítí lze nyní prostřednictvím aktualizace softwaru aktivovat i ve stávajících sítích 4G a 5G NSA. Širokopásmové připojení ve virtuálních vrstvách funguje na celé trase od základní sítě, transportních sítí přes radiové rozhraní až ke koncovému zařízení 5G. Pilotními zákazníky nové technologie jsou rakouský telko operátor A1 a skandinávský poskytovatel Telia.

Vedoucí pozici na trhu poskytovatelů mobilních komunikačních řešení má čínská skupina Huawei, která si nárokuje i pozici lídra v oblasti technologií 5G. Nokia a Ericsson však tuto pozici pravidelně zpochybňují. Tito dva evropští poskytovatelé jsou společně na druhém místě před Samsungem (Jižní Korea) a ZTE (Čína).

Mohlo by vás také zajímat: 5G z Číny – nebezpečí nebo šance?

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Nemusíte se obávat, váš e-mail ochráníme. Postupujeme podle těchto zásad a obchodních podmínek. Budeme vás pravidelně informovat o novinkách ve světě počítačů a technologií. Díky newsletteru snadno vyhodnotíme, jestli jsme se vám trefili do vkusu.
Komerční sdělení