Menu

Test: Xbox Series X

14.03.2021 10:10 | Pavel Trousil + Přidat komentář
Test: Xbox Series X

Test: Xbox Series X | foto: Thor Deichmann/Pixabay

Nová generace herních konzolí od Microsoftu a Sony je tu. My jsme měli zatím možnost vyzkoušet nejvýkonnější verzi Xbox Series X od firmy Microsoft. Krátce by se dala charakterizovat jako "Rychlá, tichá a zábavná".

Uživatelům slibuje nová konzole Xbox Series X především plynulé hraní ve 4K a velmi rychlé odezvy, což naše testy potvrdily. Konzole má tvar kostky, a to celkem těžké černé kostky – váží totiž 4,4 kg a vypadá trochu jako temná věž. Pokud jde o zpracování, není výrobci co vytknout. Všechny linie a povrchy plastového krytu jsou úhledně opracované a nenajdete na něm ostré hrany.

Na rozdíl od verze Series S má Xbox Series 1 TB SSD úložiště, které si nechal Microsoft speciálně vyvinout pro Xbox. Asi 200 GB z něho je rezervováno pro systém, takže pro hry zůstává 800 GB. Zdá se to dost, ale vzhledem k tomu, že moderní hry zaberou 30 až 70 GB, není problém tento prostor rychle zaplnit. Je tedy šikovné, že jsou na Xboxu speciální sloty pro rozšíření SSD paměti. Dodává ji Seagate. Alternativně můžete pro starší herní tituly použít i externí disk připojený přes USB 3.1.

xboxxback

Všechny konektory jsou snadno přístupné na zadním panelu konzole. | Zdroj: Microsoft/Xbox Series X

Díky SSD se doba načítání her podstatně zkrátila, ale stále je znatelná – nezačnete hrát během několika sekund. Zahrát si díky vestavěné Blu-ray mechanice můžete i tituly pro starší verze Xboxu a konzoli lze použít i jako UHD Blu-ray přehrávač domácího kina. Výkonný procesor s grafikou umožní hrát v rozlišení 4K a HDR při frekvenci až 120 fps, což je pěkný zážitek. Konzole by měla zvládnout i 8K video s HDR, ale k tomu potřebujete televizor se „skutečným“ portem HDMI 2.1 a šířkou pásma nejméně 40 Gb/s.

Nový herní ovladač se pohodlně drží a díky zdrsnělému povrchu neklouže v ruce. Je jakousi kombinací klasického gamepadu Xboxu a ovladače Elite. Microsoft ale bohužel stále dodává své ovladače s bateriemi. V tomto bodě je už konkurence dlouho vepředu a používá nabíjecí akumulátory.

ovladac-nahled

Nový herní ovladač se pohodlně drží, ale bohužel stále funguje na baterky. | Zdroj: Twitter/Emily


Je velmi příjemné, že konzole má rozumnou spotřebu energie, je tichá a málo se zahřívá. Fotografovali jsme ji pomocí termovize a na snímcích je vidět, že se teplo šíří všude kolem, avšak teploty nejsou nijak alarmující. Dokonce i po několikahodinovém hraní, kdy se konzole znatelně zapotí, pokračuje bez problémů ve stabilním provozu a při testu ani jednou nespadla. Nový koncept chlazení tedy funguje dobře, pokud konzoli necháte dostatek prostoru na „dýchání“. Co se týká hluku, i během provozu je téměř neslyšitelná. Naměřili jsme jí maximálně 0,3 sonu. O něco hlučnější je Xbox Series X při přehrávání Blu-ray, ale i v tomto případě dosáhla v našem měření na maximum 1,1 sonu.

Při hraní her s vypnutým zvukem jsme zjistili, že hlučnost zpětné odezvy ovladače je vyšší než hlučnost větráků konzole. Spotřeba energie při nečinnosti dosahuje kolem 40 W, při procházení nabídek potřebuje Series X přibližně 75 W a při sledování videí se spotřeba pohybuje mezi 50 a 75 W. Ale samozřejmě jsme při měření hlavní pozornost zaměřili na hry – při výpočetně náročné hře Gears 5 se hodnoty pohybovaly mezi 166 až 180 W. Spotřeba energie je tedy vzhledem k výkonu konzole zcela v pořádku.

xboxone

Konzole má rozumnou spotřebu energie, je tichá a málo se zahřívá. Potěší také kompatibilita s herním příslušenstvím pro Xbox One. | Zdroj: Louis-Philippe Poitras/Unsplash


Připojení i zprovoznění konzole je jednoduché a vše je snadno dostupné. Nastavení trvalo méně než 10 minut a můžete ho provést ještě rychleji pomocí smartphonu. Start do uživatelského rozhraní zabere díky SSD disku jen 14 sekund a procházení nabídek je také mnohem rychlejší než u starší verze. Nová funkce „Quick-Resume“ umožňuje hráčům rychle přepínat z jednoho titulu na druhý. Jediné, co musíte udělat, je krátce stisknout tlačítko Xbox na ovladači, vybrat další hru a během několika sekund budete v jiné hře.

space-nahled

Na Xboxu Series X si můžete zahrát i klasiku. | Zdroj: Dead Space 3/Electronic Arts

Zvláštní věc se týká kompatibility směrem dolů: z nového hardwaru těží i starší hry, protože se automaticky spouštějí s vyšší obnovovací frekvencí. Kromě toho Series X načítá obsah rychleji a podle potřeby automaticky poskytuje starším titulům efekty s vysokým dynamickým rozsahem pomocí funkce Auto HDR. Zpětnou kompatibilitu jsme otestovali s následujícími tituly pro Xbox 360: Costume Quest, Dead Space 3 a Monkey Island 2. Všechny běžely bez problémů – někdy je jen nutná aktualizace příslušné hry. Microsoftu se tedy nová konzole povedla.

Xbox Series X – technické údaje

Procesor / RAM Zen 2 CPU s 8 jádry, 3,8 GHz (3,6 GHz při SMT) / 16 GB GDDR6
GPU RDNA 2, výkon 12 TFLOPS, 52 CU na 1,825 GHz
SSD / HDD / ODD 1 TB NVMe / ○ / 4 K UHD Blu-Ray
Rozhraní 1 × HDMI 2.1, 3 × USB 3.1 (Gen. 1), Wi-Fi 802.11ac, Gigabit LAN
Video 4K při až 120 fps, Dolby Vision
Audio Dolby Digital 5.1, DTS 5.1, Dolby TrueHD s Atmos, Windows Sonic
Rozměry a hmotnost 15 × 30 cm/4,4 kg
Cena cca 13 500 Kč
CHIP výborný (1,2)

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.