Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

SAP University Alliances se otevírá i pro české univerzity a výzkumné instituce

redakce 23.09.2014

V rámci programu SAP University Alliances mohou získat podporu a přístup k nejmodernějším technologiím i české vysoké školy. Databáze ProteomicsDB vzniklá na Technické univerzitě v Mnichově dokazuje, kde všude se mohou technologie uplatnit.

Společnost SAP rozšiřuje program pro podporu výzkumu na univerzitách a v neziskových výzkumných institucích. Pedagogové a studenti tak díky tomu získají v rámci svých akademických aktivit možnost pracovat s platformou SAP HANA pro výpočty s velkými objemy dat v reálném čase. Programu se mohou účastnit i univerzity a instituce z České republiky.  

sapppp-nahled

„Výpočty prováděné s velkým objemem dat a v reálném čase jsou typickými úlohami, které jsou řešeny v rámci výzkumů v celé řadě oborů. Může jít o počítačové vědy, umělou inteligenci, ale také biologii, zdravotnictví, národní bezpečnost nebo environmentální vědy,“ vysvětluje Michal Bezák konzultant pro oblast Innovation a Technology SAP ČR. „Čekání na výsledky výpočtů je často hlavním důvodem pomalejšího postupu výzkumu. SAP HANA má potenciál tuto bariéru odstranit a věříme, že pomůže s výzkumem v České republice stejně, jako se tomu děje v zahraničí,“ objasňuje dále.

V rámci globálního programu získají univerzity příležitost spolupracovat s pracovišti pro zpracovávání velkých dat, jakým je inovační centrum pro Big Data v univerzitním kompetenčním centru (UCC) na univerzitě Otto von Guericka v Magdeburgu. Díky tomu mohou vzniknout výzkumné komunity využívající platformu SAP HANA. University a neziskové výzkumné instituce, které uzavřou partnerství s centry pro velká data v rámci UCC, získají označení SAP University Alliances Innovation Labs.

V dalších fázích budou moci spolupracující univerzity a neziskové výzkumné instituce využít další specifická řešení navržená podle jejich potřeb a zaměření. Půjde například o cloudovou platformu SAP HANA, službu SAP HANA Enterprise Cloud a o nasazení SAP HANA přímo v jejich prostorách. Instituce navíc mohou spolupracovat s laboratoří Hasso-Plattner-Institut Future SOC Lab, která jim zprostředkuje komunikaci a výměnu informací mezi výzkumnou komunitou a komerčními partnery.

Přínos platformy SAP HANA pro biologický výzkum demonstruje například databáze ProteomicsDB shromažďující data o proteinech a peptidech, kterou lze využívat v základním biomedicínském výzkumu, k vývoji nových léků, pokročilých diagnostických metod i ke stanovení cílů pro další výzkum. Je určena pro veřejné sdílení dat o proteinech získaných pomocí hmotnostní spektrometrie. Uživatelé mohou tímto způsobem také kontrolovat data před jejich publikováním. Databáze má úložný systém o velikosti 50 TB, 2 TB paměti RAM a 160 procesorů. Platforma SAP HANA umožňuje rychlé dolování dat z databáze a jejich vizualizaci.

Dalším příkladem je výzkum katedry genetiky profesora Carlose Bustamanteho na Stanfordově univerzitě využívá SAP HANA k analýze genetických odchylek v reálném čase. Tuto spolupráci ocenila i kancelář Bílého domu pro vědu a technologickou politiku jako inspirativní spolupráci mezi komerční a akademickou sférou. Uplatnění nachází platforma SAP HANA již i v klinické praxi. Ve spolupráci s německým Národním centrem nádorových onemocnění (National Center for Tumor Diseases, NCT) Heidelbergu byl vyvinut nástroj Medical Explorer, který umožňuje vybrat pro pacienta nejúčinnější léčbu podle jeho typologie a výsledků dřívějších klinických testů. 


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud