Menu

Tesla loni vydělala více než kdykoliv předtím: přesto je Musk prvním člověkem, který přišel o 200 miliard USD

27.01.2023 09:00 | Jiří Palyza + Přidat komentář
Tesla loni vydělala více než kdykoliv předtím: přesto je Musk prvním člověkem, který přišel o 200 miliard USD

Tesla loni vydělala více než kdykoliv předtím: přesto je Musk prvním člověkem, který přišel o 200 miliard USD | foto: Tesla Fans Schweiz/Unsplash

Firma, se kterou je spjato jméno Elona Muska, skončila už třetí rok po sobě v černých číslech. Snižování cen a klesající poptávka ale nevěstí nic dobrého. Firmu zřejmě čekají problémy.

V době klesající poptávky, výrazného snižování cen a pokračujících eskapádách kolem řízení Twitteru novým šéfem Elonem Muskem Tesla zveřejnila zprávu o finančních výsledcích za poslední čtvrtletí loňského roku. Uvedla, že dosáhla čistého zisku 3,7 miliard USD při tržbách 24,3 miliardy USD. Ve srovnání se se stejným obdobím roku 2021 to představuje meziroční nárůst o 59 %.

Slovy sportovních komentátorů se Tesle povedl hattrick: už potřetí skončila v černých číslech. V roce 2022 dosáhla čistého zisku 14,1 miliardy USD, v roce 2021 5,5 miliardy USD a v roce 2020 721 milionu USD. To vše při tržbách přes 81,5 miliardy USD.

Zpráva o dosažených hospodářských výsledcích navazuje na zprávu o výrobě a dodávkách. V ní se uvádí, že firma za poslední tři měsíce dodala 405 278 vozů a za celý rok 2022 to bylo 1,3 milionu vozů. Plán dosáhnout meziročního růstu o 50 % nesplnila jen velmi těsně.

Pro Teslu to ale byl kvartál, ve kterém čelila mnoha problémům. Na jedné straně se projevovala klesající poptávka a stárnoucí modelová řada, z druhé strany útočila konkurence tradičních značek automobilového průmyslu.

A k tomu ještě Muskova koupě Twitteru za bouřlivých okolností. Na akciích Tesly se projevila prudkým poklesem. Jejich cena se v průběhu roku propadla až o 65 %.

Podle agentury Bloomberg tímto Musk ztratil velké jmění a stal se tak prvním člověkem v historii, který přišel o 200 miliard USD.

tesla2022

Ještě před zveřejněním zprávy o výsledcích analytici označovali její zveřejnění za jedno z nejdůležitějších pro Muska a jeho společnost. | Zdroj: Stephen Mease/Unsplash

Před středečním oznámením se k vývoji kolem Tesly vyjádřil analytik společnosti Wedbush, Dan Ives: "Společnost Tesla čeká v roce 2023 temnější etapa s tvrdou konkurencí, přicházející ze všech stran. Poté, co firma v posledních letech zažila bezprecedentní hyperrůst na trhu s elektromobily, který v podstatě vytvořil Musk, bude letos čelit temnějším prognózám kvůli konkurenci, která přichází ze všech stran."

Také neopomenul zmínit události ohledně Twitteru: "A k tomu všemu se ještě přidává vliv osobnosti Elona Muska, který se v očích mnoha investorů změnil ze superhrdiny s červeným pláštěm na padoucha. Pokračující fiasko na Twitteru vrhá na akcie Tesly temný stín."

Pohled na Muska jako na člověka, který "usnul za volantem" a rozptyluje se svým novým vlastnictvím Twitteru také poškodil image značky Tesla u zákazníků. Ti mají na výběr z široké nabídky nových elektrických modelů, které se nejmenují Tesla.

Firma Tesla, která je celosvětovým lídrem v prodeji elektromobilů, je dlouhodobě považována za předzvěst automobilového průmyslu. Analytici se ale domnívají, že nedávné snížení hodnoty firmy je posledním znamením, že trh s elektromobily dost možná vstupuje do fáze otřesu. Na trhu jich je celá řada, čekací doby se zkracují a ceny pomalu klesají.

Tomu se firma pokusila přizpůsobit a snížila ceny nejprve v Číně a později i v USA. Podle odborníků šlo o snahu zvýšit poptávku před koncem roku 2022. V prvních lednových dnech roku nového Tesla radikálně snížila ceny i na našem trhu.

Pokud ale Musk zůstane generálním ředitelem Twitteru, není jasné, zda jakékoliv snížení cen pomůže napravit image společnosti Tesla. "Tesla je Musk," uzavírá Ives, "a Musk je Tesla."

Zdroj: The VergeBloomberg

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Nemusíte se obávat, váš e-mail ochráníme. Postupujeme podle těchto zásad a obchodních podmínek. Budeme vás pravidelně informovat o novinkách ve světě počítačů a technologií. Díky newsletteru snadno vyhodnotíme, jestli jsme se vám trefili do vkusu.
Komerční sdělení