Menu
CHIP Speedtest

Stopne Microsoft současný Edge? Objevila je první stabilní verze jeho nástupce.

23.08.2019 07:00 | Jiří Palyza
Stopne Microsoft současný Edge? Objevila je první stabilní verze jeho nástupce.

Jedním z největších propadáků Windows 10 byla nová verze prohlížeče od Microsoftu: Edge. Místo očekávaného nahrazení dosluhujícího Internet Exploreru je jeho využívanost minimální.

Teď Microsoft vyvíjí zcela novou verzi prohlížeče, postaveného na jádru Chromia. Poprvé se objevila stabilní verze Chromium Edge, která by mohla konečně nahradit starý prohlížeč.

Microsoft Edge se měl stát novým "velkým" prohlížečem. Místo toho je jeho přezdívka už několik let Chrome downloader. Nic na co by mohl být Microsoft zrovna pyšný. To by ale zcela měl změnit nový Edge. Je postaven na jádru Chromia, zcela přepracován, rychlejší a měl by nabídnout mnoho nových funkcí. Nejnovější vývoj lze sledovat v oficiálním Insider programu. Doposud se na ní nachází velmi nestabilní, denně aktualizovaná verze Canary a stabilnější Dev.

Na italském novinkovém Microsoft blogu HTNovo unikla první stabilní verze Edge. Download, který míří přímo ze serverů Microsoftu, už není označen Dev a měl by nahradit starou verzi. Nicméně i v této verzi není Edge ještě zdaleka hotov. Dle prvních náhledů lze ale soudit, že Microsoft je ve svém vývoji už dost daleko.

Microsoft Edge (Chromium Basis) Stable 77.0.235.0 dobrý
Nejnovější prohlížeč Edge postavený na jádru Chromium je k dispozici v první stabilní verzi. stáhněte si

Nahraďte Edge novou stabilní verzí

Na rozdíl od verze Dev nová stabilní verze Chromium Edge může kompletně nahradit jeho starší verzi. V průběhu instalace sice nebude dosavadní Edge zcela odstraněn, ale všechny zkratky např. na ploše nebo hlavním panelu budou přepsány a v budoucnu otevřeny už v novém Edgi. Pokud byste se chtěli opět vrátit ke starší verzi prohlížeče, musíte stabilní verzi Chromium Edge opět deinstalovat.

Nástroje pro ochranu dat a Edge pro každého

edge-screen

Vývojáři pracují také na verzi prohlížeče Edge pro operační platformu macOS.

Na konferenci Microsoft Build byly oznámeny nové funkce, které budou do prohlížeče Edge integrovány v blízké budoucnosti. Ke větší kontrole soukromí na internetu bude sloužit "Privacy Dashboard", Panel osobních údajů. Pro každý web bude možné pro nastavení sledování vybrat jednu ze tří úrovní ochrany soukromí.

O dalších zajímavých funkcích prohlížeče, ke kterým patří "Collections", nástěnky, a "Dark mode", tmavý režim, jsme se už zmiňovali v článku zde. Snad tedy změna konceptu a jeho nová výstavba na jádru Chromia přinese i více zájmu ze strany uživatelů.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.

Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání