Menu

Test: Sony Xperia XA1

30.04.2017 13:39 | Michal Bareš + Přidat komentář
Test: Sony Xperia XA1

Test: Sony Xperia XA1 | foto: CHIP

Nová Xperia XA1 přináší oproti předchozímu modelu vyšší výkon, větší úložiště a lepší fotoaprát, přitom je levnější.

Xperia XA1 vypadá na první pohled parádně. Vzhledem napodobuje telefony s užším a vyšším displejem o poměru 1:2, je to však pouze zdání. Stejně jako u předchozího modelu XA je i zde 5“ displej s rozlišením 720 x 1 280 bodů a klasickým poměrem stran, jen prostor nad a pod displejem jsou větší než bývá zvykem. Každopádně se ale díky šířce jen 67 mm velmi dobře drží v ruce a snadno se ovládá. Na bocích je displej dotažen až téměř k okraji rámečku a díky „2D“ sklu vypadá, jako by telefon měl zahnuté hrany. Xperia XA1 rozhodně patří k nejkrásnějším telefonům nižší střední třídy.

Oproti loňskému modelu Sony přidalo na paměťové výbavě. 3 GB RAM zaručují rychlou odezvu operačního systému při přepínání mezi okny a s 32GB interní pamětí si většina uživatelů vystačí i bez paměťové microSD karty, kterou ale telefon také podporuje. Výkonnější je i procesor a integrovaná grafika, z hlediska výkonu se Xperia XA1 nemá za co stydět a v cenové relaci okolo 7 500 Kč patří k tomu nejlepšímu na trhu.

Bezpochyby největším lákadlem je 23Mpx hlavní fotosnímač se světelností f/2.0, který je prakticky stejný jako u loňských špičkových modelů Sony, ale v praxi máme z výsledných fotografií rozporuplný pocit. Na jednu stranu mají za dobrého světla vysoké rozlišení, příjemné barevné podání a fotíme-li statické předměty ze stativu, pak i dobrou ostrost a prokreslení. Absence optické stabilizace se ale projevuje neostrostí hran a lehkým rozostřením, které je však ale patrné pouze na monitoru počítače nebo při velkém zvětšení na displeji mobilu. Telefon ostří rychle, ale v automatickém režimu ne úplně přesně, doporučujeme používat spíš ruční ostření a displejovou spoušť než hardwarovou spoušť, umístěnou na boku telefonu. Světelnost objektivu je dobrá, telefon se dokáže dobře vyrovnat i s focením v interiéru, ovšem i zde je v tmavějších plochách snímků patrný šum. Většinu našich výhrad by napravila aktualizace firmwaru. S ohledem na cenu ale telefon nabízí rozhodně jeden z nejlepších fotoaparátů ve své kategorii.

Menší rozlišení displeje není na 5“ panelu prakticky znát, při ovládání jsme neměli problém ani s tím, že dotyková vrstva dokáže najednou rozpoznat jen čtyři prsty. Potěšil by nás o trochu vyšší maximální jas, ale telefon je vybaven senzorem pro adaptivní nastavení intenzity jasu a večer se s ním tak pracuje dobře. Pro Sony je typické přírodní podání barev bez přebujelých extravagancí, ovšem teplotu barev a vyrovnání bílé si může uživatel upravit i sám. Velmi dobré jsou úhly pohledu, displej je čitelný i v případě, že telefon leží na stole a dál od uživatele.

Potěšila nás relativně dlouhá výdrž na baterii. Vzhledem k menší úhlopříčce, nižšímu rozlišení, úspornému procesoru a energetickému profilu od Sony vydržel telefon přehrávat streamované video přes devět hodin, v PCMarku jsme naměřili při staženém displeji dokonce více než 11 hodin provozu. V praxi to je ale stejně jako většina smartphonů zařízení na jeden náročný pracovní den. Pokud bychom se hodně uskrovnili, možná by vydržel den a půl.

Zpracovnání a použité materiály odpovídají cenové kategorii. Design je jedna věc, plastová záda a viditelné spáry věc druhá. Přesto má telefon kovový rámeček a při čelním pohledu na displej bychom hádali minimálně dvojnásobnou cenu. Námi testovaný černý model nevykazoval po dvoutýdenním nošení žádné známky opotřebování. Ve výbavě chybí čtečka otisků prstů, ale telefon podporuje jak NFC, tak LTE. Testovaný model podporuje jen jednu nanoSIM kartu.

Technická data

 

Mobilní sítě                       GSM, GPRS, Edge, UMTS, LTE

Displej (úhlopříčka / rozlišení)   5" / 1 280 x 720 bodů / IPS

CPU / GPU / RAM           MediaTek Helio P20 MT6735 (8x 494-2 340 MHz) / Mali-T880 / 3 GB

Výbava                                1x nanoSIM,  1x microSD, Wi-Fi, USB-C, BT, NFC, FM rádio, 23+8 Mpx

Uživatelská paměť (int. / ext. / USB OTG)           32 GB (22,37 GB) / microSD / ano

PCMark                               4 824 bodů / 11:17 h:m

3DMark (ISU/SSE) / AnTuTu                      12 332 / 936 / 60 081 bodů

Operační systém             Android 7.0

Rozměry a hmotnost                    145 x 67 x 8,1 mm / 144 g

Cena                     7 490 Kč

CHIP výborný (1,8)

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Nemusíte se obávat, váš e-mail ochráníme. Postupujeme podle těchto zásad a obchodních podmínek. Budeme vás pravidelně informovat o novinkách ve světě počítačů a technologií. Díky newsletteru snadno vyhodnotíme, jestli jsme se vám trefili do vkusu.
Komerční sdělení