Menu

Důležitý update Firefoxu: verze 88.0.1 opravuje bezpečnostní díry a chybu ve videu

11.05.2021 06:30 | Jiří Palyza + Přidat komentář
Důležitý update Firefoxu: verze 88.0.1 opravuje bezpečnostní díry a chybu ve videu

Důležitý update Firefoxu: verze 88.0.1 opravuje bezpečnostní díry a chybu ve videu | foto: Joseph Mucira/Pixabay

Mozilla vydává důležitou aktualizaci zabezpečení a opravu chyb pro Firefox 88. Opravuje bezpečnostní díry ve verzi pro počítače a mobilní zařízení, a odstraňuje nepříjemné chyby při přehrávání videí a při zobrazování nastavení.

Firefox 88.0.1 je důležitá bezpečnostní aktualizace pro Windows, macOS a Linux. Uživatelé Firefoxu o ní budou v následujících dnech automaticky informováni prostřednictvím funkce updatu. Pokud si chcete aktualizaci nainstalovat okamžitě, můžete tak učinit ručně přes hlavní nabídku a její položku »Nápověda/O aplikaci Firefox«.

Bezpečnostní chyba označená jako kritická se týká pouze verze prohlížeče pro systém Android. Speciálně vytvořená webová stránka může proniknout do prohlížeče prostřednictvím metody cross-site scripting. Pro uživatele počítačů aktualizace Firefoxu opravuje zranitelnost ve funkci WebRender, která je klasifikována jako "vysoká".

Kromě toho Firefox 88.0.1 opravuje problémy s videem, které pozorují někteří uživatelé s grafikou Intel v prostředí Twitteru, anebo při přehrávání videí, chráněných proti kopírování. Pokud uživatelé mají displej s vysokým kontrastem, ocení další opravu, která se objevovala v zobrazení nastavení.

Firefox 88 neobsahoval žádné zásadní novinky, protože Mozilla věnovala hodně práce aktualizaci designu Proton, který má být uveden s příští verzí Firefoxu. Proto jsou také inovace v hlavní verzi Firefoxu 88 docela dobře a rychle zvládnutelné.

Co nového verze 88 přináší?

firefox88

Funkce pro pořizování snímků obrazovky je snadno dosažitelná na liště vpravo nahoře pomocí umístitelného tlačítka. | Zdroj: Firefox 88.0.1

 

Firefox 88 přináší několik drobných změn:

Podpora PDF: podpora formátu PDF je ve Firefoxu zabudovaná již dlouho, ale tento dokumentový standard nabízí mnoho specialit. Nyní je k dispozici také podpora pro vložený JavaScript.

Detaily tisku: dialogové okno pro tisk je dále vylepšeno o drobnosti, např. okraje jsou nyní uvedeny v příslušných jednotkách, které zohledňují regionální zvyklosti (např. místo palců nyní v milimetrech).

Ochrana dat: Firefox si zachovává image prohlížeče chránícího soukromí a nyní ukládá název okna izolovaně, což by mělo poskytnout více ochrany před útoky metodou cross-site scriptingu.

Podpora touchpadu: Mozilla vylepšila možnosti ovládání pomocí dotykových ovladačů a podložek. V detailech k vydání se píše také o podpoře funkce pinch-to-zoom v systémech Linux s rozhraním Wayland.

Videa: je opravena chyba se zobrazením na celou obrazovku v systému Android.

Snímky obrazovek: symbol tří teček v řádku URL slouží k rychlému přístupu k praktickým funkcím Firefoxu. Mozilla z něj však odstranila funkci pro pořizování screenshotů. Místo toho je k dispozici samostatné tlačítko, které si mohou uživatelé vložit do lišty prostřednictvím položky hlavní nabídky »Nastavení tlačítek a lišt...«.

FTP: Firefox 88 podporu FTP vypíná, ve verzi 90 má implementace z Firefoxu zcela zmizet.

Kamera a mikrofon: pro přístup k mikrofonu a kameře v prohlížeči musí uživatelé nejprve udělit souhlas. Firefox to chce zmírnit. Novinkou je, že nebudete znovu dotázáni, pokud jste už během posledních 50 sekund povolení udělili.

Bezpečnost: aktualizace opravuje 14 zranitelností, z nichž šest je označeno jako vysoce rizikových.

Vývojáři: pro webové vývojáře je připraven speciálně vytvořený seznam změn.

Firefox 88.0.1 je bezpečností update s opravou některých chyb. Pokud patříte k aktivním uživatelům prohlížeče, je dobré jej instalovat co nejdříve.

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.