Menu

Souboje sítí botů

24.05.2010 05:19 | Redakce Chip + Přidat komentář
Souboje sítí botů

Souboje sítí botů | foto: CHIP

Společnost Symantec se ve své dubnové zprávě 2010 MessageLabs Intelligence Report podrobně zabývá spamem rozesílaným jednotlivými sítěmi botů.

Analýza odhaluje, že robotická síť Rustock předstihla svou konkurenci (především v podobě sítě Cutwail) a stala se největší robotickou sítí, a to jak podle objemu odeslané nevyžádané pošty, tak i podle množství aktivních botů, které ovládá. Nejprve u ní sice došlo k omezení výstupu jednotlivých botů o 65 %, ale počet aktivních botů v síti se zvýšil o 300 % – i kvůli tomu je síť odpovědná za 32,8 % veškeré nevyžádané pošty šířené na internetu.
Druhá v pořadí síť Cutwail se zmenšila ze 2 milionu botů (v květnu 2009) na „pouhých“ 600 000 botů a nyní odpovídá jen za 4 % veškeré nevyžádané pošty. „Robotickou síť Cutwail zasáhlo ukončení činnosti poskytovatele služeb internetu Real Host v srpnu 2009. Síť pravděpodobně ztratila schopnost aktualizovat některé své boty, a to způsobilo značné snížení jejich počtu bez možnosti náhrady,“ řekl Paul Wood, MessageLabs Intelligence Senior Analyst.
Druhou a třetí největší robotickou sítí jsou subjekty Grum a Mega-D, které odpovídají za 23,9 %, respektive 17,7 % nevyžádané pošty. Robotická síť Mega-D přežila několik pokusů o ukončení činnosti poskytovatelů služeb internetu, a má proto méně botů než Rustock a Grum, ale je to „nejpracovitější síť“, která dokáže přimět každý ze svých 240 000 aktivních botů k odeslání přibližně 430 nevyžádaných zpráv za minutu. Konkurenční síť Grum se v posledních pěti měsících vyhnula výkyvům a každý bot průměrně odesílal mezi 145 a 150 nevyžádanými e-maily za minutu. Síť ale nedávno zvýšila počet ovládaných botů ze 700 000 na 1 milion, takže se z ní stala druhá největší robotická síť.

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Nemusíte se obávat, váš e-mail ochráníme. Postupujeme podle těchto zásad a obchodních podmínek. Budeme vás pravidelně informovat o novinkách ve světě počítačů a technologií. Díky newsletteru snadno vyhodnotíme, jestli jsme se vám trefili do vkusu.
Komerční sdělení