Menu

Test: OKI C650dn

21.09.2022 08:48 | Michal Bareš + Přidat komentář
Test: OKI C650dn

Test: OKI C650dn | foto: OKI

Existují tiskárny malé, určené především pro provoz v domácnosti nebo menší kanceláři a tiskárny velké, používané převážně ve firemním prostředí. A potom je zde OKI C650dn, která nabízí rychlost a odolnost chodbových zařízení ve velikosti domácí tiskárny.

Barevná OKI C650dn zvládá při rozměrech 39,5 x 43 x 29 cm tisknout dvakrát až třikrát rychleji než běžné laserové tiskárny podobné velikosti a nebojí se ani větších tiskových objemů. Výrobcem doporučené měsíční zatížení činí 8 000 stran, maximální měsíční zátěž je ale sotva představitelných 100 000 stran. V praxi má tato tiskárna smysl pro uživatele, kteří tisknou 400 a více stran měsíčně. U levných laserových tiskáren se často stává, že se zařízení po pár desítkách najednou vytištěných stran přehřeje a uživatel musí na dokončení tiskové úlohy čekat i desítky minut. OKI C650dn zvládne stovky stran najednou. K tomu je samozřejmě nutná robustní a kvalitní konstrukce, která se v tomto případě promítá do hmotnosti, OKI C650dn váží přes 28 kilogramů. Naprostá většina vnitřních komponent je vyrobena z kovu, což zaručí dlouhodobý bezproblémový provoz. 

Konstrukce tiskárny navíc zaručuje jednoduchou údržbu, kterou zvládne i nezkušený uživatel. Veškeré potřebné komponenty jsou přístupné zepředu po odklopení předního víka. V horní části jsou čtyři samostatné tonerové kartridže, které lze snadno vyměnit jednou rukou. Kartridže v tomto případě obsahují jen toner, válce jsou oddělené, což zlevňuje a usnadňuje provoz. Kapacita tonerových zásobníků (7 000 stran K, 6 000 stran CMY) umožňuje dlouhodobý tisk bez časté výměny. Díky vysoké kapacitě tonerů také OKI C650dn exceluje v tiskových nákladech, které se pohybují okolo 25 haléřů na černobílou stranu a 1,25 Kč na stranu barevnou, takže je v porovnání s rozměrově podobnými levnými laserovými tiskárnami přibližně třikrát levnější na provozních nákladech.

 

oki-otevrena

OKI C650dn používá kartridže s velkým objemem toneru a velmi snadnou možností výměny. Vše je přístupné zepředu. Foto: Chip

Rychlostí tisku se tiskárna vyrovná větším modelům, je cca dvakrát rychlejší než modely srovnatelné velikosti. Náš 10stránkový obchodní dopis zpracuje OKI C650dn za 28 sekund, přičemž první stránka opustí tiskárnu za 12 vteřin. Hardwarová duplexní jednotka pracuje rychle, stejný 10stránkový dopis opustil při oboustranném tisku zařízení za skvělých 43 sekund. Rozsáhlý 18stránkový PDF dokument tiskárna zpracuje za 42 sekund a 18stránkový černobílý dokument v režimu draftu je zpracován o dvě sekundy rychleji. 

OKI C650dn je čistě tiskové zařízení, není to multifunkce a neumožňuje tedy skenování ani kopírování. Základní výbava je ale vynikající, kromě USB portu nechybí ani možnost připojení k LAN, Wi-Fi modul zde není, ale dá se v případě potřeby dokoupit. Zařízení dokáže tisknout i z mobilních telefonů (Android i iOS), párování zajistí NFC. Ovládací panel tvoří přehledný blok tlačítek a monochromatický displej. V základní verzi tiskárna disponuje kromě předního ručního podavače pro až 100 listů spodním krytým podavačem, do kterého se vejde 250 listů A4. K tiskárně se ale dají připojit ještě další tři vstupní zásobníky na 530 listů, v maximální konfiguraci lze tedy pracovat až s 1 940 listy A4. Zařízení navíc zvládá širokou škálu typů papíru, do hlavního i ručního podavače lze vložit média až s gramáží 256 g/m2, duplexní jednotka utáhne papír s maximální gramáží 176 gramů.

Kvalita tisku i barevné podání jsou prvotřídní. OKI C650dn tak zvládne nejen tisk kancelářských dokumentů s perfektně prokreslenými fonty, ale i obchodní a marketingovou grafiku, případně tisk bannerů až o délce 132 centimetrů. Povrch tištěné grafiky je jakoby lesklý, takže je zařízení vhodné i pro tisk vizualizací nebo fotografií. OKI C650dn tak z hlediska kvality tisku splní požadavky prakticky všech typů uživatelů. Vzhledem k nízkým tiskovým nákladům, rychlosti a kvalitě tisku a robustní konstrukci slibující dlouhou životnost se tiskárna prodává za atraktivní cenu.

Technická data

Rozlišení / formát                                                        1 200 x 1 200 / A4

Rychlost tisku (K / CMYK)            36 / 36 stran A4/min.

Výbava                                                           USB 2.0, LAN, NFC, duplex

Kapacita vstupní / výstupní         250+100 / 150 listů A4

Rozměry a hmotnost                    39,5 x 43 x 29 cm / 28 kg

Tiskové náklady                              0,25 / 1,25 Kč / A4

Rychlost tisku (10 str. / 18 str. PDF)        28 s / 42 s

Cena                                                               15 790 Kč

CHIP      výborný (1,1)

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Nemusíte se obávat, váš e-mail ochráníme. Postupujeme podle těchto zásad a obchodních podmínek. Budeme vás pravidelně informovat o novinkách ve světě počítačů a technologií. Díky newsletteru snadno vyhodnotíme, jestli jsme se vám trefili do vkusu.
Komerční sdělení