Menu
CHIP Speedtest

Kalkulačka ve Windows 10: nové funkce přidávají malému nástroji na univerzálnosti

09.07.2020 08:30 | Jiří Palyza
Kalkulačka ve Windows 10: nové funkce přidávají malému nástroji na univerzálnosti

Windows Kalkulačka je skutečná klasika. Minimálně jednou aplikaci použil jistě každý.

Mnoho uživatelů si přálo více funkcí a Microsoft to nyní plní. V kalkulačce lze kreslit i grafy, a to zdaleka není vše. Kalkulačka systému Windows je už po mnoho let ústředním prvkem předem instalovaných nástrojů Windows. Většina uživatelů ji občas potřebuje, ale mnozí z nich by si přáli více funkcí, než původně spíš stroze vybavený kalkulátor mohl nabídnout. Microsoft před časem oznámil, že aplikaci vybaví funkcí pro tvorbu grafů. Nyní je k dispozici všem uživatelům.

Co je v této souvislosti také zajímavé, funkce pravděpodobně nezůstane jen ve Windows 10. Microsoft nedávno Kalkulačku uvolnil jako software s otevřeným zdrojovým kódem, mohou jej tedy použít i vývojáři jiných projektů. Vývojáři Platform.uno vytvořili z Kalkulačky pro Windows 10 verze pro Android, iOS (prostřednictvím TestFlight) a také verzi pro prohlížeč.

Stáhněte si: Windows Kalkulačka

windowscalculator-logo

Windows Kalkulačka – aplikace pro Windows 10

CHIP hodnotí Dobrý

Jedna z nejznámějších aplikací pro Windows 10, Windows Kalkulačka, je také k dispozici ke stažení v Microsoft Store.

Stáhněte si

 

Výhody
různé layouty kalkulačky
integrovaný přepočet jednotek a grafy
funkce paměti

Co je nového v oblasti funkcí Windows Kalkulačky

windowscalculator1

Windows Kalkulačka zvládne kromě běžné aritmetiky i vykreslení grafů funkcí.

V novém zobrazení kalkulačky uživatelé mohou snadno zadat jednu nebo více funkcí a aplikace zobrazí graf. Poté ho lze různými parametry dále upravit. Kromě vlastního grafu lze zobrazit také různé informace o funkci, například maximální nebo mezní hodnoty. Ve svém blogovém příspěvku Microsoft vysvětluje, že funkce pro zadávání a analýzu matematických funkcí jsou primárně určeny studentům, kteří se více zaměřují na matematiku.

Windows Kalkulačka je ale výkonným nástrojem i v jiných oblastech. Vědecká kalkulačka, která podporuje analýzu a trigonometrii, je už k dispozici déle. V programovacím režimu rychle pracuje v binární, desítkové nebo šestnáctkové soustavě a nabízí logické operátory. Přes deset různých převodníků také umožňuje konverzi jednotek: rozměry, teplotu, měnu a další, a ve výbavě má také kalkulačku časových údajů.

Windows Kalkulačka: jednoduché použití v prohlížeči

windowscalculator20

Verze Windows Kalkulačky, přenesená do prostředí prohlížeče, je vybavena všemi funkcemi.

Pokud pracujete ve Windows 10, prohlížečovou verzi kalkulačky nepotřebujete. Aplikaci obsahuje přímo váš systém. V prostředí jiného operačního systému, například Linuxu, macOS nebo ChromeOS, případně starší verzi Windows, však můžete známou kalkulačku se všemi funkcemi používat v prohlížeči. V levé nabídkové liště můžete volit mezi různými režimy kalkulačky a úplně nahoře přepínat mezi kategoriemi Standardní, Vědecká a Programátorská. V prohlížečové verzi zatím chybí možnost tvorby grafů.

Skutečným vrcholem možností je ale skutečnost, že Windows Kalkulačku známou z Windows 10 můžete používat i na chytrém telefonu. Uživatelé obchodu Play si ji mohou stáhnout jako obvykle, pro iOS nejprve musíte instalovat aplikaci TestFlight. Až potom budete moci ve druhém kroku používat kalkulačku z Windows. Pointa je, že Kalkulačku lze provozovat na široké škále platforem, občas ale její portace zabere spoustu času.

Vyzkoušejte si: Windows Kalkulačka pro prohlížeč

stahujte-program

Windows Kalkulačka (kalkulačka Uno) pro prohlížeč v1.2.3

CHIP hodnotí Dobrý

Pomocí webové aplikace „Windows Calculator (Uno Calculator)“ můžete snadno používat kalkulačku známou z Windows 10 v prostředí prohlížeče.

Stáhněte si

Opravdu užitečná

Existuje mnoho aplikací kalkulačky a pokud provádíte pouze běžné výpočty, můžete si vybírat. Windows Kalkulačka má však potenciál a projekt jejího přenesení do prohlížeče ukazuje, že i projekt, který byl dlouho provázaný pouze s Windows, lze přenést na jiné platformy.

Největší výhodou Windows Kalkulačky je její přítomnost ve Windows 10. Nemusíte ji tedy dlouho hledat. A s nabídkou užitečných funkcí, jakými jsou převodník a tvorba grafu, může být i první volbou pro uživatele, kteří mají neobvyklá přání.

mohlo by vás také zajímat: lepší nastavení firewallu ve windows 10 pomocí dodatečného nástroje


Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.Komerční sdělení