Menu

Technologii už měly připravenou: starší smartphony lze také nabíjet bezdrátově

10.05.2020 08:00 | Jiří Palyza + Přidat komentář
Technologii už měly připravenou: starší smartphony lze také nabíjet bezdrátově

Technologii už měly připravenou: starší smartphony lze také nabíjet bezdrátově | foto: CHIP

V budoucnu lze využít technologii NFC, která se běžně používá k placení mobilním telefonem, také k bezdrátovému nabíjení. V mnoha typech mobilních telefonů, které jinak bezdrátové nabíjení nemají, jsou potřebné čipy osazeny.

NFC má další novou možnost, kterou dokáže. Nyní je k dispozici standard, který definuje využití této technologie k bezdrátovému nabíjení. Čipy s podporou NFC (Near Field Communication), které jsou dnes součástí nejen mnoha smartphonů, ale i dalších chytrých zařízení, jsou primárně určeny pro výměnu dat a bezkontaktní platby. NFC fórum zveřejnilo informace o novém standardu, který umožňuje přímé nabíjení přes technologii NFC. Proces nabíjení je však extrémně pomalý a reálně použitelný např. pro chytré hodinky a podobná zařízení. 

Nabíjecí standard Qi (standard rozhraní definující bezdrátový přenos energie pro využití induktivního nabíjení až do vzdálenosti 4 cm) podporuje většina výrobců smartphonů. Nabíječky jsou levné a lze je použít u všech výrobců. Využití technologie NFC je dalším standardem, který možnost bezdrátového nabíjení zavádí.

Technologie je vhodnější pro malá zařízení

cabelfreecharge

Nabíjení smartphonu přes NFC může trvat o něco déle.

Realizace nabíjení mobilů přes NFC ovšem není nic dechberoucího a vyžaduje to trpělivost. Technologie je v současnosti omezena na výkon 1 Watt, a tedy extrémně pomalá. Proto nabíjení prostřednictvím NFC není primárně určeno pro chytré telefony.

Častější praxe nabíjení rozšířená mezi uživateli je nabíjení zařízení nebo příslušenství s menšími akumulátory přímo ze smartphonu. Typicky jde například různé varianty chytrých hodinek nebo fitness náramků a bezdrátová sluchátka. Taková zařízení by se rozumně dala přes NFC nabíjet, ovšem pouze v případě, že nejste příliš ve spěchu.

mohlo by vás také zajímat: google chromecast ultra – nová verze streamovacího zařízení zaklekla do startovní pozice

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.
Komerční sdělení