Menu

Takhle rychle to Průzkumník ve Windows neumí: programy, které urychlí kopírování

24.06.2021 17:00 | Jiří Palyza + Přidat komentář
Takhle rychle to Průzkumník ve Windows neumí: programy, které urychlí kopírování

Takhle rychle to Průzkumník ve Windows neumí: programy, které urychlí kopírování | foto: Brett Sayles/Pexels

Průzkumník souborů ve Windows nebyl nikdy rychlostní přeborník, i když jej Microsoft neustále vylepšuje a správce souborů ladí. Jiné alternativní nástroje jsou zvlášť užitečné při kopírování velkého množství dat s mnoha podsložkami a soubory.

Kopírování souborů a složek funguje ve Windows prostřednictvím integrovaného Průzkumníka souborů. Pokud zrovna nekopírujeme velké množství souborů a složek, případně velké objemy dat, jde to i dobře a časová náročnost na provedení operace není nijak vysoká. V případě náročnějších úkolů, tedy kopírování či přesouvání větší datové kapacity, asi ale Průzkumník dokáže postavit svou hlavu a rychlost zápisu se výrazně zpomalí nebo kolísá, a počítač je operací plně vytížen.

Pokud Průzkumník neodpovídá vašim představám o rychlosti kopírování nebo pokud často přenášíte větší objemy dat, vyplatí se mít v záloze nějaký bezplatný alternativní nástroj. Které z nich fungují nejrychleji?

Průzkumník Windows se smíšenými výsledky

Průzkumník Windows má dvě velké výhody: je už integrální součástí Windows a Microsoft jej může se systémem velmi těsně provázat. Kdo by očekával, že tím souborový správce získá rychlostní výhodu, bude na omylu. Zajímavé je, jak jsou na tom ostatní nástroje pro kopírování souborů. Průzkumník Windows se v několika nejnovějších verzích systému Windows 10 hodně vylepšil. Kromě něj ale lze pro stejnou činnost použít i nástroje TeraCopy, Ultracopier, Supercopier a FastCopy.

Ultracopier: nejrychlejší kopírování

ultracopier

Jako nejrychlejší se v naší čtveřici alternativních nástrojů pro kopírováni projevil Ultracopier. | Zdroj: Ultracopier.first-world.info

Nástroj je v porovnání s ostatními rychlý, přestože nejvyšší rychlosti při kopírování vyššího objemu dat nejsou nijak působivé. Každý, kdo už tento nástroj zná, by se měl zaměřit na jeho novou verzi 2, která vypadá moderněji a může zaujmout některými grafickými prvky. Nástroj se kompaktně usadí do Systray a pokud například rozpozná akce kopírování, zaskočí za Průzkumník. Průměrná rychlost při kopírování, které je schopen dosáhnout, je 208 MB/s.

ultracopier-logo

Ultracopier 2.2.4.11

CHIP hodnotí Dobrý

Bezplatný Ultracopier nahrazuje funkci kopírování v systému Windows a slibuje nejen vyšší rychlost, ale také větší pohodlí.

Stáhněte si

Supercopier: rychlý s trochu jiným rozhraním

supercopier

Podobně rychle, jen s trochu jiným uživatelským rozhraním, pracuje Supercopier. | Zdroj: Ultracopier.first-world.info

Supercopier pochází od stejného vývojáře jako Ultracopier a je označen jako "zastaralý". Tím se ale nenechte mýlit, protože Supercopier je neustále aktualizován. Oba programy mají sice stejné jádro, ale rozdíl mezi nimi je v tom, že Supercopier je vybaven vlastním CSS skinem, který je potřeba nastavit. Je to za cenu trochu vyšších nároků na zdroje, ale v praxi se to příliš neprojeví. Supercopier také funguje rychle, špičková hodnota je 242 MB/s, což je o něco méně, než v případě Ultracopier. V průměru ale dosahuje rychlosti 192 MB/s. Podobně jako Ultracopier může i Supercopier převzít proces kopírování nebo omezit rychlost.

supercopier-logo

Supercopier 2.2.4.11

CHIP hodnotí Dobrý

Jde v podstatě o jiný skin pro freewarový Ultracopier a nabízí některé praktické doplňkové funkce pro kopírování ve Windows.

Stáhněte si

TeraCopy: kopírování souborů s doplňky

teracopy1

TeraCopy: klasický vzhled, středně rychlý a s užitečnými funkcemi navíc: | Zdroj: Code Sector/TeraCopy

TeraCopy také pracuje mnohem rychleji, než Průzkumník souborů, a vykazuje nejvyšší rychlost 302 MB/s. Nástroj ale neudrží toto tempo konstantní, takže v průměru je to "pouhých" 121 MB/s. Uživatelské rozhraní působí svěže a k dispozici nabízí zajímavé funkce: například ověření zkopírovaných souborů. Pokud kontrola správnosti kopírovaných souborů nedopadne dobře, nástroj se pokusí příslušné soubory zkopírovat znovu. TeraCopy se také připojí k Průzkumníku a v případě potřeby proces kopírování převezme.

teracopy

TeraCopy 3.50

CHIP hodnotí Dobrý

TeraCopy vám pomůže velmi rychle kopírovat soubory s velkou kapacitou.

Stáhněte si

FastCopy s klasickým uživatelským rozhraním

fastcopy

Další z programů, který při kopírování pracuje rychleji, než Průzkumník. | Zdroj: FastCopy

Také FastCopy je o něco málo rychlejší, než Průzkumník, a dosahuje maxima s hodnotou 242 MB/s. Průměr je ale nižší, než u předchůdců, a ustálí se na rychlosti 89 MB/s. Práce s programem je jednoduchá: vyberete zdrojový a cílový adresář, a kliknete na "Start". FastCopy také zvládne ověřování souborů, nechybí ani řízení rychlosti a možnost kopírování spolu s ACL.

fastcopy-logo

FastCopy 3.92

CHIP hodnotí Velmi dobrý

Nástroj zrychluje kopírování velkých souborů.

Stáhněte si

Rychlé kopírování pomocí dodatečných nástrojů

Pokud při kopírování či přesouvání pracujete jen s několika soubory, můžete to bezproblémově provádět v Průzkumníku. Všechny další nástroje jsou ale při práci s většími objemy dat schopny dosahovat mnohem vyšších rychlostí.

Největšího tempa dosahuje Ultracopier, ale i ostatní programy mohou bodovat především díky svým zajímavým detailům. Kterýkoliv z nich je rychlejší alternativou zabudovaného Průzkumníka ve Windows.

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.
Komerční sdělení