Menu

Sony přichází s novým snímačem s nejvyšším rozlišením pro mobily

25.07.2018 14:00 | Milan Loucký + Přidat komentář
Sony přichází s novým snímačem s nejvyšším rozlišením pro mobily

Sony přichází s novým snímačem s nejvyšším rozlišením pro mobily | foto: CHIP

Oddělení divize smartphonů společnosti Sony pokračuje v nepřekonatelných výkonech, ale zůstává lídrem na trhu v oblasti obrazových snímačů.

Jeho nejnovější CMOS, IMX586, slibuje skok v kvalitě obrazu tím, že dramaticky zvyšuje rozlišení na 48 efektivních megapixelů (8000 x 6000), což – jak společnost Sony tvrdí –, je nejvyšší počet pixelů průmyslově vyráběných pro oblast mobilní techniky.

sony Kvalita obrazu ale není jen otázkou přidání dalších megapixelů – což může být dokonce i kontraproduktivní –, s menšími pixely vedoucími k tmavým fotografiím při slabém osvětlení. 0,8 mikronů použitých v tomto snímači bude ve skutečnosti nejméně na trhu. Ale Sony říká, že to bude možné dosáhnout použitím čtyřjádrového filtru barevného pole Bayer a umožňující každému pixelu používat signály ze čtyř přilehlých pixelů, které údajně zvyšují citlivost na světlo na ekvivalent 12megapixelového obrazu zachyceného s 1,6mikronovými pixely.

Telefony od společnosti Nokia 808 PureView v roce 2012 až do letošního roku Huawei P20 Pro experimentovaly s podobnými technikami pro zdvojování pixelů na senzorech o rozměrech 40 megapixelů nebo více, avšak Sony IMX586 se stane pravděpodobně více běžným řešením. Sony udržuje velikost až na 8 mm diagonály čipu, což znamená, že nebude potřeba tolik místa na kameru samotnou, i když objektiv před snímačem samozřejmě bude hrát velkou roli ve schopnostech fotoaparátu vytvořit dokonalý obraz. Důraz je kladen také na vytváření použitelných 48megapixelových snímků spíše než na převzorkování ve výchozím nastavení – nemusí to být totiž užitečné pro každodenní snímky, ale mělo by to přinejmenším umožnit mnohem lepší digitální zoom.

Lze tedy očekávat, že v příštím roce se IMX586 objeví v mnoha smartphonech. Společnost Sony plánuje zahájit odeslání vzorků tohoto snímače výrobcům v září, s jednotkovou cenou 3000 jenů (27 dolarů).

 

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Nemusíte se obávat, váš e-mail ochráníme. Postupujeme podle těchto zásad a obchodních podmínek. Budeme vás pravidelně informovat o novinkách ve světě počítačů a technologií. Díky newsletteru snadno vyhodnotíme, jestli jsme se vám trefili do vkusu.
Komerční sdělení