Menu

Tajemství zvuku šířeného do všech stran

18.08.2017 08:01 | Milan Loucký + Přidat komentář
Tajemství zvuku šířeného do všech stran

Tajemství zvuku šířeného do všech stran | foto: CHIP

Vysoké frekvence slyšitelné lidským uchem se šíří směrově. To je dávno známá pravda vycházející z fyzikálních zákonů. Díky popsanému triku dokáží však zvukové systémy legendárního výrobce Bose akustická pravidla přelstít. Základem je geniální nápad a precizní provedení.

Už první reproduktor, který zkonstruoval profesor dr. Amar Bose, vyvolal zájem obrovského množství fanoušků kvalitní hudby. Dnes, po přibližně 60 letech, vyvolává vyslovení této značky v myslích většiny lidí pozitivní emoce. Několik z posledně uvedených novinek Bose dokáže vyzařovat zvuk od reproduktorů do všech stran, chcete-li do 360°. Jakým způsobem dokáží tyto audiosystémy přelstít fyzikální zákonitosti?

Princip reproduktoru obecně spočívá v tom, že chvěním membrány se vytváří zvukové vlny, které se pak dostávají k uším posluchačů. Vlnění vzduchu nižších frekvencí, které vnímáme jako basy, se šíří přirozeně do prostoru. Vysoké tóny jsou však vzduchem přenášeny směrově, tedy v relativně malém rozptylu od osy reproduktoru. Tento fakt si lze snadno demonstrovat na základě vlastní zkušenosti. Pokud budete poslouchat koncert za tribunami stadionu, dostanou se k vašim uším především hluboké tóny šířené všesměrově. Jasné zvuky kytar, které představují vysoké frekvence, uslyšíte jen sporadicky, po mnoha odrazech od překážek, které stojí vlnění v cestě. To také vysvětluje fakt, proč nemohou audio systémy automobilů, které využívají reproduktory vestavěné pouze do dveří v úrovni kolen, poskytnout kvalitní reprodukci v celém zvukovém spektru.

Standardně tedy platí, že pokud chcete slyšet optimální reprodukci, měli byste mít výškové reproduktory „namířeny“ směrem na vaše uši.

Fígl, který přelstí fyziku

Před několika měsíci představený audio systém domácího kina Bose Lifestyle 650 přišel s velmi malými reproduktory, které připomínají tvarem velkou rtěnku a šíří zvuk v celém jejich frekvenčním rozsahu do prostoru 360° kolem sebe. Jak toho inženýři v Bose dosáhli? Vzali dva velmi malé, ale výkonné tlakové měniče (reproduktory) a namířili je přesně proti sobě. Zvukové vlny, které z nich vychází, se rozrazí stejnoměrně do všech stran. Výsledkem je mimo jiné skutečnost, že ideální poslechové místo, které je při tradičním řešení ozvučení relativně malé, se rozšiřuje na mnohem větší plochu. Popsaná konstrukce vyžaduje velmi přesné řemeslné zpracování.

I při tomto řešení musíme však mít na paměti, že zvuk je šířen v úhlu 360° od takto nastavených reproduktorů hlavně do stran, nikoli nahoru a dolů. To je nutné brát v úvahu při návrhu jejich umístění.

360° zvuk i pro poslech muziky z mobilního telefonu

Kromě stylového kompletu Lifesytle 650 k domácímu kinu využívá velmi podobné technologie také na trh nedávno uvedená dvojice přenosných bluetooth reproduktorů Bose Revolve a Revolve+. Ty pracují jen s jedním měničem namířeným proti speciálně zkonstruované odrazové čočce, která zajišťuje stejný efekt. Aby všichni slyšeli při grilovačce nebo jiné outdoorové akci zvuk takový, jaký má být, je na dně reproduktoru vestavěn závit, který ho umožňuje umístit do centra dění na fotografický stojan ve výšce uší posluchačů. Jejich podání a výkon vyvolává v hlavách většiny posluchačů otázku, kde se v tak malé krabičce berou tak hutné basy a hlasitost.

Komu by přesto jeden Revolve nestačil, může pomocí aplikace spojit dva kusy do stereo módu a s přehledem ozvučit plážovou taneční party pro třicet lidí. Tancovat lze až do rána, Revolve zabaví společnost až po dobu 12 hodin, větší varianta Revolve+ vydrží hrát na jedno nabití dokonce až 16 hodin. A nemusíte se bát, oba reproduktory jsou pogumované a vodě odolné, takže je neumlčí ani nějaká ta rána nebo déšť.

 

 

 

 

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Nemusíte se obávat, váš e-mail ochráníme. Postupujeme podle těchto zásad a obchodních podmínek. Budeme vás pravidelně informovat o novinkách ve světě počítačů a technologií. Díky newsletteru snadno vyhodnotíme, jestli jsme se vám trefili do vkusu.
Komerční sdělení