Menu

SSD disk je příliš pomalý? Bezplatný benchmark jej dokáže prověřit

24.11.2020 09:00 | Jiří Palyza + Přidat komentář
SSD disk je příliš pomalý? Bezplatný benchmark jej dokáže prověřit

SSD disk je příliš pomalý? Bezplatný benchmark jej dokáže prověřit | foto: Foter.com/kawanet

Při přechodu z HDD na SSD byste měli pocítit výrazný nárůst rychlosti. Místo toho se ale dostavilo lehké zklamání, protože disk není rychlý tak, jak jste očekávali. Má ještě rezervy? Snadno to prověříte pomocí nástroje CrystalDiskMark, který je k dispozici v nové verzi 8.

Upgradovali jste na SSD disk, ale od rychlosti jste očekávali víc. Příčinou nemusí být pomalý hardware, ale nedostatečně rychlý internet, díky kterému není systém tak svižný, jak jste původně očekávali. Pokud ale máte přeci jen podezření, že váš SSD nefunguje tak rychle, jak slibují parametry výrobce, zkuste jej prověřit pomocí benchmarku CrystalDiskMark Portable. Stačí jen spustit soubor EXE. Sice se objeví instalační program, ale ten jen zkopíruje potřebné soubory do příslušného adresáře. Pak už můžete rovnou začít s testem rychlosti vašeho SSD.

Stáhněte si: CrystalDiskMark

crystaldiskmark-logo

CrystalDiskMark Portable 8.0.0

CHIP hodnotí Dobrý

Bezplatný nástroj, který pro otestování rychlosti čtení a zápisu na vaše pevné disky není nutné instalovat.

Stáhněte si

 

Výhody
použitelný pro každého
bez reklam

Test rychlosti SSD jedním kliknutím myší

crystaldiskmark1

Ovládání programu je zcela intuitivní a snadné. | Zdroj: Chip, CrystalDiskMark

Pokud máte v počítači pouze jediný disk SSD a používáte jej jako jednotku systému Windows, klikněte na "All" a test může začít. Důležité je, aby všechny ostatní programy byly ukončeny. CrystalDiskMark Portable pak rychle určí rychlosti zápisu (pravý sloupec) a rychlosti čtení (levý sloupec) při různých činnostech.

Naměřenou datovou propustnost můžete odečíst přímo v MB/s. Naměřené hodnoty poté můžete porovnat s informacemi od výrobce.

Výběr detailů

crystaldiskmark2

Možnosti nastavení: počet spuštění a rozsah testovacích dat lze nastavit v nabídce. | Zdroj: Chip, CrystalDiskMark

Pokud používáte více jednotek, je potřeba pro testování vybrat tu správnou. Stává se, že omylem dojde k zaškrtnutí a tedy i otestování pomalého záložního pevného disku a nikoliv SSD. CrystalDiskMark nabízí také několik možností pro detailnější nastavení. Například můžete definovat počet testovacích průběhů a rozsah testovacích dat.

Vzhled malého testovacího nástroje si dokonce můžete upravit podle svého vkusu. CrystalDiskMark otestuje nejen SSD disky, ale také klasické HDD, USB flash nebo paměťové karty.

Užitečný test rychlosti SSD

Chcete se přesvědčit o tom, zda váš SSD poskytuje slibovaný výkon? Malý nástroj CrystalDiskMark na tuto otázku podá odpověď podle přesných měřítek. Chystáte-li se svého disku zbavit z důvodů jeho nedostatečné rychlosti, předtím raději ještě prověřte, zda není slabé místo také někde jinde v systému.

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Nemusíte se obávat, váš e-mail ochráníme. Postupujeme podle těchto zásad a obchodních podmínek. Budeme vás pravidelně informovat o novinkách ve světě počítačů a technologií. Díky newsletteru snadno vyhodnotíme, jestli jsme se vám trefili do vkusu.
Komerční sdělení