Tip pro Windows 10: pozdržené vypnutí počítače
Možná se vám už také stalo, že jste kliknuli na tlačítko pro vypnutí počítače, ale hned jste…
Stříbrná verze fotoaparátu Olympus OM-D E-M1 | foto: CHIP
Nová verze OM-D E-M1 ve stříbrné verzi přichází na trh s předinstalovaným novým firmware, který nabízí režim pro dálkové (kabelové) ovládání fotoaparátu z počítače či naopak přímé fotografování do počítače.
Další novinkou OM-D E-M1 s firmwarem 2.0 je funkce digitálního shiftování obrazu a režim Live Composite pro noční expozice hvězdné oblohy. Fotografové budou potěšeni i novým stříbrným tělem E-M1, novým objektivem a kompatibilním telekonvertorem. Pro rychlý M.ZUIKO DIGITAL ED 40–150mm 1:2.8 PRO (80–300mm) je k dispozici také skvělý pomocník, umožňující znásobit rozsah zoomu: telekonvertor M.ZUIKO Digital 1.4×.
Stříbrná varinata E-M1 přijde na trh počátkem října a bude k dispozici jak samotné tělo, tak i v sadě s objektivem M.ZUIKO DIGITAL ED 12–40mm 1:2.8 PRO. Nový teleobjektiv 40–150mm a 1,4× telekonvertor budou následovat v průběhu listopadu. Nový teleobjektiv bude v nabídce také v sadě s telekonvertorem za zvýhodněnou cenu.
Olympus zareagoval na požadavky fotografů a vyvinul firmware V2.0, podporující integraci do ateliérového workflow, s možností fotografovat prostřednictvím USB připojení přímo do počítače. Jakmile je E-M1 připojen k počítači pomocí USB kabelu, zobrazí bezplatný program Olympus Capture na obrazovce počítače živý náhled z displeje fotoaparátu, takže lze snáze konzultovat s klienty, modely nebo dalšími členy týmu potřebné změny. Při focení produktové fotografie můžete naopak fotoaparát kompletně ovládat a odpalovat z počítače. Od 16. září 2014 je nová verze firmware k dispozici ke stažení i pro všechny stávající majitele E-M1.
Další funkce firmware V2.0 zaujme především fotografy architektury: korekce perspektivy Digital Shift přímo ve fotoaparátu. S pomocí dvou kruhových voličů dokážete korigovat sbíhající se linie lichoběžníkového zkreslení v reálném čase přímo na displeji – bez ohledu na právě připevněný objektiv. Není tak třeba žádný post-processing nebo speciální shiftovací objektiv. V kombinaci s 5osou stabilizací obrazu, automatickým zaostřováním Dual Fast AF a OM-D visačkou odolnosti (E-M1 je odolný proti prachu, stříkající vodě a proti mrazu ) je podle výrobce E-M1 ideálním nástrojem pro profesionální fotografování budov z široké škály úhlů a prakticky v libovolném počasí.
K dalším vylepšením nového firmware patří režim Live Composite, dva nové kreativní Umělecké filtry a další zkrácení prodlevy hledáčku (z 29 ms na 16 ms). Live Composite umožní zachytit světelné stopy hvězd, ohňostrojů nebo světel dopravních prostředků i v situacích, kdy by dlouhý expoziční čas scénu příliš přeexponoval. Postupný proces vzniku snímku přitom můžete pozorovat na displeji prostřednictvím živého náhledu.
Umělecké filtry Částečná barva a Retro rozšiřují možnosti tvorby efektů přímo ve fotoaparátu. Částečná barva zvýrazní jednu část obrazu barevně, zatímco zbytek snímků ponechá černobílý. Stejně jako filtr Retro, který dodá snímkům nádech nostalgie, nabízí i filtr Částečná barva možnost třech různých nastavení.
Možná se vám už také stalo, že jste kliknuli na tlačítko pro vypnutí počítače, ale hned jste…
Funkci »Microsoft Print to PDF«, která umožňuje prakticky z jakékoli aplikace s podporou…
Nástroj DISM (Deployment Image Servicing and Management) z výbavy Windows 10 lze použít k…
Držení smartphonu v jedné ruce a přibližování či oddalování zobrazení v Mapách Google může…