Menu

Čekáte na nový Windows 12? Víme kdy vyjde – a není to dobrá zpráva

15.07.2022 14:00 | Jakub Fišer + Přidat komentář
Čekáte na nový Windows 12? Víme kdy vyjde – a není to dobrá zpráva

Čekáte na nový Windows 12? Víme kdy vyjde – a není to dobrá zpráva | foto: Windows / Unsplash

Operační systém Windows od Microsoftu je nejoblíbenější počítačové OS na trhu. Nyní se objevují zprávy o tom, kdy dorazí očekávaný Windows 12. A zrovna radost z toho fanoušci nemají.

Po tom, co vyšel v roce 2015 Windows 10, fanoušci desktopových “Oken” očekávali, že nyní bude vycházet nová velká aktualizace každý rok. To se bohužel nestalo, naopak Windows 11 dorazil až vloni, v roce 2021. Zažehl však jiskru naděje, že Windows 12 by mohl dorazit za rok, nejpozději za dva – tedy v roce 2023. Bohužel, ani toto se fanouškům nevyplní, jak ukazují nejnovější informace z roadmapy amerického technologického giganta.

Windows 12 až v roce 2024

Podle oficiálních informací je v plánu vydávat velkou “číselnou” aktualizaci jednou za tři roky. Microsoft se tedy vrací s kadencí aktualizací do dob Windows Vista, 7 a 8. Co to znamená pro uživatele, kteří netrpělivě vyhlíží nové Windows 12. Dočkají se nejdříve v roce 2024.

To ale neznamená, že na hladové uživatele nečekají nové funkce již během příštího roku. Pro rok 2023 americká firma z Redmondu chystá menší aktualizace pro Windows 11. Velkou nálož novinek s označením Sun Valley 3 však zrušila, namísto toho přijde zmíněná velká aktualizace Windows 12.

Jak je na tom konkurence?

Oproti konkurenci je v kadenci aktualizací Microsoft značně pozadu. Apple u svého macOS vydává velký update každý rok, přičemž nových funkcí je vždy více či méně dostatek. Pravdou ale zůstává, že Apple má ulehčenou práci – svůj systém totiž vyvíjí pouze pro své stroje (rozdíl dělá prakticky jen mezi těmi s čipy Intel a čipy Apple Silicon.

Zato Microsoft musí vyvíjet Windows pro celou řadu výrobců stolních počítačů a notebooků. Situace je to tedy podobná, jako u mobilních telefonů – Apple a jeho iOS versus Google a jeho Android.

Zdroj: Windows Central, Neowin

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

  Co to je za kec, že to „není dobrá zpráva“? Tyhle novinářské clickbait titulky jsou už vážně k zblití. Však každá verze OS potřebuje čas, aby se náležitě vychytala a vyzrála. Kdyby vycházely nové verze každý rok, pak by to teprve nebyla dobrá zpráva, protože by to byl neodladěný hampejz, rinse and repeat each year.

  Reagovat na komentář

  Zase windows 12 ?

  To snad není pravda zase 12 na výsluní. Tady jde prostě zase o peníze. Pořad každý rok kupovat nový počítač, protože zvyšují se HW nároky a zase další operační system co bude obsahovat spoustu chyb. Ja se jenom ptam, proč microsoft neudělá každý měsíc nový operační system místo 1 roku. To by bylo peněz !

  Takže očekávam, že zachvíli končí podpora a aktualizace na windows 11. Bože to bude zase spousta času instalaci a kosmetických úprav na 7 dní, už mě to fakt nebaví a zálohy jsou k ničemu od ACRONISU …

  Reagovat na komentář

  Špatná zpráva

  Jo to fakt není dobrá zpráva. Je to sakra brzo! Docela by mě zajímalo, proč by mělo být dobře a hlavně kdo má opravdu zájem na tom, aby nová verze Windows vycházela každý rok. Taky hodně špatně interpretujete očekávání fanoušků, nebo spíš uživatelů Windows 10. Pokud se lidi na něco těšili u Windows 10, tak to bylo tvrzení Microsoftu, že další verze už nebude a budou jen dílčí aktualizace. Protože si pod tím představovali, že si nebudou muset zvykat na nic extra jinýho. Navíc vysloveně nová generace Windows potřebuje cca půl roku až rok než je relativně bezpečný ji nasadit na nekritický domácí počítač a asi tak tři roky, než má smysl se bavit o přechodu v rámci firemních pracovních stanic. Začínám mít z vašich článků pocit, že jste totálně odtržení od reality IT.

  Reagovat na komentář

  XP

  Reakce na pidalin: na techto verzí jako XP byly asi nejlepší a stabilní, než uplně je zrušili nebo vypnuli auktualizace. Ja zatím na svém NTB jedu na W10, nepodporuje přechod na W11 a klidne bych se vrátil znovu k XP… zbyly mi tu i nějaké ty hry s podporou

  Reagovat na komentář

  W12

  Reakce na Jiří: To nejdříve musí zrušit W10 a W11

  Reagovat na komentář

  PR článek na objednávku MS

  Špatná zpráva je, že Windows 12 vyjde!

  Reagovat na komentář

  Čemu se divit?

  jde jenom a pouze o peníze. Stačí se podívat na hw nároky Win11 kde spousta kvalitních a moderních počítačů není oficiálně podporována. Přijdou Win12 a opět hw z Win11 nebude vyhovovat a bude nutno koupit nový.

  Reagovat na komentář

  DDD

  Kristova noho, já se těšil že daj na dalších 5 let zase pokoj. Kéž by šlo zustat na XPčku, nic lepšáho už nebude.

  Reagovat na komentář

  Windows každý rok?

  Něco takového si může přát jen naprosto poblbaný geek, anebo redaktor zinu, aby se měl čím živit.

  Reagovat na komentář

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Nemusíte se obávat, váš e-mail ochráníme. Postupujeme podle těchto zásad a obchodních podmínek. Budeme vás pravidelně informovat o novinkách ve světě počítačů a technologií. Díky newsletteru snadno vyhodnotíme, jestli jsme se vám trefili do vkusu.
Komerční sdělení