Menu

Test: UMAX Visionbook 14WQ LTE – levný a lehký s LTE

04.10.2022 15:00 | Redakce Chip + Přidat komentář
Test: UMAX Visionbook 14WQ LTE – levný a lehký s LTE

Test: UMAX Visionbook 14WQ LTE – levný a lehký s LTE | foto: Umax

Lehký a cenově výhodný notebook s dlouhou výdrží na baterie a operačním systémem Windows 11 Pro logicky zaujal naši pozornost. Za doporučenou cenu 8490 Kč není vůbec snadné pořídit nový ultrapřenosný notebook, takže je jasné, že musíme počítat s některými kompromisy.

Základem počítače je v tomto případě procesor Snapdragon 7C, který na rozdíl od procesorů Intel nebo AMD pracuje na architektuře ARM. Použitý Snapdragon 7C sice nenabízí nijak vysoký výkon, ale je energeticky úsporný a vysoce integrovaný, takže kromě výpočetního procesoru obsahuje i grafiku Adreno 618 a LTE modem s možností neustálého připojení k internetu.

Na druhou stranu ale architektura ARM znamená omezenou kompatibilitu s některými aplikacemi vytvořenými pro platformu Wintel. Díky operačnímu systému 11 Pro je tato nekompatibilita mnohem menší než u Windows 10. Windows 11 umožňují na počítač s procesorem ARM instalovat jak 32bitové, tak 64bitové aplikace, ovšem některé, jako například benchmark PCMark 10 nebo většina scénářů 3DMarku, po spuštění stále kolabují.

Běžné kancelářské aplikace ale na notebooku pracují. Vzhledem k omezené kapacitě RAM a hlavního úložiště je ale ideální používat notebook jako terminál pro práci s cloudovými aplikacemi, ať již od Microsoftu, nebo od Googlu, práce v prostředí internetového prohlížeče probíhá vcelku plynule. Instalace aplikací je navíc velmi pomalá. Kapacitu paměti úložiště lze rozšířit pomocí microSD karty (max. 128 GB), hlavnímu úložišti jsme v testu naměřili průměrnou přenosovou rychlost čtení na úrovni 469 MB/s, zápis ale probíhá pouze rychlostí 99,6 MB/s. 

Šasi notebooku je pohledné, ale při zdvihu zařízení za jeden roh se citelně prohýbá. Výrobce ale použil na dotyk příjemný plast, kryt displeje je pevný. IPS panel se 14” úhlopříčkou a Full HD rozlišení má matný nedotykový povrch a poměrně vysoký jas, takže notebook lze snadno používat i venku na slunci. Hodně povedená je klávesnice, která má velká tlačítka s příjemnými rozestupy i snadno identifikovatelnou odezvou.

Na této klávesnici lze bez námahy psát i delší texty. Pod klávesnicí je rozměrný beztlačítkový touchpad se 145mm úhlopříčkou a podporou gest. Z hlediska portové výbavy máme výhradu k použití miniHDMI konektoru, kvůli kterému bude uživatel pro připojení k HDMI monitoru potřebovat redukci, která však není součástí dodávky. Na rozdíl od HDMI se ale vešly dva velké USB-A konektory (3.2 Gen1 a 2.0), audiokonektor a USB-C port, který však nelze použít ani pro napájení ani pro připojení monitoru.

Na pravém boku je pak vedle 3,5mm audiozdířky slot pro microSD kartu a slot pro LTE microSIM. Napájení je realizováno prostřednictvím proprietárního adaptéru s napevno připojeným kabelem. 

Výsledky prošlých testů vykazují poměrně nízké hodnoty. Práce na tomto počítači je pod Windows možná, ale celkově poněkud zpomalená. Na druhou stranu nám v testech vydržel v PCMarku 8 Work pracovat na baterie 10 hodin a 18 minut, což znamená, že se sníženým jasem displeje a při práci s kancelářskými aplikacemi v prostředí internetového prohlížeče lze počítat až s 15 hodinami provozu na jedno nabití. Sledování streamovaného videa je ve Full HD rozlišení plynulé. 

Technická data:

CPU / RAM Snapdragon 7C / 1,8-2,4 GHz / 8 / 4 GB
Grafika Adreno 618
Displej (úhlopříčka / rozlišení) 14,1” / 1 920 x 1 080 / IPS / matný / nedotykový
SSD / microSD 128 GB / ano
Výbava miniHDMI, 2x USB-A, USB-C, audio, Wi-Fi 802.11ac, BT 5.0, LTE
Cinebench R9.5 / R10 654 bodů / 7 951 bodů
PCMark 8 Work 1 213 bodů / 10:18 h:m
3DMark Night Raid 1 295 bodů
Rozměry a hmotnost 330 x 220 x 15 mm, 1 311 g
Cena 8490 Kč vč. DPH
CHIP výborný (2,2)

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.